fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Čemu vodi preterivanje sa suplementima

Jedna od uobičajenijih fraza u svim napisima o zdravlju je “Da li vam fali….” (umesto tri tačke, možete dodati biljna vlakna, gvožđe, vitamin D… – spisak je pozamašan). Retko ko pita – uzimate li previše? Ali, i sa suplementima se može preterati, a evo koje su posledice.

Vitamin C. Ovaj vitamin nesumnjivo igra ulogu u radu imunog sistema, ali ogromne doze koje se danas preporučuju (1000 mg dnevno i više) uopšte ne garantuju da se nećete prehladiti. Srećom, višak vitamina C se odmah izlučuje iz organizma, tako da gotovo nema šanse da se možete predozirati – ali su isto tako slabe šanse i da će vam te velike doze zaista pomoći protiv bolesti. 
Vitamin D. Za razliku od vitamina C, moguća je hipervitaminoza, ili predoziranje, vitaminom D. Prevelike doze vitamina D mogu dovesti do toga da se kalcijum nagomila u krvi, što je prilično rizično. Takođe, previše vitamina D može izazvati mučninu, povraćanje, pa čak i ozbiljnije probleme sa bubrezima. Leti vam suplementi vitamina D ne trebaju – sunčanje će učiniti svoje. Zimi suplementi vitamina D mogu pomoći, ali samo u preporučenim dozama – ne više od 600 IJ dnevno.
Kreatin. Ovaj suplement obično uzimaju oni koji hoće da nabilduju mišiće. Međutim, preterivanje sa kreatinom može dovesti do stomačnih poremećaja, vrtoglavice, visokog krvnog pritiska, pa čak i oštećenja bubrega. Bolje je držati se prirodne ishrane bogate kvalitetnim proteinima (jaja, tofu, vrganj, sočivo i sl). 
Vitamin A. Ovaj vitamin je koristan za oči, a takođe preporučljiv i za trudnice, jer pomaže razvoju beba. Ali, on može da se nagomila u jetri, pa je moguća i hipervitaminoza (ili predoziranje) vitaminom A. Višak vitamina A je toksičan. Može dovesti do zamućenja vida, bolova u kostima, čireva u ustima pa čak i žutice. Dakle, držite se preporučene doze (koja bi po zakonu morala biti napisana na pakovanjima vitamina A). 
Pilule ribljeg ulja. Što se tiče konzumacije ribe, više poučavanja ukazuje da konzumacija ribe umesto mesa može da smanji rizik od kardiovaskularnih oboljenja. Međutim, što se tiče pilula ribljeg ulja, pregled dosadašnjih proučavanja nije pokazao da uzimanje pilula ribljeg ulja smanjuje rizik od srčanih oboljenja. Pa zašto ih onda uzimati?
Vitamin E. Isprva se tvrdilo da vitamin E smanjuje rizik od raka – ali je jedno novije proučavanje pokazalo da su suplementi vitamina E čak povećali rizik od razvoja raka prostate! Po svemu sudeći, uzimanje suplemenata vitamina E nema mnogo smisla. Suncokretovo seme će verovatno biti zdravije za vas. 
Kalcijum. Manjak kalcijuma može dovesti do osteoporoze, istina je. Ali, uzimanje previše kalcijuma u suplementima može da dovede do mučnine, čestog mokrenja i mentalne konfuzije. I opet, ako već uzimate suplemente kalcijuma – a najbolje je da to činite u saglasnosti sa lekarem – držite se propisane doze. 
Folna kiselina. Folna kiselina je veoma važna za osobe sa anemijom ili digestivnim poremećajima, kao i za trudnice. Ali, ako uzimate previše folne kiseline, to može da bude zaista opasno: stomačni poremećaji su najmanji problem koji predoziranje može da izazove, a mnogo gore je povećanje rizika od srčanog napada, kao i epileptični napadi. 
Psilijum. Psilijum se sastoji od 70% rastvorljivih biljnih vlakana, i koristan je za osobe koje povremeno pate od zatvora ili nadražljivih creva, ali samo ako se uzima u razumnoj dozi. Ako preterujete sa psilijumom, to može dovesti do zatvora, poremećaja ravnoteže elektrolita, pa čak i oštećenja bubrega. I u ovom slučaju, držite se preporučene doze.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: