fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Obeleženo godinu dana Komisije za borbu protiv narkomanije u školama, predstavljeni rezultati rada

Komisija za borbu protiv narkomanije u školama formirana je odlukom Vlade RS, 6. jula 2018. godine. Zadatak Komisije je da sprovede program koji će doprineti jačanju svesti mladih o štetnim posledicama upotrebe droga.

PREVENCIJA

1. Izrada metodologije za preventivni rad sa mladima u skladu sa standardima UNODC
2. Formirani timovi za rad sa učenicima, roditeljima i nastavnicima u okviru tribina u školama (48 timova-zdravstvo, prosveta, policija, socijala, pravda, kancelarije za mlade)
3. Sprovedena je OBUKA TIMOVA
4. Akreditovan program za edukaciju timova  u Zdravstvenom Savetu Srbije
5. Tribine su održane za 39 133  učenika, 7 644  nastavnika i 3 243  roditelja
6. Urađeno je istraživanje o nivou znanja učenika o štetnim posledicama upotrebe droga – NA UZORKU OD 11 850  UČENIKA
7. Izrada Uputstva za postupanje  u osnovnim i srednjim školama u slučaju pojave droge u školi (Uputstvo je poslato svim školama u Srbiji)
8. Sprovođenje preventivnog programa kroz sport i edukaciju-kontinuirano tokom školske godine (2 puta nedeljno sport, 2 puta nedeljno edukacija) u 6 osnovih škola (Beograd, Kragujevac, Niš, Novi Sad, Leskovac i Novi Pazar).
9. Usvojena je inicijativa za izmene Krivičnog zakonika u vezi sa uvođenjem oštrih kazni za lica koja nude drogu maloletnim licima i koriste maloletnike u posredovanju pri prodaji droge (kazna je od 5-15 godina zatvora)

10. Učešće delegacije Republike Srbije, predvođene ministrom zdravlja,  na 62. Sednici Komisije za opojne droge u sedištu UN u Beču, koja je održana 14. marta 2019. godine. Ministar je na sednici predstavio rezultate Vlade Republike Srbije i naglasio da Vlada nastoji da sprovodi sveobuhvatnu politiku droga kroz primenu uravnoteženih, integrisanih, sveobuhvatnih, multidisciplinarnih i naučno-dokaznih pristupa problemu sa drogama, poštujući ljudska prava, rodnu ravnopravnost, slobode i bezbednost. Ministrovo izlaganje bilo je u prvom delu sednice na kojoj je u ime Ruske Federacije učestvovao ministar Sergej Lavrov. Posebno su pozitivno ocenjeni rezultati Republike Srbije u oblasti monitoringa, Sistema za rano upozoravanje o novim psihoaktivnim supstancama, kao i aktivnosti Komisije za borbu protiv narkomanije čiji se program zasniva na multidisciplinarnom pristupu  u cilju podizanja  svesti mladih o štetnim posledicama upotrebe droga, ali sto tako je pozitivno ocenjeno i pooštravanje kaznene polizike za proizvodnju i prodaju droge, posebno za povratnike krivičnih dela povezanih sa proizvodnjom i prodajom droge  i prema licima koja nude i prodaju drogu maloletnicima i zloupotrebljavaju ih u posredovanju za prodaju droge.
11. Ministarstvo zdravlja je kao kontakt tačka za saradnju sa Evropskim monitoring centrom za droge i zavisnosti od droga, pozvana da kao jedina zemlja kandidat za članstvo u EU učestvuje na sastanku EU zemalja u vezi sa Sistemom ranog upozoravanja o novim psihoaktivnim supstancama. Zahvaljujući uslovima koje je ispunila, Srbija je dobila pristup EU bazi podataka za nove pshoaktivne supstance.

2. LEČENjE

Od postojećih kapaciteta u psihijatrijskim ustanovama u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Leskovcu formirana su odeljenja za dnevno i bolničko lečenje maloletnika koji imaju problem sa upotrebom droge (postojeći kadar, opredeljen poseban prostor sa 2-3 kreveta).
Kampanja koja je privukla veliku pažnju javnosti,  dobila je pozitivne ocene kako od stručne javnosti, tako i od međunarodnih stručnjaka koji se bave pitanjem droga.
Pored toga, KC Vojvodine je obezbedio punktove za medicinsku pomoć na samom festivalu i angažovao ekipe hitne pomoći. Na prijemu u UC Vojvodine zadržan je jedan pacijent sa akutnom intoksikaciojom alkoholom, 1 sa drogom. Evidentirano je 10-ak  slučajeva dnevno koji su prijavili simptome i zatražili lekarsku pomoć zbog simptoma izazvanih upotrebom droge i alkohola tokom EXIT-a.

Kampanja koja je privukla veliku pažnju javnosti,  dobila je pozitivne ocene kako od stručne javnosti, tako i od međunarodnih stručnjaka koji se bave pitanjem droga.

Pored toga, KC Vojvodine je obezbedio punktove za medicinsku pomoć na samom festivalu i angažovao ekipe hitne pomoći. Na prijemu u UC Vojvodine zadržan je jedan pacijent sa akutnom intoksikaciojom alkoholom, 1 sa drogom. Evidentirano je 10-ak  slučajeva dnevno koji su prijavili simptome i zatražili lekarsku pomoć zbog simptoma izazvanih upotrebom droge i alkohola tokom EXIT-a.

3. MEDIJSKA KAMPANjA

Kampanja “Ostani čist“ (“Stayclean“ )
jul 2019.godine

Ministarstvo zdravlja i MTS, zajedno sa  Egzit fontacijom organizovali su  kampanju „Stayclean“, neposredno pre, tokom trajanja festivala i neposredno nakon festivala koji je održan tokom jula meseca 2019. godine. Kanali komunikacije bili su video spotovi za TV, društvene mreže, bilbordi po čitavoj Srbiji, veb i print izdanja dnevnih novina, a priređen je i poseban veb sajt kampanje.
Ministarstvo zdravlja je učestvovalo u kampanji kroz izradu stručnih informacije o:
1. RIZICIMAOD DROGA  I ZDRAVSTVENIM  KOMPLIKACIJAMA
2. INFEKTIVNIM BOLESTIMA POVEZANIM SA UPOTREBOM DROGE
3. POVREDAMA  I SMRTNOŠĆU POVEZANIM SA UPOTREBOM DROGE

Kampanja “Život DA, droga NE“ septembar – novembar 2018.godine

Prateći deo edukativnih aktivnosti koje su organizovane u školama bila je kampanja
“Život DA, droga NE“, u okviru koje je snimljen video spot „Droga NIKAD!“  sa našim proslavljenim košarkaškim reprezetativcima, Sašom Đorđeviđem, Miroslavom Raduljicom i Markom Simonovićem.
Pored toga, tokom jeseni su širom Srbije na bilbordima bile predstavljene poruke kampanje:

„Škola DA, droga NE!“
„Egzit DA, droga NE!“
„Sport DA, droga NE!“

Poslednja poruka, “Sport DA, droga NE“ svoje mesto našla je i na tribinama našeg najvećeg stadiona, tokom utakmica Lige Šampiona, koje je FK Crvena Zvezda igrala sa Liverpulom, Napolijem i Pari sen Žermenom, kao i na utakmicama naše košarkaške reprezentacije tokom kvalifikacija za Svetsko prvenstvo.

Preuzeto: republika.rs

 

Tagovi:
Pročitajte još: