Najbolji svih vremena: Đoković se osvetio, posle neviđene drame osvojio Pariz!

Đoković

Novak Đoković je pokazao da je i dalje najbolji na svetu! Osvojio je titulu na mastersu u Parizu, pobedivši u finalu drugog sa ATP liste, Danila Medvedeva, sa 4:6, 6:3, 6:3.

A kakvo je to samo finale bilo. Puno istinskih majstorija, rezultatske drame, problematičnog ponašanja publike, nerviranja sudije…

No, krenimo redom.

Gledaoci su od samog starta mogli da uživa u bravurama. Najpre, uglavnom, u izvođenju ruskog asa, koji je fantastičnom odbranom zaustavljao ogromnu većinu Novakovih pokušaja, pa tako došao i do brejka, i, koji minut kasnije, do 0:2.

Iako Đokoviću nije bilo lako u tim trenucima, jer je sve podsećalo na bolnu lekciju iz finala Ju-Es opena, njegovi brojni navijači u “Bersiju” počeli su da dobijaju razloge za zadovoljstvo jer je najpre “sa nulom” osvojio svoj servis gem, a onda isto tako i gem u kome je početne poteze imao drugi s ATP liste. Međutim, i pored toga što je posle 15-ak minuta vrlo zanimljivog nadmetanja Đoković imao 3:2, pa onda i brejk loptu, sve se nekako odjednom raspalo u njegovoj igri.

Odličan servis Medvedeva je anulirao tu priliku, da bi potom Rus preuzeo inicijativu, drastično smanjio broj kikseva i, uz brejk koji je potom napravio, osvojio uvodnu deonicu. Sasvim zasluženo, jer je u njoj napravio dvostruko manje grešaka (6 naspram 12), a Novakova veća agresivnost, koja se očitavala i u broju direktnih poena (11:8) upravo zbog pomenutih grešaka koštala ga je gubitka seta.

U drugom su obojica dodatno podigla nivo svoje igre. Publika je uživala u teniskim “magijama”, ali se i ponašala problematično. Treći gem je više puta prekidan, jer je sudija, Francuskinja Oreli Turt, morala da opominje navijač(ic)e zbog šetnje, zatim jednu ženu koja je neprestano pričala, a i redare koji su dopuštali da se vrata na tribinama stalno otvaraju i zatvaraju. Međutim, naredni gem je bio daleko važniji.

Tada je Medvedev vodio i sa 40:15, imao i tri asa, a gem je rešen – brejkom Đokovića koji se vratio na “fabrička podešavanja” i, kao nekada, neverovatnim potezima u odbrani preokrenuo rezultat i napravio brejk za 3:1. Ali, tu je bio tek početak drame. Jer, Rus nije odustajao od namere da uzvrati udarac, a naročito se borio “sateran u ćošak”, u poslednjem gemu drugog seta. On je potrajao čak 12 minuta, u njemu je Danil imao tri brejk lopte, a onda na neverovatan način spasao dve set-prilike koje je izgrdio Nole. Treću, međutim, nije, pa je tako zakazan “odlučujući okršaj” – u trećem setu.

Borba, a i sportska drama, dostizali su vrhunac kako se završnica meča bližila, jer je svaki poen bio “najvažniji do tada”, no ono što Rus nikako nije mogao da spreči, to je bilo glavno Novakovo oružje: smirenost, šta god da se dešava. Jer, kad god bi pred sobom video izazov, Đoković bi ga smireno rešavao. Kad god bi se našao u ličnom problemu, poput bolnog pada na ruku koju je operisao, ustajao bi igrao još bolje.

Zapravo, najbolje.

Đoković je baš posle tog pada kada je gubio sa 1:2 zaigrao kao u transu – osvojio je i taj gem, i tri naredna, pa iako nije baš odmah “odservirao pobedu”, u Parizu je, u pravoj rezultatskoj drami, pokazao svima na svetu – da je najbolji na svetu.

Izvor: Novosti / Foto: Tanjug, AP