fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Studenti arheologije na praksi u Muzejskoj jedinici u Odžacima

Troje studenata arheologije sa Filozofskog fakulteta u Beogradu od 27. septembra nalaze se na studentskoj praksi u Muzejskoj jedinici u Odžacima, gde rade na obradi arheološkog materijala u okviru projekta profesorice Sofije Stefanović. Studenti borave u Odžacima na osnovu saradnje koju je Muzejska jedinica uspostavila sa Filozofskim fakultetom iz Beograda i Institutom “Biosense” iz Novog Sada.

Projekat “BIRTH” realizuje se na Institutu “Biosense” i podržan je od strane Evropskog istraživačkog centra (ERC). Rukovodilac projekta je prof. dr Sofija Stefanović sa Odseka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

U projektu se istražuju ljudski i životinjski skeletni ostaci, biljni ostaci kao i arheološki predmeti koji potiču sa oko 300 mezolitskih i neolitskih lokaliteta u Srbiji.

Troje studenata arheologije, Marinko Antonijević, Andrijana Đikanović i Slađana Tucović, tokom trajanja prakse u Odžacima angažovani su na obradi keramike sa lokaliteta Donja Branjevina koji pripada poznom neolitu, kaže arheološkinja Verica Tanasić iz Muzejske jedinice u Odžacima.

– Kroz praksu studenti prolaze sve faze obrade keramike, od pranja i pakovanja, izdvajanja terenskog inventara, fotografisanja i 3D dokumentovanja, što je otprilike kompletna obrada keramike sa nekog lokaliteta. S tim da ćemo mi izdvojiti i neke sitne nalaze i životinjske kosti koje će oni obraditi na sličan način – ističe Tanasićeva.

– Na fakultetu imamo malo dodira sa ovim materijalom, tako da ovde učimo praktično ono što na fakultetu učimo u teorijskom obliku i upotpunjujemo to znanje – kaže studentkinja Slađana Tucović iz Užica.

Pored osam istraživača, projekat “BIRTH” ima brojne saradnike u zemlji i inostranstvu i uspostavio je saradnju sa preko dvadeset muzeja i naučnih institucija. Među njima je i Muzejska jedinica u Odžacima koja je u sastavu Narodne biblioteke “Branko Radičević”.

– U ime Muzejske jedinice mogu da izrazim zahvalnost što je Fakultet imao poverenje kako u nas, tako i u količinu materijala koji posedujemo sa lokaliteta Donja Branjevina. Materijal je zaista ogroman i to su godine neopranog i neobrađenog materijala.

Koliko je ovo bitno za Filozofski fakultet u Beogradu, bitno je i za našu Muzejsku jedinicu jer smo dobili studente koji su pred diplomom, tako da su potpuno obučeni kako da obrade materijal. Ono što je za nas značajno, sav obrađeni materijal biće i digitalizovan – kaže direktorica Narodne biblioteke Biljana Zlatković.

Prema njenim rečima, saradnja Muzejske jedinice u Odžacima i Filozofskog fakulteta u Beogradu biće nastavljena i tokom naredne godine.

Praksa za troje studenata trajaće mesec dana, a pored akademaca u Odžacima boravi i Jugoslav Pendić koji je angažovan na digitalizaciji kulturnog dobra i GIS mapiranju arheoloških lokaliteta daljinskom i neinvazivnom prospekcijom.

Izvor: Radio Odžaci

Tagovi:
Pročitajte još: