20 kućnih pravila za decu: Uče ih nekim važnim stvarima i imaju ogroman uticaj na njihov život

Majka i dete

Svi želimo da nam deca budu lepo vaspitana i odgovorna, ali da bi takva zaista i bila potrebno je puno truda od strane roditelja, kao i neka kućna pravila koja mališani treba da uče odmalena. Ova kućna pravila pomoći će da deca nauče da razumeju i poštuju granice, da razviju disciplinu i da poštuju druge.

U nastavku pročitajte 20 jednostavnih kućnih pravila koje treba da poštuje svako dete, ali i zašto je svako od njih važno.

1. Poštovanje tuđih granica

Lični prostor i poštovanje osećanja drugih su neophodni za izgradnju jakih odnosa. Razumevanje kada nekome treba dati privatnost, kucanje pre ulaska u prostoriju i izbegavanje prekidanja razgovora uči decu važnosti poštovanja i obzirnosti prema drugima.

2. Pozdravljanje ljudi

Pozdravljanje ljudi nekim pozitivnim tonom, izgovaranje “dobro jutro”, “dobar dan” ili “hvala” doprinose usvajanju lepih manira i stvaranju prijatne, prijateljske atmosfere. Ove navike takođe pomažu deci da razviju socijalne veštine i pokažu zahvalnost prema drugima.

3. Održavanje zajedničkog prostora urednim

Od čistog i urednog doma svi imaju koristi. Podsticanjem dece da pospremaju posle igre, održavanjem trpezarijskog stola urednim i sređivanjem zajedničkih prostorija mališani se uče odgovornosti i obzirnosti prema drugima u domaćinstvu.

4. Odgovornost za svoje stvari

Briga o ličnim stvarima poput igračaka, knjiga i odeće uči decu odgovornosti. Kada nauče da cene i vode računa o onome što imaju, mališani postaju pažljivi prema svojim stvarima i razvijaju dobre navike organizacije i brige.

5. Pomaganje drugima

Pomaganje drugima, bilo da to podrazumeva da ponesu kese iz prodavnice, pomognu u postavljanju stola za večeru ili u nečemu pomažu bratu ili sestri, stvara osećaj timskog rada i saradnje. Pomaganje kod kuće takođe gradi naviku ljubaznosti i zahvalnosti za trud drugih.

6. Priznavanje grešaka

Greške su sastavni deo svačijeg života, ali ključno je da deca odmalena nauče da priznaju kada pogreše. Podsticanje mališana da preuzmu odgovornost za svoje postupke, bilo da se radi o slučajnom prosipanju soka ili razbijanju nečega, gradi integritet i poverenje. Greške su prilike za učenje i napredovanje.

7. Vikanje je loše

Dom treba da bude miran prostor u kojem se poštuje komunikacija. Učenje dece da izražavaju svoje emocije smireno umesto da viču pomaže im da razviju strpljenje, emocionalnu kontrolu i zdrave načine za rešavanje sukoba.

8. Udarci nisu dozvoljeni

Fizička agresija, poput udaranja ili guranja, nije prihvatljivo ponašanje. Podsticanje dece da govore o svojim osećanjima umesto da pribegavaju fizičkim reakcijama pomaže im da razviju emocionalnu inteligenciju i veštine rešavanja sukoba.

9. Stvari se vraćaju na svoje mesto

Ostavljanje stvari kojekuda izaziva nepotrebnu frustraciju, zato je važno da deca odmalena uče da vraćaju stvari na svoje mesto – igračke, knjige, daljinske upravljače… Na taj način se održava urednost i osećaj odgovornosti, ali i olakšava život svim ukućanima.

Tagovi:
Pročitajte još: