OpenAI je dodatno unapredio razvoj veštačke inteligencije najavljujući novi alat koji izrađuje istraživačke izveštaje i, prema tvrdnjama kompanije, može parirati radu profesionalnog analitičara.
Kompanija, koja stoji iza ChatGPT-a, nazvala je novi alat „deep research”, ističući da on „za samo 10 minuta obavlja posao za koji bi ljudima bile potrebni mnogi sati”.
Ova objava dolazi samo nekoliko dana nakon što je OpenAI saopštio da će ubrzati objavljivanje svojih proizvoda kako bi odgovorio na napredak kineskog konkurenta DeepSeeka.
„Deep research” je AI agent – sistem koji može obavljati zadatke u ime korisnika – i zasniva se na verziji najnovijeg OpenAI modela, o3.
Kompanija je navela da ovaj alat pronalazi, analizira i sintetizuje stotine izvora sa interneta kako bi kreirao „sveobuhvatan izveštaj”. U tom procesu, alat filtrira ogromne količine teksta, slika i PDF dokumenata.
Ovaj alat biće dostupan kao dugme unutar ChatGPT-a, a OpenAI ga opisuje kao „značajan korak” ka razvoju opšte veštačke inteligencije – koncepta koji se odnosi na sisteme sposobne da obavljaju bilo koji intelektualni zadatak na ljudskom nivou ili iznad njega.
Prošlog meseca, OpenAI je predstavio Operator, AI agenta koji može rezervisati sto u restoranu ili obaviti online kupovinu na osnovu fotografije spiska za kupovinu. Međutim, trenutno je dostupan samo u testnoj verziji u SAD-u.
U demo videu objavljenom u nedelju, OpenAI je prikazao kako „deep research” analizira tržište aplikacija za prevođenje. Kompanija navodi da alat obično završava zadatke u periodu od pet do 30 minuta, uz navođenje izvora za sve tvrdnje koje iznosi.
Prema OpenAI-ju, deep research je namenjen profesionalcima iz oblasti finansija, nauke i inženjerstva, ali se može koristiti i za analizu kupovina, poput automobila i nameštaja.
Alat je zasnovan na OpenAI-jevom najnovijem modelu o3, koji ima napredne sposobnosti rezonovanja, ali mu je potrebno više vremena za obradu upita u odnosu na standardne modele. Ovaj model još uvek nije u potpunosti dostupan javnosti. Pored toga, OpenAI je u petak predstavio i njegovu pojednostavljenu besplatnu verziju – o3-mini.
Moć o3 modela istaknuta je u Međunarodnom izveštaju o bezbednosti veštačke inteligencije, objavljenom prošle sedmice. Glavni autor studije, Jošua Benđio, izjavio je da sposobnosti ovog modela „mogu imati duboke implikacije na rizike povezane sa AI tehnologijama”.
Benđio je dodao da je o3 iznenadio čak i stručnjake, uključujući njega, postigavši neočekivano dobre rezultate na ključnim testovima apstraktnog rezonovanja.
Alat „deep research” biće dostupan samo korisnicima Pro verzije OpenAI-ja u SAD-u, po ceni od 200 dolara mesečno, uz ograničenje na 100 upita mesečno zbog visokih troškova obrade. Trenutno nije dostupan u Velikoj Britaniji i Evropi.
Endru Rogojski, direktor Instituta za AI usmeren na ljude pri Univerzitetu u Sariju, upozorio je na potencijalne rizike korišćenja alata poput „deep research-a” bez dodatne provere.
„Postoji osnovni problem sa AI alatima zasnovanim na velikoj količini podataka – ljudima će biti potrebno mnogo sati i truda da provere da li je analiza koju je mašina generisala tačna,” izjavio je Rogojski, a prenosi Guardian.