Na jednoj od najfrekventnijih deonica Koridora 10 – od Vladičinog Hana do Donjeg Neradovca – u toku je izgradnja dugo očekivane petlje “Vranjska Banja”. Projekat koji se godinama najavljivao konačno je u realizaciji, a njegova ukupna vrednost iznosi oko 12 miliona evra.
Na tenderu raspisanom u decembru prošle godine, izabrane su firme iz Vranja, Beograda i Novog Pazara. Prema trenutnim procenama, petlja bi trebalo da bude puštena u rad početkom 2026. godine, ali se očekuje da bi radovi mogli biti završeni i ranije.
Stanovnici Vranjske Banje godinama su tražili direktan priključak na auto-put, koji bi omogućio lakši priliv turista. Tokom letnjih meseci ova deonica je izuzetno opterećena, posebno zbog tranzita ka Grčkoj, a do sada su turisti morali da silaze do Vranja i koriste stari put kako bi stigli do “kraljevske banje” na jugu Srbije.
Iako je pre šest godina direktor „Puteva Srbije“ Zoran Drobnjak tvrdio da iz bezbednosnih razloga petlja nije moguća, pronađeno je rešenje koje neće ugroziti saobraćaj. Petlja će biti izgrađena u obliku trube, sa priključkom na druge saobraćajnice.
– Posle mnogo godina dobili smo podršku države, pre svega predsednika Aleksandra Vučića. Ovo je ključni korak za razvoj turizma, jer bez direktnog priključka sa auto-puta, sve ostalo nema efekta – kaže Dragan Sentić, predsednik opštine Vranjska Banja.
Prema njegovim rečima, petlja će imati širi značaj – ne samo nacionalni, već i međunarodni. Kroz nju će se uspostaviti veza sa branom Prvonek, ali i sa skijalištem Besna kobila, a paralelno se povećavaju i smeštajni kapaciteti, među kojima je i novi luksuzni hotel koji gradi kompanija Milenijum tim.
Za putnike koji se ovog leta zapute ka Grčkoj, Vranjska Banja može biti i savršeno mesto za predah. Prenoćište se može naći već za 20 evra, ručak za 500 dinara, a osveženje za stotinak. Banja je poznata po najtoplijoj mineralnoj vodi u Evropi, koja izbija sa čak 111 stepeni Celzijusa, kapaciteta 140 litara u sekundi, iz desetak prirodnih izvora.
U zgradi Specijalne bolnice i dalje se koriste istorijske kade koje nose imena po kralju Petru i kraljici Dragi, koji su boravili upravo ovde – simbolična veza prošlosti i budućnosti ovog banjskog lečilišta.