Odbor za informisanje pozvao sve ovlašćene predlagače kandidata za Savet REM-a na sastanke

Savet samostalnih sindikata

Skupštinski Odbor za kulturu i informisanje saopštio je da u cilju maksimalne transparentnosti obaveštava javnost da je upućen zvanični poziv svim ovlašćenim predlagačima u okviru devet grupacija koje su predložile kandidate za Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM) na sastanke radi utvrđivanja predloga 18 kandidata za konačan izbor članova Saveta REM.

Sastanci će, kako se navodi u saopštenju pres službe parlamenta, biti odžani u petak 13. juna i u ponedeljak 16. juna. Na tim sastancima ovlašćeni predlagači će dogovorom ili glasanjem utvrditi konačne predloge za po dva kandidata za članove Saveta REM-a, koji će biti objavljeni na internet prezentaciji Narodne skupštine.

Nakon održavanja sastanaka i utvrđivanja svih kandidata za članove Saveta REM-a, Odbor za kulturu i informisanje organizovaće javni razgovor sa svih 18 kandidata, u roku propisanom Zakonom o elektronskim medijima, nakon čega će Narodnoj skupštini dostaviti liste kandidata radi izbora devet članova Saveta REM-a.

Iz Odbora za kulturu i informisanje podsećaju da su na 10. i 11. sednici, koje su održane 30. maja i 6. juna, utvrđene liste predloženih kandidata koji ispunjavaju uslove za članove Saveta REM-a, kao i lista organizacija koje zajedno čine jedinstvenog ovlašćenog predlagača, u skladu sa Zakonom o elektronskim medijima.

S obzirom na to da je devet grupacija ovlašćenih predlagača predložilo više od dva kandidata za člana Saveta REM, potrebno je da se, u skladu sa zakonskom obavezom, održe posebni sastanci svake od devet grupacija radi utvrđivanja zajedničkih predloga po dva kandidata.

Na današnjoj sednici Odbora za kulturu i informisanje doneta je odluka da to skupštinsko telo, Narodnoj skupštini predloži da prihvati Predlog izmena i dopuna zakona o elektronskim medijima, Predlog izmena i dopuna zakona o javnom medijskom servisu i Predlog o izmenama i dopunama zakona o javnom informisanju i medijima, koje je podnela Vlada Srbije.

Odbor je imenovao predsednicu Odbora Nevenu Đurić za izvestioca na sutrašnjoj sednici parlamenta na kojoj će poslanici raspravljati o predloženim izmenama i dopunama tri medijska zakona.

Pomoćnik ministra za informisanje i telekomunikacije Dragan Traparić rekao je da se izmene i dopune tri zakona donose da bi se Srbija usaglasila sa najboljom praksom EU i evropskim tekovinama, a ne samo zbog ispunjavanja uslova za otvaranje Klastera 3 kao što, kako je rekao, tvrde predstavnici opozicije.

Odgovarajući na kritiku opozicije da nije bilo javne rasprave, Traparić je rekao da su javne rasprave o medijskim zakonima održane 2023. godine, kada su i doneti novi zakoni, a da se sada radi o malim izmenama koje su pravno-tehničke prirode.

”Ne donosimo nove zakone, opozicija ne pominje da su u pitanju izmene i dopune. Javne rasprave su održane, bili smo inkluzivni, u izradi su učestvovali predstavnici važnih medijskih udruženja. EK je potvrdila da smo sve dobro uradili i u saradnji sa njima”, rekao je Traparić na sednici Odbora.

On je naveo da sa predloženim izmenama i dopunama nije završen rad na zakonima, već da će biti nastavljen rad na njihovom poboljšanju, kao i na izradi nove medijske strategije.

Poslanik SNS Nebojša Bakarec rekao je da se usvajanjem izmena i dopuna tri medijska zakona ispunjava mogućnost za otvaranje Klastera 3 u pregovorima Srbije sa EU i dodao da je sedam meseci rađeno sa EK na tim zakonima, kao i da je EK dala saglasnost za izmene i dopune.

Bakarec je ocenio da izmene i dopune tri medijska zakona svode na najmanju meru mogućnost kontrole i instrumentalizacije medijskog prostora. On je odbacio primedbu opozicije da nije bilo javne rasprave o zakonskim predlozima i naveo da su one održane u četiri velika grada u Srbiji, kao i da rasprave o tim zakonima traju od 2023. godine.

Bakarec je rekao i da opoziciju ne zanima tema medijskih zakona i da je današnjoj sednici Odbora od šest odbornika opozicije prisustvovao samo jedan – poslanik Stranke slobode i pravde Branko Miljuš.

Miljuš je predložio da Odbor uputi zahtev Narodnoj skupštini da se tri medijska zakona povuku iz procedure i sa dnevnog reda sutrašnje sednice, a da se zakaže posebno zasedanje Skupštine na kojem bi se razgovaralo o tim zakonima uz obrazloženje da je nedostajala javna rasprava o tim zakonima.

On je istakao da su sva tri zakona veoma važna za Srbiju, kao i da vlast pokušava da ubrza njihovo donošenje zbog obaveza prema Briselu i jer su oni uslov za otvaranje Klastera 3.

Tagovi:
Pročitajte još: