fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

S kim si, onakav si!!!

Ogovaranja, glasine, podmetanja, rasprave… znamo kako loši prijatelji mogu da povrede naša osećanja, ali izgleda da takve stvari mogu i da naude našem zdravlju, bar sudeći po istraživanju nedavno objavljenom u američkom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Pazite sa kim se družite, jer novi dokazi pokazuju da svađe sa prijateljima ili cimerima, dugoročno gledano, zaista mogu da promene hemijske reakcije organizma, u lošem smeru. Jedno novo proučavanje Kalifornijskog univerziteta iz Los Anđelesa povezalo je loše društvene interakcije sa pojačanim zapaljenjima. Zapaljenje, samo po sebi, ne mora obavezno da bude loše – ono predstavlja imunu reakciju tela, koja se bori protiv infekcija i pomaže da se zacele fizičke povrede. Ali, hronične (dugotrajne) upale su povezane sa rizikom od razvoja svakakvih bolesti: hipertenzije, ateroskleroze, kardiovaskularnih oboljenja, depresije, dijabetesa, pa čak i raka. 

Više negativnosti – više citokina
Istraživački tim Kalifornijskog univerziteta (UCLA) je dao instrukcije mladim volonterima (starijim tinejdžerima) da vode dnevnik u kome će beležiti svaku “dobru”, “lošu” i “kompetitivnu” socijalnu interakciju. Izraz “kompetitivna” je upotrebljen u smislu borbe za pažnju osoba koja se nekom sviđa, borbe za uspeh na studijama ili na poslu, ili bukvalno u smislu takmičenja, kao npr. igranja fudbala. 

Potom su istraživači podvrgli učesnike eksperimenta merenju količine citokina – a to su proteini koji podstiču upale, u telu. Otkrili su sledeće: učesnici koji su izveštavali o većem broju negativnih ili kompetitivnih socijalnih interakcija su, u proseku, imali značajno viši nivo tih proteina. Autori istraživanja pretpostavljaju da bi takva “odbrambena” reakcija tela na loše prijatelje mogla biti deo tokom evolucije razvijenog mehanizma za preživljavanje, koji se aktivira a da toga i nismo svesni. “Mnoga istraživanja pokazuju da stres aktivira sve te biološke mehanizme”, izjavila je Džesika Čiang, vodeći autor novog istraživanja. “A interpersonalni uzroci stesa često predstavljaju najveće stresore koje ljudi uopšte doživljavaju u svojoj dnevnoj rutini.”

Posledice, ali na duže staze

Mnogi od učesnika istraživanja su se u svom dnevniku žalili, kao što je to najčešće slučaj kod stanovnika univerzitetskih naselja, na svoje glasne, dosadne, neuredne cimere/cimerke. Ipak, istraživači su napomenuli da ne veruju da bi stres koji su izazvali loši prijatelji ili cimeri mogao imati bilo kakve loše posledice po zdravlje grupe mladih studenata, uzetih za ovo ispitivanje. Ali, ako bi se ovakvo iskustvo ponavljalo godinama – na primer, ukoliko živite sa nekim ko je konstantno neuredan i to vas konstantno nervira – istraživači smatraju da onda to može doneti zdravstvene probleme, posebno kod osoba koje su genetski predisponirane, na primer, za srčana oboljenja ili artritis. Naravno, blizu je pameti da se treba ukloniti iz takvog okruženja.

A ako ne možemo da se sklonimo…

Stara narodna poslovica “S kim si, onakav si”, odavno nam je poznata i ona na jezgrovit način saopštava veliku istinu koliko je snažan uticaj društvenog okruženja na čoveka. Svakako da treba da biramo društvo i da izbegavamo “loše prijatelje”. Ipak, ima situacija kada to nije moguće i kada smo prisiljeni da provodimo vreme sa osobama koje nam očigledno “idu na živce”. Tada je jedino što možemo da uradimo sledeće: da steknemo i uvežbamo toleranciju, saosećanje sa drugima, opraštanje, unutrašnji mir, spokoj – te dobre osobine će sigurno smanjiti stres i zaštiti naše zdravlje od lošeg uticaja koji na njega imaju loši prijatelji.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: