fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Festival nauke: Svi putevi vode u Rim

U Osnovnoj školi “Bora Stanković” u Karavukovu održan je sada već tradicionalni Festival nauke “Ne qq, već nauku po ruku”, a tema festivala ovaj put bila je “Svi putevi vode u Rim…”.

Festival je organizovan u vidu “Muzeja nauke” sa vodičima – vršnjacima koji su đake provodili kroz različite radionice. Nakon radionica održane su dve predstave i takmičenje u besedništvu.

U okviru radionica osnovci su mogli da saznaju nešto novo o hrani starih Rimljana, njihovom nakitu, igrama koje su igrali, zanimljivoj geografiji starog Rima.

Rim je poznat po fontani želja, pa je za potrebe Festivala nauke u okviru geografske radionice napravljena i mala fontana u koju su đaci ubacivali poruke na kojima su mogli da napišu šta vole i šta bi voleli da imaju u svojoj školi.

Učenici-edukatori su prikazali i kako su se Rimljani školovali i vaspitavali, kako su negovali kožu i kako su se šminkali, kako se u starom Rimu izrađivao domaći sapun.

– Mi smo učenici II-1 razreda. Naša radionica se bavi školovanjem u starom Rimu. Pokazaćemo vam kako su učenici pisali na voštanim tablama i čime su pisali, kako su učitelji kažnjavali učenike i o čemu su oni učili – rekao nam je učesnik jedne od radionica Pavle Marinković.

Zanimljivo je bilo i na matematičkoj radionici gde se govorilo o rimskim brojevima i tome kako su Rimljani računali, a organizovano je i takmičenje u rešavanju ukrštenice rimskim brojevima.

Festival nauke je ugostio i vatrogasca u okviru radionice o istorijatu nastanka vatrogasnih društava.

Učenici koji su bili edukatori na radionici iz veronauke izveli su Vertep – prikaz biblijske priče o rođenju Isusa Hrista.

Na sportskoj radionici deca su se mogla oprobati u disciplinama koje su bile popularne u vreme starog Rima, a preteča su današnjeg petoboja.

– Stari Rimljani su se takmičili u bacanju koplja, bacanju diska, skoku u dalj, rvanju i trčanju. Popularne su bile i trke dvokolica, ali mi nažalost nismo imali mogućnosti da prikažemo i taj sport – kaže nastavnica fizičkog vaspitanja Jelena Ignjatić.

U okviru istorijske radionice prikazane su predstave “Ljubav na Nilu” o Kleopatri i Cezaru i “Ciceronova borba”, gde su se kao glumci pojavili učenici i učenice. Autor ovih predstava je nastavnik istorije Mladen Medić.

Sedam učenika koji su ušli u uži izbor najboljih radova takmičilo se u besedništvu, a publika je glasala o pobedniku. U ovom takmičenju pobedila je učenica osmog razreda Sara Ničić, koja je osim diplome pokupila i “lovorike”.

Pored već pomenutih nastavnika, edukatori na radionicama bili su i Danijela Nikolić i Milena Cvetković (kulinarska radionica), Tatjana Kovačev (nakit starih Rimljana), Marija Ilić i Dragana Marinković (radionica starih igara), Dejan Stojković (geografija), Ivana Vajagić (kozmetološka radionica), Lela Manić (koža i izrada domaćeg sapuna), Ivana Antić (matematika), Danijela Stamenković (škola starih Rimljana), Marijana Đukić (istorijat vatrogasnih društava), Marija Ristić-Ivanović (veronauka) i Nadica Stamenković (takmičenje u besedništvu).

Festival su pored đaka karavukovačke škole organizovano posetili i osnovci iz Srpskog Miletića i Lalića.

– Rado smo se odazvali pozivu da posetimo Festival nauke, deca vole da se druže, a ovo je i za nas jedno jako lepo iskustvo. Učenici i nastavnici su se potrudili da sve ovo što vidimo na radionicama bude veoma zanimljivo – kaže Marjana Vlajnić, pedagog u osnovnoj školi u Srpskom Miletiću koja je na festival dovela grupu svojih đaka.

Osnovna škola “Bora Stanković” organizovala je Festival nauke po četvrti put, a prema rečima koordinatorke cele manifestacije nastavnice Ivane Antić, u okviru ovogodišnjeg festivala održano je desetak radionica u čijoj pripremi su učenici i nastavnici imali veliku pomoć roditelja karavukovačkih osnovaca.

– Na početku smo imali klasični festival nauke, a kasnije smo odlučili da izaberemo jednu temu kako bi učenicima pokazali da svaka tema može da se provuče kroz sve nauke i predmete u školi. Cilj je da učenici bolje shvate školsko gradivo, da shvate da je ono primenjivo i da nikad nije ograničeno već da se provlači kroz ceo naš život – kaže Antićeva.

Đaci su, dodaje ona, sami u anketi birali temu festivala za ovu godinu, a stari Rim je ubedljivo pobedio u konkurenciji još nekih zemalja i tematika.

Izvor: Radio Odžaci

Tagovi:
Pročitajte još: