fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Lavangrad – socijalno preduzeće za žene iz ruralnih područja

Putem prekograničnog IPA projekta „Socijalno preduzetništvo za žene u ruralnim područjima“, Grad Sombor je podelio 30 hiljada sadnica lavande ženama u ruralnim područjima Sombora, kao višestruko marginalizovanoj grupi. Žene su odabrane putem javnog poziva, dodeljen im je određeni broj sadnica u odnosu na zemlju kojom raspolažu, obučene su o uzgoju i preradi lavande. 

Osnovano je socijalno preduzeće „Lavangrad“, kome će Grad pružati tehničku i finansijsku podršku, a nabavljena je i oprema za destilovanje lavandinog ulja. Takođe, putem prekograničnog IPA projekta, finansirano je i 30 hiljada sadnica lavande za žene u ruralnim područjima Kiškunhalaša (Bač-Kiškun županija), u Mađarskoj. I tamo je osnovano socijalno preduzeće sa istim ciljem. 

Ovim projektom i osnivanjem socijalnog preduzeća, Grad pruža priliku ženama na selu da se aktiviraju u ekonomskom smislu proizvodnjom, preradom i prodajom lavande i proizvoda od nje, time prevazileći svoju socioekonomsku isključenost i dodatno se povežu sa drugim ženama iz svoje okoline. 

Preko 200 žena je pohađalo obuke o uzgoju i preradi lavande, a njih 30 je dobilo po 1000 sadnica lavande.

Projektni tim je održavao info-sesije o projektu i mogućnostima koje pruža uzgoj lavande, tako što su u seoskim mesnim zajednicama organizovani sastanci sa zainteresovanim ženama. Oni su u stalnoj komunikaciji sa socijalnim preduzećem Lavangrad, a putem konsultacija određuje se iznos za sufinansiranje preduzeća u narednoj budžetskoj godini.

U sprovođenju projekta učestvovao je Centar za socijalni rad Sombor kao partner, a doprineli su svojim poznavanjem ciljne grupe i njihovih potreba. Takođe, mesne kancelarije i sekretari mesnih zajednica su pomogli u organizaciji sastanaka, obuka i pozivanju ciljne grupe da se uključi u projekat. Poljoprivredna stručna služba Sombora pružila je podršku obukama, izvođenjem oglednih polja lavande i analizom zemljišta na prijavljenim parcelama, kako bi se pronašle one optimalne za uspešan uzgoj lavande. Davali su i stručnu podršku ženama tokom i nakon završetka projekta.

Glavna promena je uvođenje nove biljne kulture koja ima veliki potencijal da ostvari prihode za žene koje su u socioekonomskom smislu u lošem položaju. 

Grad Sombor će i u narednim godinama izdvojiti finansijska sredstva za podršku radu socijalnog preduzeća Lavangrad, pre svega za nabavku dodatnih sadnica i opreme koja je potrebna za preradu lavande. Grad je vlasnik dva mobilna kotla za destilovanje ulja, koja će ustupiti Udruženju i svim njegovim članicama kada bude vreme za branje i destilovanje lavande. 

Inovacija je uvođenje lavande kao biljne kulture koja ima dug životni vek, a čije su prerađevine potencijalno isplative na tržištu. Socijalno preduzetništvo je takođe nov način privređivanja na teritoriji Sombora, sa potencijalom rasta s obzirom na količinu obradivog zemljišta. 

Grad je posvećen revitalizaciji sela, te se ovaj projekat osnaživanja žena na selu direktno uklapa u strateški pravac razvoja Grada.

Za osnivanje ovog socijalnog preduzeća gradonačelniku, Antoniju Ratkoviću, uručeno je priznanje za unapređenje rodne ravnopravnosti, u lokalnim samoupravama za 2020. godinu, u kategoriji inovativna politika i praksa. 

Ovaj sadržaj deo je projekta „On za nju“, sufinansiranog od strane Vlade Pokrajine Vojvodine.

Tagovi:
Pročitajte još: