fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Karanfilić, prirodni lek

Poznata je činjenica da su većina začina dobri izvori antioksidanasa. Možda niste znali da karanfilić po tome spada u sam vrh.

Istraživanja na Univerzitetu Miguel Hernandez su pokazala da su karanfilići naprosto najbolji što se tiče otpuštanja vodonika i smanjenja oksidacije masti u poređenju sa žalfijom, ruzmarinom, timijanom i origanom. Ovo proučavanje je imalo jednostavnu svrhu – da ohrabri ljude da dodaju više začina u prehrambene proizvode.

Ovo istraživanje je potvrdilo da su začini koji se koriste u mediteranskoj ishrani izuzetno korisni antioksidansi, pod uslovom da ne kvare organoleptičke osobine hrane (ukus, miris, aroma). Na osnovu svojih nalaza, vođa istraživanja, dr Fernandez Lopez, zaključila je da je oksidacija masti jedan od glavnih uzroka kvarenja hrane, i ona dovodi do gubitka nutritivne vrednosti namirnica i skraćuje im vek trajanja. Da bi to kompenzovala, prehrambena industrija koristi sintetičke antioksidanse, mada su oni sumnjivi u pogledu moguće toksičnosti i nepoželjnih efekata. Međutim, raste interesovanje u prehrambenoj industriji za biljne antioksidanse kao što je karanfilić, da se njima zamene sintetički antioksidansi.

Poznato je, takođe, da karanfilići imaju izuzetno efikasno antigljivično dejstvo, tako da ulaze u sastav gotovo svih proizvoda kojima se čisti digestivni trakt. Sadrže dosta važnih nutrijenata kao što su mangan, magnezijum, kalcijum, masne omega 3 kiselina, vitamin K pa čak i vitamin C. Ali, njihova najvrednija komponenta je supstanca po imenu eugenol, koja je bila predmet brojnih proučavanja. Ona su se ticala uloge ove supstance u smanjenju upale zglobova i prevenciji raka organa za varenje. 

Korist za digestivni trakt
Karanfilić može da pomogne kod mnogih crevnih problema. Može da olakša nadutost usled gasova, loše varenje, mučninu, a pomaže i da se uklone simptomi povezani sa nadražljivošću želuca, mučninom ili dijarejom.

Kandida albikans je poznati patogen, koji može da počne da stvara probleme kada izazove gljivičnu infekciju, ili kandidijazu. Te infekcije su povezane sa bio-filmom, opnom koja počinje da se formira na površini tkiva. Sve te infekcije brzo postaju rezistentne na antigljivične preparate. Ali, kineski istraživači su testirali delovanje eugenola (supstanca koju karanfilić sadrži) na kandidu, i utvrdili da eugenol inhibira sposobnost kandide da stvara takvu opnu. Ako se primeni u velikoj dozi, eugenol je u stanju da drastično uspori rast vlakana kandide, a nema negativnog uticaja na ćelije. 

Karanfilić poseduje i analgetska svojstva (ublažava bol), pa može da pomogne i u ublažavanju zubobolje. Pomaže i za smanjenje upale desni. Poseduje i antiseptična svojstva i može da pomogne u zaceljivanju posekotina, opekotina i modrica.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: