Mnogo toga može oštetiti vašu odeću – fleke, prosipanja i generalno habanje. Ali jedno od najfrustrirajućih iznenađenja je kada slučajno smanjite omiljenu majicu tokom pranja.
Kada se vaš veliki džemper pretvori u džemper za psa, obično nema povratka.
Dobra vest? Skupljanje odeće je potpuno moguće izbeći ako pravilno brinete o svojim stvarima.
Evo najčešćih grešaka koje dovode do skupljanja odeće – i kako ih sprečiti.
1. Ne čitate etiketu sa uputstvima za održavanje
Najčešći razlog zašto se odeća skuplja u pranju je nepravilno rukovanje materijalom.
„Ključ za sprečavanje skupljanja je uvek proveriti etiketu i pridržavati se preporučenih uputstava za pranje“, kaže Frej Levenhapt, suosnivačica i glavna direktorka proizvoda kompanije Steamery. Sve dok pratite instrukcije proizvođača, odeća ne bi trebalo da se smanji.
2. Pranje u vrućoj vodi
Iako neke stvari treba prati u vrućoj vodi, najčešće to nije neophodno i može biti štetno za tkanine. „Skupljanje se najčešće dešava kod prirodnih vlakana poput pamuka, vune i lana, jer njihova struktura omogućava upijanje vode“, objašnjava Lindzi Droz, suosnivač brenda ekoloških deterdženata L’Avant Collective. „Kada ova vlakna dođu u kontakt sa vrućom vodom, ona se skupljaju.“
Međutim, suprotno uobičajenom mišljenju, skupljanje ne pogađa samo prirodna vlakna.
„Čak i neki sintetički materijali, poput poliestera, mogu se skupiti na veoma visokim temperaturama, iako su generalno otporniji“, dodaje Levenhapt. „Ako su sintetičke ili lanene tkanine blago skupljene nakon pranja, probajte da ih izravnate parom – vruća para može opustiti vlakna i pomoći im da povrate prvobitni oblik.“
Vruća voda ne samo da smanjuje odeću, već i ubrzava bledenje boja i razgradnju vlakana. Kristi Lord, suosnivač L’Avant Collective, ističe da je hladna voda mnogo nežnija: „Pomaže u očuvanju oblika, teksture i boje odeće, a pritom je i energetski efikasnija, što je bolje za okolinu.“
3. Pogrešan izbor programa za pranje
Izbor pravog ciklusa pranja može biti zbunjujući, ali ako niste sigurni, nežni ciklus je uvek siguran izbor.
„Ako želite da vaša odeća izgleda lepo i traje duže, koristite blagi program“, savetuje Lord. „Zamislite ga kao spa tretman za odeću – manje mehaničkog okretanja i sporije centrifugiranje znači da će tkanine biti očuvanije.“
Ovaj program je posebno važan za delikatne materijale poput kašmira, svile i vune. „Omogućava da odeća zadrži oblik i mekoću nakon svakog pranja, što je ključno za dugotrajnost“, dodaje ona.
4. Korišćenje agresivnih deterdženata
Većina standardnih deterdženata formulisana je tako da uklanja mrlje, ali u tom procesu mogu oštetiti tkanine. Ako želite da vaša odeća duže traje, birajte ekološke ili biljne deterdžente. „Zato smo kreirali naš deterdžent“, kaže Lord. „Bez agresivnih hemikalija koje mogu skinuti boju i mekoću sa vaše odeće.“
Levenhapt preporučuje da imate više vrsta deterdženata pri ruci: „Za delikatne tkanine poput vune ili svile, važno je koristiti deterdžent koji je specijalno formulisan za te materijale.“
5. Sušenje na visokim temperaturama
Bilo da dolazi iz vode ili vazduha, toplota može ozbiljno oštetiti odeću. Iako neke stvari, poput peškira i posteljine, zahtevaju sušenje u mašini, većina odeće će duže trajati i zadržati oblik ako se suši prirodnim putem.
„Toplota iz sušilice jedan je od najčešćih uzroka skupljanja odeće, tako da je sušenje na vazduhu bezbednije i produžava vek trajanja tkanina“, kaže Levenhapt. „Generalno ne preporučujem korišćenje sušilice, ali ako već morate, koristite kuglice za sušenje kako biste skratili vreme sušenja i smanjili statički elektricitet.“
Ako vam je praktičnije da sve sušite u mašini, Droz savetuje da uvek birate najnižu temperaturu. „Ako to nije opcija, izvadite odeću dok je još blago vlažna i pustite je da se prirodno osuši“, predlaže ona. „To je neka vrsta kompromisa između lenjosti i pažljivosti.“
6. Ne koristite paru za osvežavanje odeće
Levenhapt preporučuje korišćenje parnog pegle umesto čestog pranja: „Para je nežnija prema tkaninama, pomaže im da zadrže oblik i smanjuje gužvanje, a da ih ne izlaže vodi ili ekstremnim temperaturama.“
Njen savet?
„Uvedite paru u svoju svakodnevnu rutinu i vaša odeća će trajati mnogo duže,“ kaže, a prenosi Real Simple.