fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

U narednoj noći pomera se sat – počinje letnje računanje vremena

Letnje računanje vremena počinje poslednjeg vikenda u martu svake godine, a za nas to znači da ćemo u narednoj noći između subote i nedelje u 2 sata iza ponoći, kazaljke pomeriti na 3 časa. 

Prva zemlja koja je uvela pomeranje časovnika bila je Nemačka koja je aprila 1916. zakonski uvela letnje računanje vremena, podstaknuta ratnom potrebom za uštedom uglja. Ubrzo nakon Nemačke, to je učinila i Velika Britanija, a potom i ostale evropske zemlje i SAD. Prema poslednjim podacima, u svetu čak 110 od 192 države koristi letnje računanje vremena. Od 2002. godine, Evropska unija, kao i ostale zemlje u Evropi su odredile da početak letnjeg vremena počinje poslednje nedelje u martu i završava poslednje nedelje u oktobru. 

Srbija je prvi put počela da koristi letnje računanje vremena 1983. godine. Od 1995. godine satovi su se vraćali u poslednjoj sedmici septembra i to na osnovu odluka koje je donosila Vlada, a kasnije je donet zakon kojim je letnje računanje vremena usklađeno sa EU.

Danas sve zemlje Evrope, koriste letenje i zimsko računanje vremena, osim Islanda, Belorusije, Rusije, Gruzije, Jermenije  i Turske. Letnje računanje vremena ne koristi se ni u Siriji, Jordanu, kao ni u Izraelu. Mongolija je primenila ovaj sistem ponovo tek nedavno, tačnije 2015. godine. U Africi ovaj sistem nikada nije doživeo popularnost, ali su Maroko i Zapadna Sahara prvi put rešili da pomere vreme tek pre dve godine, kao i Namibija na jugu kontinenta. Većina na severno američkom kontinentu koristi letnje računanje vremena, izuzev Arizone i Havaja. S druge strane, većina južnoameričkih država ne koristi ovakava sistem računanja vremena osim u delovima južnog Brazila. Australija i Novi Zeland pomeraju kazaljke, dok Kina to nikada nije činila.

Obavezno pomeranje sata, kako smo navikli, se dešava dva puta godišnje. Međutim, prema odluci Evropskog Parlamenta iz 2018. godine to možda više neće biti slučaj. Iako je pomeranje sata praksa dugi niz godina, građani Evropske unije su u 84 odsto izglasali njeno ukidanje. U septembru 2018. Komisija je iznela novi zakonodavni predlog, gde predlaže okončanje prakse sezonskih promena sata. Pregovori Evropskog parlamenta na temu da li je ovo zaista poslednje obavezno pomeranje sata, i dalje nisu počeli. Njihova konkretna odluka se još uvek iščekuje.

Tagovi:
Pročitajte još: