fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Svakog dana jedan kivi

Kivi je veoma zdrava voćka bogata hranljivim sastojcima. Sadrži veliku količinu antioksidanasa, flavonoida i fitonutrijenata, a bogat je i biljnim vlaknima.

Kivi je bogat je vitaminom C, vitaminom E, a sadrži i kalcijum, hrom, bakar, gvožđe, magnezijum, kalijum i cink. Redovna konzumacija kivija može doneti sledeće koristi našem organizmu.

Podstiče imunitet- Neka istraživanja su ukazala da redovna konzumacija kivija čini da imuni sistem ojača. Zato je dobra voćka za zimski period.
Dobar za redukcione dijete- Pošto ima nizak glikemijski indeks, a sadrži veliku količinu biljnih vlakana, kivi je dobar za dijete kojima je cilj održanje poželjne telesne težine.
Dobar za vid- Budući da je bogat karotinom i vitaminom C, kivi doprinosi zaštiti oka od slobodnih radikala i oksidativnog stresa. Jedno istraživanje je utvrdilo da redovna konzumacija kivija sprečava kvarenje vida.
Doprinosi prevenciji dijabetesa- Kivi ima nizak glikemijski indeks, što ga čini pogodnim za sve one koji nastoje da regulišu nivo šećera u krvi. Jedno proučavanje koje je koristilo ekstrakt kivija pokazalo je da konzumacija kivija pomaže u regulaciji adipogeneze, a to je proces koji je značajan za prevenciju dijabetesa.
Jača kosti- Kivi sadrži kalcijum, kalijum, vitamin K i magnezijum u pravoj proporciji koja je važna za zdravlje kostiju.
Ublažava potištenost- Kivi sadrži inositol, prekursor jedne supstance koja prenosi signale između ćelija, a koja pomaže da se smanji nivo anksioznosti, stresa i depresije.
Štiti DNK- Kivi je bogat antioksidansima u takvoj kombinaciji da one štite ćelijsku DNK od oštećenja. To ga čini dobrim i u prevenciji raka. U kineskoj tradicionalnoj medicini kivi se i koristio u tretmanu raznih vrsta raka. Savremena istraživanja su pokazala da ekstrakt kivija inhibira razmnožavanje malignih ćelija i štiti DNK od oštećenja.

Možda niste znali…
Kivi su na Novi Zeland doneli misionari, i to iz Kine, početkom 20. veka. Inače, bio je poznat i pod imenom kineski ogrozd. Spada u bobičavo voće. Ima preko 400 varijanti ove voćke, a gaji se na plantažama slično vinovoj lozi – uz pomoć podupirača i letava.

Preuzeto: Zdravaishrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: