fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Dan bezbednog interneta: Srbija prednjači po broju dece mlađe od 13 godina na društvenim mrežama

Konferencija

Dan bezbednog interneta obeležava se 8. februara ove godine. Brojni saveti za roditelje i decu mogu se pronaći na sajtu Vlade Srbije pametno i bezbedno, a dostupan je i kontakt centar na broju 19833.

Stefan Desančić ima 13 godina i svakog dana bar tri sata provede na internetu, nezavisno od školskih obaveza. “Igram igrice ili gledam nešto što me interesuje, gledam Anime i neke filmove i serije, poput La Casa de Papel, Walking dead. Kad nešto ne umem da pređem u igrici onda pogledam kako je neko drugi to prešao”, rekao je Stefan za BBC na srpskom.

Ovaj učenik sedmog razreda Osnovne škole “Veljko Dugošević” na Zvezdari ima TikTok, Instagram, Stim i još neke društvene mreže i platforme.

Srbija prednjači po broju dece mlađe od 13 godina koja koriste društvene mreže, pokazalo je najnovije istraživanje Deca Evrope na internetu sprovedeno u 19 evropskih zemalja.

Značajan broj dece u našoj državi između 9 i 11 godina kaže da koristi društvene mreže svaki dan – čak 45 odsto dok je taj procenat u Nemačkoj 11.

Šta je još pokazalo istraživanje?
• U nekim zemljama, kao što su Nemačka i Slovačka, manje od 10 odsto dece uzrasta 9-16 godina, bilo je uznemireno nečim onlajn, dok u Češkoj, Malti, Rumuniji, Srbiji, Španiji i Švajcarskoj više od 30 odsto dece prijavljuje da ih je u poslednjih godinu dana nešto uznemirilo na internetu.
• U Srbiji je značajan broj dece i mladih uzrasta od 9 do 16 godina koji su videli slike seksualnog sadržaja tokom protekle godine, čak 50 odsto, u poređenju sa Francuskom gde je taj broj najmanji (21 procenat).
• U Srbiji je šest odsto dece iskusilo vršnjačko nasilje na internetu bar jednom mesečno, a 13 odsto nekoliko puta u toku prethodne godine. Najmanji broj dece iskusio je vršnjačko nasilje na internetu bar jednom mesečno u Hrvatskoj, Francuskoj i Italiji (dva procenta), a najveći u Poljskoj i na Malti (13 i 11 odsto).
• U Srbiji je četvrtina – 24 odsto dece videlo poruke mržnje jednom mesečno ili češće, u poređenju sa Poljskom, gde je taj broj najveći (48 odsto), i Nemačkom gde je taj broj najmanji (četiri procenta). U Hrvatskoj je to slučaj sa 11 odsto dece.
• Srbija prva zemlja u Evropi po procentu dece koja pomažu roditeljima kada naiđu na poteškoće odnosno ne znaju da nešto urade na internetu – 69 odsto dece u Srbiji je izjavilo da je u takvim situacijama pomoglo svojim roditeljima ili starateljima, u odnosu na 12 odsto dece u Nemačkoj.

Izvor: B92 / Foto: Tanjug, Jelena Vučetić

Tagovi:
Pročitajte još: