fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Vodu koristite pažljivo, alkohol nikako: Čime sve možete da očistite mobilni telefon, a da ga ne oštetite

Telefon

Telefonima rukujemo svakodnevno – kod kuće u slobodno vreme, u prevozu, na poslu…

Samo razmislite o tome koliko, na taj način, bakterija u toku jednog dana dospe na naš telefon.

Mobilni telefon je zapravo jedna od najprljavijih stvari koje koristimo. Sanmo razmislite, kada ste ušli u autobus, uhvatili ste se za šipku, a nakon toga ste izvadili telefon iz džepa da biste nekoga pozvali. Kada ste seli u kafić, stavili ste ga na sto, na poslu ste se javili na mobilni, a pre toga ste kucali na tastaturi koju su kolege iz prošle smene koristile pre vas…

Nije nikakva nepoznanica da telefon ne sme da se čisti sa vodom, makar ne onako kako to radite sa ostalim predmetima. Posebnu pažnju treba posvetiti i svim ulazima na telefonu, pa mikrofonu i zvučniku, koji dolaze u neposredni kontakt sa našim licem, ušima i usnama.

Evo nekoliko saveta kako da očistite mobilni telefon temeljno, a da ne brinete o njegovom funkcionisanju.

Magična krpa

Tkanina od mikrofibera, iliti magična krpa, korisna je za čišćenje svih staklenih površina. Ona efikasno uklanja sve mrlje i otiske prstiju sa ekrana i drugih delova mobilnog telefona. Prosto jedan deo krpe navlažite vodom i prebrišite telefon. Kako ne bi došlo do kvara, ne prskajte vodu direktno na telefon. Nakon brisanja vlažnim delom, prebrišite telefon suvim delom krpe, kako bistre uklonili ostatke vlage.

Štapići za uši

Štapićima možete očisiti sve mrvice i čestice prašine koje se zaglave između ekrana i ostatak telefona. Štapiće za uši možete koristiti i za čišćenje portova (ulaza za punjač ili slušalice), kao i futrole ili maske.

Destilovana voda i sirće

Najviše nedoumica postoji oko korišćenja tečnosti za brisanje telefona. Mnogi veruju da je alkohol izuzetno štetan i da ga ne treba koristiti. Neki pribegavaju korišćenju sredstva za pranje stakla.

Bezbedan rastvor možete da napravite od sirćeta i vode, koje ćete sipati u razmeri 1:2. Kraj krpe od mikrofibera zamočite u rastvor i prebrišite telefon, a onda dobro istrljajte sve suvim delom krpe, kako rastvor ne bi dospeo u unutrašnnjost telefona i kako biste uklonili višak vlage.

Iskoristite čačkalicu

Šiljati rpedmeti su generalno korisni kada želite da se rešite prljavštine iz svih otvora na mobilnom telefonu. Čačkalica je sasvim bezbedna, a ujedno je i sjajno sredstvo kojim možete da očisitite zvučnik. Pažljivo umetnite vrh čačkalice u rupe, nakrivite je, pritiskajte i stružite nežno svu prašinu zaglavljenu u otvorima zvučnika.

Važno je da to radite pažljivo i da ne pritiskate previše, kako ne biste oštetili zvučnik.

Upotrebite lepljivu traku

Nečistoću iz otvora zvučnika i spoljnog dela širih portova, možete očistiti i selotejpom. Jednostavno odsecite komadić lepljive trake bilo koje vrste i prilepite na pomenuta mesta, kako bi pokupil prašinu.

Selotejo, takođe, možete da umotate u oblik tankog štapića i koristite ga umesto čačkalice. Tako smanjujete verovatnoću oštećenja zvučnika.

Čišćenje mekom četkom

Kada se radi o čišćenju portova i zvučnika, možete koristiti i meku četkicu za slikanje. Najkorisnija će vam biti tanka čestkica sa mekim čekinjama. Ukoliko je nemate, možete da iskoristite bilo koju drugu koju imate. Potrebno je samo da isečete dlačice, odnosno da ih oblikujete, kako bi odgovarale veličini rupice zvučnika.

Ukoliko imate bilo kakav problem ili nedoumicu, možete uvek odneti telefon u najbliži servis i ostaviti ga tamo na čišćenje, ili se posavetovati o tome kako to možete da uradite samostalno.

Tagovi:
Pročitajte još: