fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Proteinska dijeta: Pravila kojih se morate pridržavati da biste uspeli

Hrana

Proteinska dijeta, kao što ime govori, diktira potrošnju proteina u odnosu na ugljene hidrate. Često se koristi kao dijeta za sportiste jer smanjuje masno tkivo uz održavanje mišićne mase.

Osnovno pravilo za proteinsku ishranu je da dnevno unosite 30 do 60 procenata ukupnih kalorija iz proteina.

Šta je proteinska dijeta?

Hrana u proteinskoj ishrani treba da bude bogata proteinima i malo ugljenih hidrata i masti. Uz ovu dijetu, većina makronutrijenata se sastoji od proteina, a veruje se da se uz nju brzo može smršati i skinuti višak kilograma. Najpoznatije proteinske dijete su Atkinsonova dijeta i Dukan dijeta, ali se obe zasnivaju na konzumiranju hrane bogate proteinima. Uporedo sa gubitkom masnih naslaga, mišićna masa se ne gubi kao u nekim dijetama, već naprotiv – doprinosi izgradnji mišića.

Efikasnost proteinske dijete

Dijeta sa visokim sadržajem proteina ili keto dijeta predstavlja unos hrane koja sadrži najmanje 50 posto proteina. Za ljudsko telo to znači nedostatak ugljenih hidrata iz uobičajene ishrane, a istovremeno i pokretanje metaboličkih procesa u telu. U trenutku kada se nivo insulina u organizmu smanjuje usled nedostatka ugljenih hidrata, da bi telo dobilo energiju mora da topi masne naslage. Ovo vas dovodi u stanje ketoze. Proteini se sastoje od esencijalnih i neesencijalnih aminokiselina, koje su izuzetno važne za sve esencijalne funkcije. Tako utiču na snagu kose, noktiju, kože i unutrašnjih organa. Amino kiseline su neophodne za regeneraciju tkiva i rad mišića. Takođe, ishrana bogata proteinima podržava prenos kiseonika i hranljivih materija u ćelije. Proteinska dijeta za mršavljenje jača ceo organizam zbog povećane proizvodnje antitela koja štite od bolesti i toksina.

Šta jesti u proteinskoj ishrani?

Proteini koji su nam dostupni mogu biti životinjskog ili biljnog porekla, a da bi proteinska ishrana bila uravnotežena, treba ih ravnomerno koristiti. Meni proteinske dijete stoga uključuje ove namirnice: sve vrste riba meso – piletina, svinjetina, govedina, teletina… (ne suhomesnati proizvodi) jaja mleko i mlečni proizvodi soja vetch salata, povrće.

Prilikom pripreme hrane za proteinsku dijetu treba koristiti što manje masti, a meso ne treba panirati niti pržiti na puno ulja. Količina hrane u proteinskoj ishrani nije ograničena, ali ne treba preterivati. Najbolji način je da jedete nekoliko manjih obroka tokom dana. Pića u proteinskoj ishrani ne treba zaslađivati šećerom, a mogu se piti i kafa i čaj. Umesto šećera birajte manje količine meda.

Oprez sa proteinskom ishranom

Za razliku od mnogih drugih dijeta koje se mogu praktikovati po mesec dana, trajanje proteinske dijete ne bi trebalo da bude duže od sedam dana. Posle sedam dana, trebalo bi da nastavite sa uobičajenom ishranom kao i pre. Vežbanje keto dijete duže od sedam dana može biti opasno. Takođe se preporučuje da se u sve faze dijete ulazi polako, što bi značilo postepeno povećanje nivoa proteina i postepeno smanjenje količine ugljenih hidrata tokom dana. Proteinske dijete ne bi trebalo da konzumiraju dijabetičari, osobe sa teškim gastrointestinalnim problemima, problemima sa jetrom, bubrežnim i srčanim oboljenjima. Proteinska dijeta nije laka za telo i sa njom treba biti oprezan. Ako niste sigurni da li možete da isprobate proteinsku dijetu, najbolje je prvo da se konsultujete sa svojim lekarom.

Proteinska dijeta – jelovnik

Ako niste sigurni kako da počnete sa proteinskom ishranom, evo nekoliko ideja za doručak, ručak i večeru. Meni za proteinsku dijetu.

Doručak:

jaja sa povrćem u maslinovom ulju

Užina:

svež sir ili jogurt sa povrćem ili voćem

Ručak:

meso sa roštilja sa zelenom salatom

Užina:

šaka kikirikija

Večera:

salata sa tunjevinom

Preuzeto: Gradske info
Foto: Pixabay

Tagovi:
Pročitajte još: