fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Pametni televizori šalju osetljive korisničke podatke čak i kada ne rade

Istraživači s Univerziteta Northeastern, Imperijalnog koledža u Londonu, Univerziteta Princeton i Univerziteta u Chicagu otkrili su da pametni televizori koje proizvode Samsung, LG i drugi proizvođači šalju osetljive korisničke podatke partnerskim tehnološkim kompanijama, čak i kada uređaji ne rade.
Pametni televizori i takozvane OTT (over the top) platforme su najnoviji IoT uređaji za koje se otkrilo da “špijuniraju” korisnike i šalju osetljive podatke kompanijama kao što su Facebook, Amazon, Google i Netflix. Ovo je zaključak dve odvojene studije koje su proveli univerzitetski istraživači i novinar Washington Posta.
Istraživači su analizirali izloženost informacija sa 81 uređaja, koji su smešteni u laboratorijama u Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji. Otkrili su da su 72 uređaja poslala podatke na odredište koje nije bio sam proizvođač uređaja.
Kompanije koje su uređaji najčešće kontaktirali uključuju Google, Akamai i Microsoft, najverovatnije zato što pružaju usluge u oblaku i mrežne usluge potrebne za rad pametnih uređaja, kažu istraživači.
Izveštaj istraživača s Princetona otkrio je da informacije koje se šalju s uređaja takođe potiču od kanala koji se gledaju i da se za to koriste trackeri, kojima pretežno upravljaju Google i Facebook. Oko 89% kanala Amazon Fire TV i 69% Roku kanala sadržavalo je trackere koji su prikupljali informacije o navikama i sklonostima gledanja, otkrili su istraživači.
Ti trackeri takođe sadrže informacije koje mogu identifikovati uređaj i gde se koristi, uključujući serijske brojeve uređaja i ID-jeve, nazive Wi-Fi mreža i MAC adrese.
Eksperiment koji je izveo novinar Washington Posta Geoffrey A. Fowler takođe je otkrio nešto slično kod pametnih televizora. On je koristio open-source alat, IoT Inspector, s Univerziteta Princeton da bi posmatrao kako njegov Samsung pametni televizor – kao i drugi najprodavaniji uređaji TCL Roku TV, Vizio i LG – prate njegovu aktivnost i podatke o gledanju.
– Na mnogim pametnim televizorima nekoliko “radoznalih” piksela prijavljuju proizvođaču sve što pređe preko ekrana. Jednom u sekundi – rekao je Fowler na Twitteru o svom iskustvu. – Ostali šalju snimke celog ekrana – kaže on.
Tehnološke kompanije koje se već pomno prate, koje su u mnogo navrata kritikovane i čak novčano kažnjene zbog pitanja privatnosti podataka svejedno koriste te podatke za ciljano oglašavanje i sadržaj na platformama društvenih medija i u druge marketinške svrhe.
S povećanjem broja korisnika tih uređaja i usluga, ovaj problem će se samo pogoršati, kažu istraživači, ukazujući na potrebu za novom zaštitom korisnika od takvog neovlašćenog prikupljanja podataka, piše portal A&S Adria.

Foto: Steve Heap/shutterstock.com

Preuzeto: eKapija

Tagovi:
Pročitajte još: