Uveče je: “Nisam umoraaaan/umornaaaa!” i nema šanse da stavite na spavanje dete koje je odlučilo da ne želi još uvek da spava. Ali, ujutro, kad to isto dete hoćete da probudite, servira vam sasvim drugu priču i ono “nisam umoran” pretvori se najednom u “Umoran saaaaam!” i nije najlakša stvar na svetu probuditi to dete i krenuti u vrtić i na posao.
Deci je potreban određen broj sati sna i ako to ne dobijaju redovno, to nije dobro za mališane – a ni za roditelje. Osim što se tokom spavanja luči hormon rasta, tada se događa i mnogo drugih ključnih stvari za detetov organizam.
San je važan za:
Pamćenje
Učenje
Emocionalnu regulaciju
Imunitet
Lekari ističu da nedostatak sna može da ima uticaj na tri važna aspekta, odnosno tri su grupe štetnih efekata nedostatka sna: emocionalne, bihevioralne i fizičke.
Emocionalno
U emocionalnu kategoriju spadaju promene raspoloženja. Iako činjenica da je dete ujutro mrzovoljno nije nužno razlog za zabrinutost, moguće je da je koren u osnovnim problemima mentalnog zdravlja ili da polako doprinose njihovom stvaranju.
Nedovoljno sna može da stvori poteškoće u regulaciji emocija, što može pojedinca da učini podložnijim depresiji, a svakako i anksioznosti.
Bihevioralno
Nedostatak sna ponekad može da oponaša simptome ADHD-a, hiperaktivnosti i nedostatka pažnje. Ako se kod deteta uoče takvi problemi u ponašanju, poput problema povezanih sa školom ili uspehom, najpre je uvek najbolje proveriti spava li dete dovoljno.
Fizički
Osim što dugoročni nedostatni ciklusi sna potencijalno utiču na celokupni rast, stručnjaci smatraju da deca koja se ne odmaraju dovoljno imaju veći rizik od gojaznosti.
Naime, kad je organizam lišen sna, dolazi do neravnoteže hormona težine.
Znaci da dete ne spava dovoljno
Osim zevanja i “povlačenja” na putu do škole, neprestanog umora – što sve vrlo lako može da se prepozna, postoje i stvari na koje bi trebalo obratiti posebnu pažnju:
Impulsivne radnje
Često neraspoloženje tokom dana
Nizak nivo energije
Smanjene socijalne veštine
Dete teško zaspi ili se često budi
Potreba za više kratkih dremki (ako je dete starije od pet godina)
Loš uspeh u školi
Šta uraditi da dete dobije kvalitetniji san?
Evo šta može da pomogne da se detete naspava dovoljno.
Doslednost
Dete mora da ima dobru rutinu spavanja – odlazak na spavanje otprilike u isto vreme svake noći, kao i slično vreme buđenja. Postavite raspored i držite ga se.
Ograničeni ekrani
Svi stručnjaci preporučuju ozbiljno ograničavanje korišćenja ekrana pre spavanja. Svetlost ekrana može da delovati protiv melatonina, glavnog hormona koji telu daje do znanja da je vreme za spavanje.
Pratite
Nije loše da fizički zabeležite koliko spava dete. U užurbanom ritmu dana ponekad može da nam se učini da deca dovoljno spavaju, ali kada vodimo evidenciju možemo da vidimo da im nekad skratimo san i za sat vremena.