Vežbanje i praktikovanje svesne prisutnosti (mindfulness) već su dobro poznati kao korisne navike za zdravlje tela i uma. Međutim, nova istraživanja ukazuju na to da njihovo kombinovanje u svakodnevnoj rutini može imati još snažnije efekte na mentalno zdravlje, raspoloženje i opštu dobrobit.
Dok fizička aktivnost poboljšava kondiciju, podiže energiju, ublažava bolove i jača mozak, mindfulness pomaže u fokusu, pamćenju, kontroli emocija i borbi protiv stresa. Najnoviji sistematski pregled istraživanja otkriva da kombinovanje ove dve prakse može doneti još veće koristi — naročito kada je reč o ublažavanju anksioznosti, depresije, povećanju otpornosti i jačanju unutrašnje motivacije.
Kombinacija tela i uma kao najbolja strategija za stabilnost
Studiju je vodila Maša Remskar, naučnica iz oblasti ponašanja i doktorandkinja sa Univerziteta u Batu, uz podršku neprofitne organizacije Medito Foundation, koja se bavi unapređenjem mentalnog zdravlja.
Zaključak? Kada se vežbanje i mindfulness uključe zajedno u redovnu rutinu, efekti na mentalno zdravlje su izraženiji nego kad se praktikuje samo jedno od to dvoje. Mindfulness, na primer, može pomoći ljudima da prevaziđu mentalne barijere koje ih sprečavaju da se posvete vežbanju — poput straha od neuspeha ili samokritike.
Mindfulness kao podrška motivaciji
Strah od neuspeha, nesigurnost i negativne misli često nas sputavaju da započnemo (ili održimo) fizičku aktivnost. Praktikovanjem svesne prisutnosti postajemo manje opterećeni očekivanjima i kritikama, a više usmereni na sadašnji trenutak — što može učiniti vežbanje prijatnijim i manje stresnim iskustvom.
Autori studije naglašavaju da je ovo još uvek nova oblast istraživanja, ali već postoje snažni pokazatelji da integracija fizičke aktivnosti i mindfulnessa ima veliki potencijal za prevenciju i tretman problema poput stresa, emocionalne nestabilnosti i gubitka motivacije.
Kako da ubaciš mindfulness u svoju svakodnevicu — i u trening?
Mindfulness ne mora biti zahtevna praksa niti dodatni „zadatak“ u užurbanom danu. Već jednostavne vežbe disanja mogu ti pomoći da se osvežiš i smiriš — čak i na poslu. Svakodnevne rutine poput pranja zuba ili ispijanja omiljenog napitka mogu se pretvoriti u male mindful rituale ako im se posvetiš bez ometanja (bez telefona, TV-a, žurbe).
Pre nego što kreneš na trening, možeš uraditi kratki „body scan“ — skeniranje tela pažnjom. Zatvori oči, obrati pažnju na dah i postepeno mentalno prolazi kroz svaki deo tela, primećujući kako se osećaš, bez osuđivanja, već samo beležeći stanje. Ova jednostavna praksa može ti pomoći da se bolje povežeš sa svojim telom i da vežbanje postane svesniji i korisniji trenutak.
Zaključak? Telo i um sarađuju najbolje kad su u sinhroniji — i nema boljeg trenutka da to isprobaš od sadašnjeg, piše Real Simple.