fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Japan “na nogama” posle raketnog testa Severne Koreje: “Nuklearna proba bi mogla da usledi svakog trena”

Nuklearna raketa

Prvi put u pet godina Severna Koreja ispalila je jutros balističku raketu bez upozorenja iznad Japana. Raketa je u ranim jutarnjim satima preletela severni deo ove zemlje, a veruje se da je pala u Tihi okean. Ovakvo lansiranje označeno je kao “provokativan i nepromišljen” čin koji bi mogao da donese značajnu eskalaciju kada je reč o programu Pjongjanga i testiranju naoružanja.

Građani Japana jutros su probudili uznemireni, a naređeno im je i da se zaklone. Stanovnike ostrva Hokaido i grada Aomori navodno su probudili zvuci sirene i poruka koje su glasile: “Izgleda da je Severna Koreja lansirala projektil. Molimo vas da se evakuišete u zgrade ili pod zemlju”. Dok je projektil leteo iznad njih, upozoreni su da paze na krhotine koje padaju, piše BBC.

Ujedinjene nacije inače zabranjuju Severnoj Koreji da testira balističko i nuklearno oružje, a prelet projektila prema ili iznad drugih zemalja bez ikakvog prethodnog upozorenja ili konsultacija takođe je u suprotnosti sa međunarodnim normama.

Poslednji put kada je Severna Koreja ispalila balističku raketu iznad Japana bila je 2017. godina, a upravo ovaj događaj označio je i ukupno 23. severnokorejsko lansiranje projektila ove godine, uključujući i najveći broj ispaljenih balističkih projektila u jednoj godini otkako je na čelo te zemlje došao Kim Džong Un. Poređenja radi, Pjongjang je izveo četiri testa 2020. i osam 2021. godine.

O kakvoj raketi je reč?

Kako piše CNN, projektil koji je u utorak ispaljen prešao je rastojanje od 4.600 kilometara, na visini od oko 1.000 kilometara i njegova maksimalna brzina dostigla je 17 maha, što znači da je 17 puta brža od brzine zvuka, podaci su japanskih zvaničnika. BBC piše i da je ova severnokorejska raketa prešla najveću udaljenost do sada. Poređenja radi, američka ostrvska teritorija Guam je samo 3.380 kilometara udaljena od Severne Koreje.

Dva američka stručnjaka navela su za CNN da ovi detalji ukazuju na to da je ispaljena raketa verovatno bila Hvasong-12, balistička raketa srednjeg dometa (IRBM), poslednji put testirana u januaru.

“Ovo je raketa koju je Severna Koreja počela da testira 2017. godine… Dakle, to zapravo nije nova raketa”, rekao je direktor Programa za neproliferaciju istočne Azije Džefri Luis za CNS.

pak, dodao je da je njeno lansiranje značajno zbog rastojanja koje može da pređe.

“Severna Koreja ima gomilu raketa kraćeg dometa i koje ne bi išle preko Japana, ali imaju mali broj raketa koje bi mogle da pođu na to putovanje”, naveo je.

Da li je ovo opasno?

Severna Koreja obično ispaljuje svoje rakete u vode u blizini obala Korejskog poluostrva, što ovaj let iznad Japana čini znatno provokativnijim, kako iz praktičnih, tako i iz simboličnih razloga, piše CNN. Ovakva vrsta nenajavljenog lansiranja mogla bi da predstavlja rizik za avione i brodove dok se projektil spušta do cilja, jer oni ne bi imali prethodno upozorenje da izbegnu to područje.

A da je test prošao neuspešno, mogao je da ugrozi velika naseljena područja. Projektil je preleteo japanski region Tohoku gde živi osam miliona ljudi, rekao je glavni sekretar japanske vlade Hirokazu Matsuno.

Međutim, naglašava Luis, takvi rizici su statistički mali, posebno toliko daleko u Pacifiku i toliko visoko iznad Japana. Uglavnom, kako dodaje, to je eskalacija zato što je “provokativno ispaliti projektil preko teritorije svog suseda”.

“Posebno za Japance, to se čini kao kršenje njihovog suvereniteta. Ako bi Rusija ispalila projektil iznad Floride, imali bismo napad”, rekao je on.

Ovo je, kažu stručnjaci, znak Kimovih ambicija za razvoj naoružanja Severne Koreje i onoga što tek treba da dođe.

Zašto baš sada?

Postoje različita mišljenja o tome šta je moglo da natera Severnu Koreju da ispali ovaj projektil. Robert Vard, viši saradnik za japanske bezbednosne studije na Međunarodnom institutu za strateške studije, ukazao je na višestruke bezbednosne pretnje sa kojima se suočava Japan, od “agresivne Rusije na severu do Kine na jugu”.

“Severna Koreja možda pokušava da iskoristi nestabilnu međunarodnu situaciju, koju će videti kao vetar u leđa”, rekao je on.

Luis, međutim, nije saglasan sa tim, rekavši da, iako Severna Koreja ponekad reaguje ili uzvraća na određene akcije zapadnih aktera, u velikoj meri “oni imaju svoj raspored… i ne mislim da mi imamo mnogo uticaja na tajming”.

Postoje i praktični razlozi, Severna Koreja često pravi pauze u testiranju tokom leta kada je loše vreme i ponovo se vraća kada stignu jesen i rana zima, što znači da bi sada mogli da budu pravi uslovi za testiranje, dodao je on.

Džozef Dempsi, naučni saradnik za odbranu i vojnu analizu na Međunarodnom institutu za strateške studije, dodao je da bi putanja ovog leta samo ubuduće mogla da znači nekom novom testu. Ove vrste projektila su namenjene za ciljeve dugog dometa, tako da bi letenje iznad Japana moglo da pomogne Severnoj Koreji da proceni svoju tačnost na većoj udaljenosti.

Inače, Kim Džong Un je ranije ove godine obećao da će ta zemlja razviti nuklearno oružje “najvećom mogućom brzinom”.

“Severna Koreja će nastaviti da sprovodi raketne testove dok se ne završi trenutna runda modernizacije”, rekao je Luis, dodajući da bu nuklearni test mogao da usledi “svakog trenutka”.

Južnokorejski i američki zvaničnici upozoravaju od maja da se Severna Koreja možda priprema za nuklearni test, a satelitski snimci pokazuju aktivnost na poligonu za nuklearno testiranje. Ukoliko se to desi, to bi bio sedmi podzemni nuklearni test te zemlje i prvi u skoro pet godina.

Reakcije na najnoviji test

Inače, američki državni sekretar Entoni Blinken, zajedno sa ministrima inostranih poslova Južne Koreje i Japana, oštro je osudio Severnu Koreju zbog ispaljivanja balističke rakete iznad japanske teritorije, saopštio je portparol Stejt departmenta Ned Prajs.

Prajs je rekao da SAD, Južna Koreja i Japan osuđuju Pjongjang zbog toga što je prekršio rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i ozbiljno destabilizovao region, prenosi Rojters. Blinken je naglasio da SAD podržavaju odbranu Južne Koreje i Japana i ističu važnost bliske trilateralne saradnje, rekao je Prajs.

Američki predsednik Džozef Bajden istakao je tokom telefonskog razgovora sa japanskim premijerom Fumiom Kišidom “gvozdenu posvećenost” Vašingtona odbrani Japana, nakon što je Severna Koreja lansirala balistički projektil, saopštila je danas Bela kuća.

“Dvojica lidera zajednički su osudila raketnu probu i potvrdili da će blisko sarađivati sa Južnom Korejom i međunarodnom zajednicom na koordinaciji trenutnog i dugoročnog odgovora”, navodi se u saopštenju Bele kuće koje je preneo Rojters.

Južnokorejski i američki ratni avioni danas su održali vojne vežbe bombardovanja, kao odgovor na severnokorejsko lansiranje balističke rakete preko teritorije Japana, saopštila je vojska Južne Koreje, preneo je Rojters.

Tagovi:
Pročitajte još: