U seriji eksplozija pejdžera, koje je libanska militantna grupa Hezbolah koristila za komunikaciju, na više lokacija u Bejrutu i drugim delovima Libana, poginulo je najmanje 12, a ranjeno oko tri hiljade ljudi. Povređen je i iranski ambasador u Libanu, dok Izrael nije potvrdio da stoji iza ovih napada.
U seriji novih eksplozija širom Libana, koje su se dogodile u sredu, ubijene su tri osobe dok je 100 povređeno. Najmanje jedna od eksplozija dogodila se u blizini sahrane koju je organizovao Hezbolah za osobe koje su nastradale u eksplozijama pejdžera prethodnog dana. Ovoga puta, osim pejdžera, eksplodirali su voki-toki uređaji i sistemi solarne energije.
Od trenutka kada je stigla vest o seriji eksplozija pejdžera, društvenim mrežama počeli su da kruže i prilično šokantni snimci uređaja kako eksplodiraju. Pored tih, koji su izuzetno grafičke prirode, ima mnogo snimaka sa desetinama bolničkih vozila koja dovode veliki broj ranjenih u bolnice u centru Bejruta. Navodi se da je ta vanredna situacija trajala praktično sve do kasno sinoć.
Prema informacijama koje distribuiraju američki mediji, Izrael je sakrio eksploziv u pejdžerima pre nego što su oni uopšte i uvezeni u Liban. Materijal je ugrađivan pored baterija, imao je i daljinsku aktivaciju.
Hezbolah je inače prešao na komunikaciju preko pejdžera, jer je Izrael uspevao da locira njihove čelnike baš uz pomoć mobilnih telefona koji su imali GPS tehnologiju. Ova zastarela tehnologija na kojoj rade pejdžeri nema GPS.
Hezbolah je odmah najavio da će uzvratiti Izraelu i poručio, kako je navedeno, da će Izrael dobiti pravednu kaznu. Oglasili su se i libanski zvaničnici koji ovo nazivaju izraelskom agresijom.
Prvi prekogranični raketni napad posle eksplozija pejdžera izveden je danas, saopštio je Hezbolah.
Times of Israel javlja da je baraž od 10 raketa ispaljen iz Libana na Zapadnu Galileju, a izraelska vojska je saopštila da su rakete pogodile otvorene površine, pri čemu nije bilo povređenih.
U međuvremenu je stiglo i novo saopštenje Hezbolaha koji najavljuje da će nastaviti i sa svojim operacijama u području Gaze, ali zvaničnici Hezbolaha priznaju da je ovo bio verovatno najveći bezbednosni upad u njihov sistem u ovih skoro godinu dana koliko se vodi rat sa Izraelom.
Zvanično, portparol Stejt departmenta Metju Miler rekao je da Vašington nije bio umešan u ovaj napad i da nije bio obavešten o njemu. Izraelci se nisu oglašavali zvanično, ali agencija Associated Press prenela je reči jednog američkog zvaničnika koji je rekao da je Vašington obavešten o akciji onog trenutka kada se ona i završila.
Inače, izraelski mediji prenose da je odluka da se ovaj napad izvrši baš juče doneta nakon što su izraelske obaveštajne strukture otkrile da su operativci Hezbolaha saznali da su uređaji prepravljani. Kada je ta informacija došla do izraelske obaveštajne i odbrambene zajednice, odlučeno je da se ove naprave aktiviraju.
Kada je reč o pejdžerima, pitanje njihovog porekla je takođe otvoreno nakon jučerašnje serije napada. Na društvenim mrežama su se pojavili snimci na kojima se vidi da je proizvođač ovih pejdžera jedna tajvanska kompanija pod nazivom “Gold Apolo”.
Danas se oglasio i vlasnik i osnivač te kompanije Hsu Čing Kuang. On kaže da nema nikakve veze sa ovim pejdžerima, da su oni proizvedeni u Budimpešti i da ta kompanija iz Budimpešte ima pravo da koristi brend.
Stručnjaci koji su se oglašavali na društvenim mrežama, kažu da se ovo praktično može nazvati jednim od najpreciznijih ciljanih udara u istoriji ratovanja.
Vojni analitičar Aleksandar Radić je za Euronews Srbija rekao da se sada može očekivati eskalacija sukoba, s obzirom da je cela vrhuška Hezbolaha izbačena iz stroja.
“Reč je o nameri da se izbaci iz stroja Hezbolah, jer oni funkcionišu neformalno, ali i kroz čvrstu organizaciju koja je duboko usađena u libanske oružane snage, kroz sve delove društva i suština im je veza, kako napraviti komunikaciju. Ako koristite mobilne telefone, mogu da vam prisluškuju razgovore. Pejdžer je bio vrlo efikasan mehanizam naizgled, imun na prisluškivanje i Izraelci su odjednom izbacili iz kadra kompletan starešinski aparat Hezbolaha. Nema ih. Sad su teško ranjeni. S obzirom na to da je potrebno vreme da se regrutuju novi, a trebate naći pouzdane ljude, očigledno je da se nešto priprema i da termin ukazuje na to da u narednim časovima, danima, moramo da čekamo nastavak operacije”, navodi analitičar.
Radić dodaje da sada nešto mora da se desi, imajući u vidu da je odlučeno da eksploziv bude aktiviran baš u ovom trenutku. U prilog tome skreće pažnju na pojačano prisustvo avijacije.
“Vrlo je primetno prisustvo aviona za elektronsko izviđanje i ometanje, američkih vazduhoplova iste namene, s obzirom na savezničke odnose, koji razmenjuju podatke i rade zajedno. To ukazuje da se sprema i dalje neka nova aktivnost na čišćenju, odnosno u najmanju ruku, slabljenju Hezbolaha”, zaključak je stručnjaka.
Na pitanje zašto je Hezbolah odabrao tako zastarelu tehnologiju za komunikaciju Radić kaže da je procena bila da je to zapravo genijalan uređaj jer omogućava vezu sa svim ljudima, bez slabosti prilikom korišćenja telefona, računara ili nekog drugog tehničkog sredstva.
“Ali očigledno je da su Izraelci imali ozbiljan obaveštajni proboj u čitav plan nabavke pejdžera i da su obezbedili pravovremeno eksploziv koji je u njih ugrađen. Saznaće se, verovatno, u narednim danima kako su to radili, jer to je sad već istorijski podatak, tako nešto više nije moguće ponoviti. Na kraju ostaje suština da je jedini način koji je bezbedan direktna komunikacija, kurirska veza, a strategijsko obaveštajno iznenađenje koje je priređeno Izraelcima 7. oktobra prošle godine je zasnovano upravo na najjednostavnijim mehanizmima komunikacije, oči u oči. Hamas je znao za svoje slabosti i zato su terorističke akcije pripremili u neprekidnom kontaktu između ljudi koji sa sobom nisu nosili čak ni bilo koje sredstvo veze koje bi moglo da ih kompromituje”, objašnjava Radić.
Za sada nije jasno da li je transport pejdžera presretnut ili je eksploziv fabrički umetnut, dok Radić smatra da će, ako se ispostavi da je umetnut, to biti veliki problem za proizvođače. Međutim, po njemu je manje bitno kako je napad izveden u odnasu na to kakvi su ciljevi ostvareni. Oni su, kako kaže Radić, fascinantni i predstavljaju najveći udar na sistem komandovanja nekom organizacijom.
“Eventualno, kad isplivaju i dokazi da je to moglo da se uradi i u proizvodnji ili u nekoj drugoj fazi. Recimo, pozivate se na transport. Ali to je sad u ovom trenutku manje bitno. To je najveći mogući udar u istoriji na jedan sistem rukovođenja i komandovanja nekom organizacijom. To je zapravo bitno, a ne sredstvo. Nemate takav presedan. Ne postoji u ratu mogućnost da istovremeno napadnete kompletnu hijerarhiju jedne vojske. Napadate komandno mesto, vrhovnog komandanta, neku određenu jedinicu. Ali ovako, od odeljenja do glavnog štaba, da istovremeno zahvatite jednim udarom, e to je zapravo fascinantno”, kazao je naš sagovornik.
Nešto slično se dogodilo i 1996. godine kada je izraelska agencija umetnula eksploziv kod jednog proizvođača Hamasovih bombi. On je tom prilikom ubijen. Sada, 28 godina kasnije neki sličan princip, ali delikatnija akcija nas je ostavila bez reči.