London obavijen tugom. Italijani novi prvaci Evrope u fudbalu!

Veliki fudbalski spektakl odigran je u Londonu. Poklonici najlepše sporedne stvari na svetu, njih nešto više od 60.000, istinski su uživali na velelepnom londonskom stadionu „Vembli“ u finalnom meču Evropskog prvenstva u fudbalu između reprezentacija Engleske i Italije. Ni posle 90 minuta igre pobednik nije odlučen, pošto je rezultat bio 1:1. Isti rezultat ostao je i nakon dodatnih 30 minuta igre u produžecima, pa se pristupilo izvođenju kaznenih udaraca sa 11 metara. U penal seriji uspešniji su bili „Azuri“ pobedivši Engleze rezultatom 3:2.

Michael Regan/Pool via AP

Italija – Engleska 1:1 (0:1), penalima 3:2

AP Photo/Frank Augstein

Meč pošteno nije ni počeo, a Englezi su poveli sa 1:0 golom Luka Šoa u 2. minutu igre. Gol engleskog defanzivca je najbrži gol u istoriji evropskih fudbalskih prvenstava.

Manćinijevi izabranici su nakon primljenog pogotka odmah preuzeli inicijativu, ali do izjednačenja su čekali sve do 67. minuta kada je pogodak postigao bek Juventusa Leonardo Bonući. „Azuri“ kao da su usavršili do tančina akcije iz prekida. Nakon upućivanja lopte iz kornera trojica italijanskih reprezentativaca totalno je zbunila odbranu „Gordog Albiona“, koji nisu znali šta ih je snašlo. U takvoj konfuznoj situaciji najbolje se snašao Bonući i izjednačujućim pogotkom izazvao pravu erupciju radosti malobrojnih italijanskih navijača na stadionu „Vembli“. I Bonući je ispisao istoriju finala kao najstariji igrač koji je zatresao mrežu u finalima evropskih fudbalskih prvenstava.

Do kraja regularnog toka promene rezultata nije bilo, a nije ih bilo ni u produžecima, pristupilo se izvođenju penala. Prvi su šutirali Italijani, tačnije Berardi, koji je bio precizan. Precizan za Engleze u prvoj seriji bio je i Hari Kejn. U drugoj seriji za Italijane je šutirao Beloti, kojem je Pikford odbranio udarac u donji desni ugao, a Englezi stiču prednost golom Megvajera. Strelac izjednačujućeg pogotka za Italijane Bonući otvorio je treću seriju pogotkom. Iskusno je prevario Pikforda. Očigledno velika trema učinila je svoje kod Rašforda. Rašford promašuje i Englezi više nemaju prednost. Italijani ponovo vode golom Bernardeskija u četvrtoj seriji, a Sančo novim promašajem za Engleze šokira domaće navijače. Meč loptu imao je u nogama Žoržinjo u petoj seriji, ali nije pogodio. Šansu da vrati u život Engleze imao je Saka, ali fenomenalni Donaruma brani penal i donosi titulu prvaka Evrope Italiji!

Za najboljeg igrača turnira proglašen je Đanluiđi Donaruma, golman reprezentacije Italije.

Najbolji mladi igrač na Euro 2020 je Pedri Gonzales, vezni igrač reprezentacije Španije i Barselone.

Prvi golgeter na Euro 2020 je napadač Juventusa i reprezentacije Portugala Kristijano Ronaldo koji je postigao 5 pogodaka na 4 utakmice.

Englezima ostaje velika žal za propuštenom prilikom da po prvi put u svojoj fudbalskoj istoriji postanu prvaci Evrope, a Italijani su sa ovom titulom došli do svoje druge recke prvaka Starog kontinenta. Prvu titulu osvojili su davne 1968. godine.