fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Društvo za borbu protiv raka Sombor

Istorijat udruženja

Krajem pedesetih godina prošlog veka- PRVI REGISTAR MALIGNIH BOLESTI, temelj Onkološkom dispanzeru
– osnivači Dr Đordje Lazić, Franjo Kriz;

Prvi put uočena potreba podrške šire društvene zajednice u borbi protiv poznatih uzročnika malignih bolesti.

1967 – IDEJA o osnivanju Društva za borbu protiv raka – Dr Kosta Popov
1969 – OSNOVANO DRUŠTVO ZA BORBU PROTIV RAKA SOMBOR-APATIN, osnivač je društveno-politička organizacija Socijalistički Savez radnog naroda-daje smernice i ekonomski podržava rad Društva; prvi predsednik Ilija Smiljanić, direktor apatinske čarapare
1973 – štampana brošura o raku, dvojezična (srpsko-hrvatski i mađarski jezik), 80 strana
1982 – 1986 – predsednik Društva dr Miroslav Osmokrović;
period društvenog i privrednog blagostanja, intenzivna zdravstveno-vaspitna delatnost, višednevni simpozijumi iz preventivne onkologije u saradnji sa onkološkim dispanzerom, odeljenjem hirurgije u Somboru, Institutom za onkologiju u Sremskoj Kamenici, gostovanje predavača iz inostranstva (prof dr Luka Milas, onkolog imunolog sa univerziteta u Hjustonu…), štampanje niza zdravstveno-vaspitnih agitki:
-druga brošura o raku, na srpsko-hrvatskom jeziku, 70 strana
-likovno rešenje za znak Društva, akademski grafičar Dučan Mašić
-lekari koji su svojim radom obeležili ovaj period: Dr Franjo Ambosić, Dr Đordje Vukmirović
1986 – predsednik postaje Ana Raić, pravnik, zdravstveno vaspitni rad medju decom i omladinom, štetnost pušenja i alkoholizma je u tom periodu favorizovan, sproveden program “Ranog otkrivanja malignih bolesti u rizičnim grupama” zajedno sa Onkološkim dispanzerom, SIZ-om za zdravstvenu zaštitu, obuhvaćeno 25000 stanovnika Somborske opštine
1987 – osnovan Klub mastektomiranih zena, treći u Jugoslaviji (posle Zagreba i Ljubljane) na inicijativu dr Terezije Matarić
Održana prva Svečana akademija u okviru Marta – meseca borbe protiv raka u Somborskom Narodnom pozorištu, koji od tada postaje tradicija
1990 – Društvo tehnički opremilo Onkoloski dispanzer sa TV aparatom, Video aparatom u sobi za hospitalni dnevni boravak, pisaće mašine za ambulante…
Održan “Zeleni bal” humanitarnog karaktera u Hotelu Sloboda. Sledi vreme sa burnim društveno političkim promenama, siromaštvo i nezainteresovanost. Ova vrsta humanitarne delatnosti biva zamenjena borbom za egzistenciju porodice, sve je teže bilo baviti se društvenom nadgradnjom
1997.- Društvo oprema Onkološki dispanzer sa personalnim računarom koji pomaže da se uspostavi lakša veza sa Pokrajinskim registrom za rak Instituta u Sremskoj Kamenici. Sledi još teze vreme za sprovodjenje zdravstveno-vaspitne delatnosti i prevencije malignih bolesti, sredstava iz budžeta opštine sve manje, do donacija je zbog opšteg siromaštva sve teže doći, sve aktivnosti Društva su se svodile na rad male grupe entuzijasta koji nisu želeli da se Društvo ugasi, poštujuci Somborsku tradiciju vezanu za preventivnu medicinu.
2000. – 2001. veoma teške godine za opstanak Društva, bez sredstava iz budžeta opštine, bez donacija. Morali smo promeniti način rada kojim bi zainteresovali i privukli stare i nove članove na rad u Društvu. Tako je počeo da se kali projekat “ZDRAVKA”.

Intervju sa predsednicom udruženja prim dr  Đerđi Šarić:

                                                      

1.Kako ste se opredelili za ovakav vid udruženja(šta vas je motivisalo)?

Empatija, volonterizamm, humanitarni rad, ublažavanje rigidnosti institucije kroz aktivnosti udruženja gradjana u korist cele lokalne zajednice.

  1. Koji su ciljevi udruženja?

Cilj: prevencija raka  i podrška osobama lečenim od raka, povezivanje zdravstvenog I socijalnog sektora , promocija aktivizma lečenih osoba ….

Misija:  Popularizacija zdravih životnih stilova, podizanje svesti o važnosti redovnih pregleda i ranog otkrivanja bolesti, pružanje psihosocijalne i iskustvene podrške lečenima, senzibilisanje lokalne sredine na potrebe osoba lečenih od raka.

Vizija:   Poboljšanje zdravlja pojedinca i cele zajednice, smanjenjem broja obolelih i smrtnosti od karcinoma, kroz vaninstitucionalnu podršku nevladinog sektora već postojećem zdravstvenom sistemu, edukacijom o zdravim stilovima života, preventivnim pregledima, i unapredjenjem kvaliteta života obolelih kroz psihosocijalnu, iskustvenu podršku, razvijanjem proaktivnog i kreativnog potencijala svakog obolelog od raka.

  1. Od koliko članova se sastoji vaše udruženje?

Imamo oko 200 članova, 100 je aktivno.

  1. Koliko dugo trajete kao udruženje?

 Inicijativa za stvaranje udruženja potekla je 1967 od………….. radnog naroda SFRJugoslavije.  Udruženje je formirano 1969, prvi predsednik je bio Ilija Smiiljanić, director Apatinske čarapare.i tada je to bilo Medjuopštinsko društvo za borbu protiv raka Sombor-Apatin. Prim dr Đerđi Šrić je predsednik udruženja od avgusta 1997. Prvi put registrovano u APR 17.09.2010.

  1. Kojim aktivnostima se bavi udruženje?

Edukacijom, pripremom i stampanjem publikacija, akcijama promocije važnih datuma SZO, dnevni centar za osobe lečene od raka Centar Zdravka koji pruža trazličite uslige psihosocijalne zaštite.

  1. Koliko je zahtevno baviti se osobama sa invaliditetom?

Vrlo je zahtevno , odgovorno, ali kada se postigne uspeh radost je nemerljiva. Obukom za lakši život sa invaliditetom ne popravlja se samo kvalitet života bolesne osobe, već cele porodice.

  1. Koje su prednosti/mane ovog udruženja?

Prednost je velika avangardnost, timski rad, motivisanost za napredak.

  1. Postoje li neke ružne/lepe uspomene koje biste izdvojili?

Inicirali smo formiranje Nacionalne asocijacije lečenih od raka, čije je sedište sada u Somboru, I postali smo prepoznatljivi subject u prevenciji maligne bolesti u Srbiji. Jedan od najvećih uspeha je knjiga 52 životne priče osoba lečenih od raka u našem udruženju pretočenih u zbirku priča “Živeti kao pre”.

  1. Da biste mogli vratiti vreme unazad, šta biste radikalno menjali u vašem radu?

Ništa posebno.

  1. Koji su vaši planovi udruženja za budućnost?

Sve aktivnosti raditi u većem obimu, imati još više članstva ,povezati se bolje sa zdravstvenim I socijalnim institucijama.

  1. Nabrojati aktivnosti ili projekte u 2016/2017. godini?

1.Seminar U Fokusu žensko zdravlje

2.Seminar Jačanje nacionalne organizacije

3.Centar Zdravka, dnevni centar za lečene od raka, radi 5 dana u nedelji. U ovoj godini dobili nove prostorije na adresi Staparski put C 11, tel  025 44-00-44

  1. Edukacija volontera
  2. Ružičasti oktobar

Pod pokroviteljstvom Grada Sombora

Foto: klix.ba

Tagovi:
Pročitajte još: