fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Koliko grama beba treba da dobije iz meseca u mesec?

Održavanje normalne težine u prvoj godini detetovog života može biti teže nego što se čini. Beba može da odbija dojku, količina proizvedenog mleka može biti nedovoljna, a njegov kvalitet slab. Kada dođe vreme za čvrstu hranu, onda možete upasti u zamku da forsirate konzumiranje jedne grupe namirnica dok je druga zaspotavljena itd. Takođe, tu su i eventualni bebini zdravstveni problemi koji vam mogu otežati pravilno formiranje navika u ishrani i održavanje bebine idealne težine.

Imajte na umu da je najvažnije pažljivo pratiti uputstva detetovog lekara i da beba bude zadovoljna, zdrava i sita. Kako biste to postigli, trebalo bi da znate koliko je normalno da dete bude teško u kojoj fazi razvoja.

Pogledajte koja je težina optimalna u različitim razvojnim fazama, prema preporukama stručnjaka sajta Parents.

Prvi mesec

Tokom prvih šest meseci, normalno je da se dete ugoji između 140 i 200 grama nedeljno, kao i da poraste oko 2,5 centimetra, ukoliko nemate probleme s hranjenjem. u ovom peroidu, dete bi trebalo da pije majčino ili adaptirano mleko, a ne postoji neki opšti obrazac za to koliko bi često u koje vreme trebalo hraniti bebu, ali eksperti ističu da je neki okvir između osam i dvanaest hranjenja dnevno, odnosno na dva do tri sata.

Drugi mesec

Dete bi trebalo da umereno povećava svoju telesnu masu svake nedelje. Ukoliko se brinete da vaša beba ne dobija dovoljno mleka i hranljivih materija, obratite se lekaru. Nikako ne uvodite čvrstu hranu ovako rano jer postoji način da se izborite sa svakim problemom i da vaša beba pravilno napreduje.

Treći mesec

U ovoj razvojnoj fazi, beba se više neće gojiti umereno, već treba očekivati da nedeljno dobije 170 grama!

Četvrti mesec

U ovom periodu beba pokazuje da je spremna za čvrstu hranu: ona sama podiže glavicu, može da sedi (uz malu maminu pomoć) i pokazuje interesovanje za ono što vi jedete. Uz majčino i (ili) adaptirano mleko, njenoj ishrani dodajte voće i povrće, a potom i žitarice. Imajte na umu da je važno postepeno uvođenje različitih grupa namirnica.

Između petog šestog meseca, dete bi trebalo da ima duplo više kilograma nego na rođenju.

Šesti mesec

Do ove razvojne faze, beba treba da dobija 85-140 grama nedeljno. Krajem šestog meseca se u detetov jelovnik uvodi i meso, pa možete pripremati još ukusnije kašice.

Ipak, ne zaboravite na povišen rizik za dijareju i osipe zbog preosteljivosti i alergijskih reakcija na hranu.

Sedmi mesec

Ukoliko se u sedmom mesecu detetova težina ne uveća za, najmanje, 900-1.300 grama, obratite se lekaru, savetuju stručni saradnici portala Parents, baš kao i ako dobije više od 2.700 grama.

Sedmi mesec je i dobar trenutak da beba počne sama da se služi sitnim komadima hrane, pa bi trebalo razmotriti i serviranje “hrane za prstiće”.

Osmi mesec

Ovo je faza razvoja u kojoj će beba imati gotovo tri puta više kilograma nego na rođenju!

Deveti mesec

Beba će nastaviti da napreduje postepeno, a stručnjaci savetuju da joj se često služe užine – na dva do četiri sata – jer deca koja često jedu imaju bolji unos hranljivih materijai zdravije su od onih koje ne užinaju.

Budući da je u ovom periodu dete pokretno i živahno, moguće je da neće biti promena u težini. Puzanje sagoreva dosta kalorija, pa ne bi trebalo očekivati da dete dobije više od pola kilograma do kilogram u desetom mesecu.

Vreme je za bebine prve korake!

Tokom ova dva meseca, vaša beba postaje veliki dečak ili devojčica! Noćna hranjenja će se prorediti, a ako ona tada ne bude imala tri puta više kilograma nego na rođenju – konsultujte se s njenim pedijatrom.

Preuzeto: Yumama.com

Tagovi:
Pročitajte još: