fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Izlečite anemiju

Drugo ime za anemiju je malokrvnost. Malokrvnost ili anemija podrazumeva manjak hemoglobina u crveni krvnim zrncima. Hemoglobin je crveni pigment u krvi bogat gvožđem, on raznosi kiseonik od pluća do ćelija, a ugljen dioksid vrši radnju u suprotnom smeru.

Jedan od najčešćih uzroka anemije je nedostatak gvožđa u krvi. Ovaj poremećaj najčešće je uzrokovan gubitkom krvi, ili usled poremećene ishrane ili usled naglog rasta. Kod žena može da bude razlog i menstruacija.

Postoji više vrsta anemija: aplastična, srpasta, hemolitička, perniciozna, megaloblastična i nasledna.

Aplastična anemija se pojavi usled obustave ili smanjenja proizvodnje crvenih krvnih zrnaca zbog oštećene koštane srži ili njenim slabim radom.

Hemolitička anemija je izazvana usled preuranjenog raspadanja crvenih krvnih zrnaca. Uzrok toga može biti korišćenje nekih lekova.

Perniciozna anemija je prouzrokovana nedostatkom nekih unutrašnjih elemenata. Ti elememti su neophodni za apsorpciju vitamina B12.

Megaloblastična anemija nastaje usred nedostatka vitamina B12 ili usled nedostatka folne kiseline. Najčešće se javlja u toku trudnoće.

Nasledna anemija može nastati iz više razloga.

Ukoliko osetite umor, glavobolju, ili primetite bledilo, vrtoglavicu, lupanje srca, bol u grudima, ranice na ivici usana, ako primetite da su vam nokti tanki i suvi, moguće je da patite od nekog oblika anemije.

Na anemiju veliki uticaj ima i sama ishrana. Ukoliko regulišete ishranu, možete regulisati nivo gvožđa u krvi. Preporučuje se ishrana koja je bogata gvožđem, vitaminom C i bakrom. Tamnozeleno povrće, jaja, sir, riba, morski plodovi, luk, semenke, pasulj, mogu značajno da utiču na porast gvožđa u krvi.

Ukoliko smatrate da su vam potrebni lekovi, kako biste povećali gvožđe, u tom slučaju se posavetujte sa lekarom. On će vam preporučiti šta je najbolje  za vas.

Piše: Mirjana Đerić

 

Tagovi:
Pročitajte još: