Kina je izrazila nezadovoljstvo zbog “neodgovornih” izjava koje su stigle iz Sjedinjenih Američkih Država, kritikujući američke komentare o Panamskom kanalu i kineskoj saradnji s Panamom u tom kontekstu.
Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Lin Đijan istakao je na konferenciji za novinare da se projekti Kine i Paname, realizovani kroz Inicijativu “Pojas i put”, odvijaju nesmetano, prenosi Rojters.
Osvrćući se na odluku Paname da ne nastavi angažman u vezi s infrastrukturnim planovima, Lin je naglasio nadu Kine da se odnosi između dve zemlje neće naći pod uticajem spoljašnjih faktora i da će se odluke donositi isključivo u interesu oba naroda.
S druge strane, američki državni sekretar Mark Rubio u razgovoru sa panamskim predsednikom Hoseom Raulom Mulinom apelovao je da Panama ograniči kineski uticaj na Panamski kanal. U suprotnom, kako je upozorio, Vašington će preduzeti mere radi zaštite svojih prava u skladu sa sporazumom između SAD i Paname.
Prema saopštenju portparolke Stejt departmenta Tami Brus, Rubio je naglasio da američki predsednik Donald Tramp nije spreman da prihvati status kvo u vezi s Panamskim kanalom, imajući u vidu sve jači kineski uticaj u regionu, prenosi CNN.
Nakon sastanka Mulino je izjavio da Panama neće obnavljati memorandum o razumevanju sa Kinom u vezi sa inicijativom “Pojas i put”, dodajući da bi ovaj sporazum mogao biti okončan ranije nego što je planirano. Takođe je naglasio da će Panama tražiti načine za intenzivniju saradnju sa SAD, naročito kada je reč o novim infrastrukturnim ulaganjima.
Panamski kanal, koji su Sjedinjene Američke Države izgradile početkom 20. veka, bio je ključni infrastrukturni poduhvat koji je otvorio nove puteve za vojnu i trgovačku plovidbu. Amerika je upravljala kanalom sve do 1999. godine, kada je, prema ranijem sporazumu koji je potpisao predsednik SAD Džimi Karter, prepušten Panami. Tramp je, međutim, u ranijim izjavama kritikovao ovaj potez, rekavši da je “prepuštanje Panamskog kanala Panami bila velika greška”.