Navikli smo da viđamo fotografije beba koje izgledaju savršeno, pa kada vidimo da koža naše bebe nije toliko savršena, tj. da ima akne, ne bude nam baš svejedno. Ako ste i vi u toj situaciji, ne brinite i znajte da je potpuno normalno i privremeno, te da će ove sitne bubuljice nestati sa bebinog lica .
Uzroci akni kod beba
Pitate se otkud bebi akne? Obično je uzrok izloženost majčinim hormonima – posebno androgenima – u materici. Ovi hormoni mogu da stimulišu lojne žlezde bebe, što dovodi do izbijanja akni nekoliko nedelja nakon rođenja. Ovaj hormonski uticaj može da se nastavi tokom dojenja ili čak hranjenja mlečnom formulom, u zavisnosti od toga osetljivosti bebe.
Ređe, akne kod beba mogu da budu uzrokovane spoljnim iritansima kao što su neki deterdženti za veš, grube tkanine ili proizvodi za negu kože koji nisu formulisani za novorođenčad. Ponekad je uzrok samo razvoj imunog sistema bebe koji se prilagođava spoljašnjem svetu, piše mother.ly.
Kada se pojavljuju akne kod beba?
Kod većine beba akne se pojavljuju između dve i četiri nedelje starosti, iako se povremeno mogu pojaviti ranije ili kasnije. Za razliku od ekcema (koji je često suv i svrbi) ili osipa izazvanog vrućinom (koji se obično pojavljuje u naborima kože), akne kod beba obično se pojavljuju kao male crvene ili bele kvržice preko obraza, čela ili brade.
Kada akne nestaju
Dobra vest je da su akne na bebinoj koži samo privremene, te da u većini slučajeva nestanu za nekoliko nedelje ili meseci. Najčešće, beba ih već do trećeg meseca života neće imati.
Nega bebine kože
Ne postoji (bezbedan) način da se rešite akni sa bebinog lica, ali ono što svakako može da doprinese je nežna nega bebine kože, što podrazumeva svakodnevno umivanje njenog lica toplom vodom i tonikom za bebe koji nema dodate mirise. Ono što nikako ne treba da radite je da grubo trljate kožu bebinog lica ili da kopate bubuljice, koliko god da ste u iskušenju da to uradite.
Takođe, ni kreme i preparati za akne koji su namenjeni tinejdžerima i odraslima nisu bezbedni za bebinu nežnu kožu. Umesto toga, pustite kožu da diše i preskočite bilo kakve losione, ulja i kremice, osim ukoliko vam ih ne preporuči pedijatar.
U većini slučajeva akne će kod bebe proći same od sebe, ali trebalo bi da se obratite pedijatru ako vam se čini da su bubuljice posebno upaljene, da se brzo šire ili izgledaju inficirano. Takođe, potražite savet stručnjaka ukoliko akne ne prođu posle nekoliko meseci ili se šire na druge delove tela.
Na kraju, imajte na umu da bebina koža prolazi kroz brojne promene, te da pojava akni ne ukazuje na lošu higijenu ili bilo šta slično. To je samo jedna očekivana i normalna faza u prvim mesecima, koja će brzo proći.