fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

5 prirodnih lekova za alergiju

Proleće je, između ostalog, i vreme kada se bude alergije. Možda je sada pravi trenutak da razmotrite prirodna sredstva koja mogu ublažiti neprijatne simptome alergija.

Enzim papaje. Papain je najvažniji enzim papaje koji ima prirodna antiupalna svojstva. On pomaže u ublažavanju upale koja je u vezi sa sinusima i sluznicom nosa, kao i drugih simptoma alergije poput alergijskog rinitisa (polenska groznica). Imajte na umu da je potrebno vreme da biste osetili delovanje papaina. Kod nas se može nabaviti u apotekama u obliku tableta.

Kvercetin. Reč je o prirodnom antioksidansu iz namirnica kao što su jabuke, kupus, karfiol, bobičavo voće, orašasti plodovi, beli i crni luk, zeleni čaj. On ima jako antiupalno i antihistaminsko delovanje, pa ublažava efekte polenske i drugih alergija. U istraživanju objavljenom u medicinskom časopisu In Vivo, naučnici su se bavili mehanizmom na osnovu kojeg suplementi kvercetina deluju na ljude koji pate od curenja iz nosa usled alergije. Otkrili su da kvercetin smanjuje proizvodnju proteina u organizmu koji ima veze sa upalom disajnih puteva.

Zeleni čaj. Preporučuje se za brojna stanja, pa i za alergije. Moćni antioksidans iz zelenog čaja, čuveni EGCG (epigalokatehin galat), deluje na alergije na ćelijskom nivou, smanjujući upalu. Dovoljno je da pijete više zelenog čaja. Još više koristi ćete imati od varijante zelenog čaja u prahu, tzv. mača čaja, pošto on sadrži i do triput više EGCG od običnog zelenog čaja. Čak i ako niste naročiti ljubitelj ovog napitka, probajte osvežavajući, hladan zeleni ili mača čaj sa dodatkom limuna i stevije.

Repuh (lopuh, Petasites hybridus). Kao žbun, raste u Evropi, Severnoj Americi i Aziji. Brojna istraživanja pokazala su njegovu efikasnost u ublažavanju alergija. Sirova biljka sadrži hemikaliju poznatu kao PA (pirolidinski alakaloidi) koja može biti štetna, pa treba birati proizvode koji su bez PA. Može se nabaviti u apotekama u obliku čaja.

Šiso (japanska perila, Perilla Frutescens). Ova biljka iz porodice nane, nije toliko poznata na našim prostorima. Jedan od njenih glavnih aktivnih sastojaka je ruzmarinska kiselina, koja značajno smanjuje upalne reakcije (iritacija oka, kongestija sinusa i nosa), otkriva istraživanje objavljeno u časopisu Experimental Biology and Medicine. Drugo istraživanje objavljeno u International Journal of Molecular Medicine otkrilo je da ova biljka efikasno ublažava kožne probleme u vezi sa alergijama. Inače, i list, i seme japanske perile su lekoviti. Kod nas se uglavnom može naći samo kao dodatak u pakovanim umeboši šljivama uvezenim iz Japana.

 

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: