fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Kako održati nivo energije tokom dana

U ovom članku, navodimo nekoliko saveta koji vam mogu pomoći da nivo vaše energije tokom dana bude stabilan. Jedna od bitnih stvari je da ne “zaboravimo” da pijemo vodu.
Jedan dan može se uporediti sa maratonskom trkom. Zato savete o tome kako tokom dana održati nivo energije daje Monika Rajan, autorka knjige Ishrana sportista, koji se bave sportovima izdržljivosti.

1. Počnite dan pravilno. To znači – doručkom. Kombinujte integralne žitarice, ili sojino mleko. Na primer, pojedite ovsenu kašu sa jogurtom i bananom, ili musli sa sojinim mlekom i borovnicama. Međutim, ako osećate da vam je potreban jači doručak, prema novijim nutricionističkim saznanjima, sasvim je u redu da se počastite tradicionalnim prženim jajima, puterom i sirom sa integralnim hlebom.

  1. Užinajte u podne. Užina bi trebalo da se sastoji od proteina i ugljenih hidrata. Pojedite, na primer: jogurt i breskvu, sir sa manjim procentom masti i jabuku, sremski sir i grožđe.
  2. Ručajte na vreme, nemojte da čekate da pregladnite, na taj način ćete održati nivo šećera u krvi u ravnoteži.
  3. Nahranite mozak. Prirodna hrana za mozak su omega 3 masne kiseline. Dobar izbor su: orasi, bademi, avokado, tofu, semenke lana i bundeve, alge.
  4. Ne preterujte sa kofeinom. Ако počinjete dan kafom, budite umereni i pazite da tokom  dana ne unesete u organizam previše kofeina. Kofein isprva podiže mentalnu energiju, ali u prevelikim količinama dovodi do brzog skoka, a zatim pada energije. Tako da  može da se desi da se na kraju osećate umornije nego da niste ni pili kafu. Takođe, previše kofeina unetog tokom dana može da omete kvalitetan san i odmor tokom noći.
  5. Ograničite unos prerađene hrane bogate šećerom. Industrijski prerađena hrana ne obezbeđuje energiju. Štaviše, oduzima vam je, pa ćete se, ako jedete previše ovih proizvoda, povremeno tokom dana osećati iscrpljeno.
  6. Konzumirajte hranu bogatu folatima. Visok nivo folatata se dovodi u vezu sa bržim i boljim pamćenjem i razmišljanjem. Dobri izvori folata su sočivo, leblebije, crni pasulj, špargle, brokoli, avokado, sok od pomorandže. Takođe, važno je i da unesete vitamin B6 koga ima npr. u bananama i spanaću, kao i vitamin B12 (posni proteini, niskomasni mlečni proizvodi).
  7. Užinajte po podne, posebno ako posle posla idete u salu za vežbanje, ili znate da ćete zbog drugih obaveza kasnije večerati. Voće, povrće, jogurt sa malim procentom masti obezbediće ugljene hidrate potrebne da održe nivo energije.
  8. Konzumirajte složene ugljene hidrate koji sadrže biljna vlakna. Vlakna dopinose sporijem oslobađanju ugljenih hidrata, što obezbeđuje potrebnu energiju. Birajte hleb i testeninu od integralnog brašna, integralni pirinač, integralne cerealije.
  9. Ne zaboravite da pijete vodu. Oko dve trećine našeg tela sastavljeno je od vode, a dehidracija može da doprinese padu nivoa energije. Oko 80% tečnosti unosimo putem vode i drugih napitaka, a oko 20% putem hrane. Pijte vodu uvek kada ste žedni. Neka vam voda tokom dana uvek bude pri ruci.

 

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: