fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Zašto dete boli uho, da li dete čuje i kako rešiti problem?

Bol u uhu ili otalgija je najčešći problem sa kojim se susreću deca.

Piše: dr Nemanja Pejaković, specijalista otorinolaringolog

Anatomija uva nam govori da je uvo podeljeno u tri dela: spoljašnje uvo (ušna skoljka i zvukovod), srednje uvo (bubna opna i slušne koščice) i unutrašnje uvo u kom su smešteni kohlea i centar za ravnotežu. Bubna opna deli spoljašnje od srednjeg uva. Eustahijeva tuba je cev koja koja povezuje zadnji deo ždrela, prostor iza nosnih šupljina i srednje uvo te zato uvo smatramo delom gornjeg disajnog puta.

Bol u uvu ili otalgija je najčešći problem sa kojim se susreću deca. To je subjektivni osećaj koji nastaje kada oboljenje zahvata jednu od struktura uva i tada je reč o primarnim otalgijama, ili kao posledica prenosa bola iz nekih anatomski bliskih struktura i tada govorimo o sekundarnim otalgijama. U dečijem uzrastu ove prve su daleko češće. Uzroci primarnih otalgija su upala spoljašnjeg uva, strano telo zvukovoda, „čep“ od ušne masti, upala srednjeg uva i disfunkcija tj. okluzija Eustahijeve tube zbog koje nastaje podpritisak u srednjem uvu. Važno je napomenuti da svaki bol u uvu nije posledica upalnih procesa, i da se uvo ne leči uvek antibioticima.

Razlika između upale spoljašnjeg i srednjeg uva

U osnovi treba praviti razliku između upale spoljašnjeg i srednjeg uva. Infekcije uva su kao i sve druge infekcije u telu praćene nekim od opštih simptoma i to bolom, povišenom telesnom temperaturom, znacima prehlade nekoliko dana pre pojave simptoma vezanih za uvo kao i sekrecijom iz uva. Naglašavam da su osnovne razlike to što kod upale spoljašnjeg uva nema povišene telesne temperature, bol je izraziti simptom, može mala sekrecija da postoji i ne prethodi mu upala gornjih disajnih puteva. Za upalu srednjeg uva je karakteristična obavezna prethodna sekrecija iz nosa i začepljen nos, praćena je najčešće povišenom telesnom temperaturom, bol postoji ali nije dominantan simptom, a sekrecija ako postoji onda je izrazita.

Upalni procesi spoljašnjeg uva praćeni su gubitkom sluha i to sve značajnije što je zvukovod više zatvoren. Ukoliko imate početnu upalu spoljašnjeg uva gubitak sluha ne postoji jer zvuk i dalje prolazi kroz spoljašnji ušni hodnik. Kada primećujete izražen otok kože zvukovoda, praćen crvenilom uz sekreciju bistre tečnosti onda je lako zaključiti da je i sluh oslabljen. Lečenje se svodi na lokalnu terapiju, najčešće sa manjom gazom koja u sebi sadrži „neki“ lek, jer jedino tako lek nože dopreti do svih delova obolele kože. Antibiotici u ovim slučajevima se retko prepisuju, osim kod uznapredovalih stanja. Prevencija ovakvih stanja podrazumeva izbegavanje korišćenja vaten štapića, ne prati uvo sapunom i brisanje uva suvim čistim tankim tkaninama.

Upali srednjeg uva prethodi upalni proces nos

Kao što je u početku teksta pomenuto, Eustahijeva tuba je cev koja srednje uvo dovodi u blisku vezu sa ždrelom i nosem. Potpuno je ista građa sluznice nosa, Eustahijeve tube i srednjeg uva, praktično to je jedan te isti prostor. Zbog toga upali srednjeg uva prethodi upalni proces nosa, potom dolazi do upale sluznice Eustahijeve tube koja se onda prenosi na srednje uvo. Ovakvo stanje dovodi do otoka sluznice uva, povišenog pritiska u srednjem uvu, i na kraju sekrecije iz tako izmenjene sluznice. Bakterije koje se tu nalaze u ovakvoj sredini se brzo umnožavaju i dolazi do gnojne upale srednjeg uva praćene povišenom telesnom temperaturom, bolom, ponekad i pucanjem bubnem opne te posledičnim izlivanjem gnoja kroz zvukovod. Ovo stanje za posledicu ima uvek oslabljen sluh. Ishodi ovih upala mogu biti potpuno izlečenje bez posledica, delimično izlečenje sa ponavljanjem upale u kratkom roku, zaostajanje (perforacije) rupice na bubnoj opni ili izlečenja akutne upale ali zaostajanja sekreta u srednjem uvu duže od tri meseca kada se javlja novi entitet u oboljenjima uva, posebno čest kod dece, koji se naziva sekretorni otitis. Iz svega navedenog važno je zaključiti da prohodan nos znači i zdravo uvo. Osnovni ciljevi na koje delujemo kod upale srednjeg uva su suzbijanje bola i povišene telesne temperature uspostavljanje dobre prohodnosti nosa i Eustahijeve tube i uništavanje bakterija.

Sekretorni otitis media

Sekretorni otitis media definisan je kao stanje sa sekretom u srednjem uvu, iza intaktne bubne opne, bez simptoma i znakova akutne inflamacije. Predstavlja jedno od najčešćih oboljenja kod dece predškolskog uzrasta.

Glavni simptom oboljenja je oslabljen sluh koji odrasli lako detektuju i prijavljuju poremećaj slušanja, a kod dece se manifestuje na način da pojačavaju televizor, ne odgovaraju na poziv roditelja ili okoline, zaostaju sa razvojem govora. U 40 – 50 % slučajeva ni roditelji ni deca ne zapažaju nikakve simptome bolesti.

Lekari u primarnoj zdravstvenoj zaštiti često ne prepoznaju ovo oboljenje i ne razlikuju ga od akutnog zapaljenja srednjeg uva, što je donekle i normalno jer nisu usko specijalizovani za bolesti uva, grla i nosa. Naučni izvori navode da preko 90% dece prođe sa jednom epizodom sekretornog otitisa do 7 godine života. Ovo stanje pojave sekreta iza bubne opne može i samo da prođe, spontanim izlivanjem sekreta kroz Eustahijevu tubu i ulaskom vazduha u prostore srednjeg uva ali u 5- 10% ostavlja sekvele: ireverzibilne promene na bubnoj opni i srednjem uvu, dugotrajna nagluvost i zastoj razvoja govora i jezika. Predstavlja problem i za najrazvijenije zemlje gde se izdvajaju ogromna sredstva za identifikaciju ovog oboljenja i blagovremeni tretman. Potrebno je podstaći ranu detekciju strukturnih abnormalnosti bubne opne koje su udružene sa sekretornim otitisom. Najbolji i svakako najefikasniji način je poseta otorinolaringologu koje će pogledati bubnu opnu pod mikroskopom, načiniti timpanometrijski pregled i sa sigurnošću utvrditi da li se radi o ovom stanju.

Tretman ovog stanja obuhvata praćenje deteta u toku nekoliko meseci sa odgovarajućim vidom lečenja, a ukoliko ne dođe do odgovora na ovakav pristup, neophodna je kratka hirurška intervencija sa postavljanjem aeracionih cevčica.

Važni saveti roditeljima su da izbegavaju pušenje u zatvorenim prostorijama u kojima borave deca. Takođe, ne ljubite bebe ni vi ni drugi kada ste prehlađeni! Infekcija srednjeg uva dolazi iz nosa te umotavanje u kapice i šaleve nema nikakve svrhe. Starije dete donosi mikrobe kući i iako su sami zdravi postaju kliconoše te su mlađa deca u riziku za oboljevanje i svaki polazak u vrtić nosi sa sobom pojavu češćih upala uva, grla i nosa.

Izvor: Detinjarije.com

Tagovi:
Pročitajte još: