fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Zašto toliko dodirujemo strance? Istorija rukovanja krije odgovor

Da li će ljudi prestati da se rukuju zbog korona virusa?

Mnogo toga može da se prenese rukovanjem, poljupcem ili zagrljajem. Kroz istoriju ovaj tip pozdravljanja signalizirao je prijateljstvo, finalizovanje poslovnih dogovora ili je indicirao religioznu posvećenost. Međutim, kao što već znamo, dodirivanje stranaca može da prenese i one manje povoljne stvari, kao što je na primer virus.-0:00

Kako se strah od COVID-19 ili korona virusa širi, Francuska je upozorila svoje građane da pauziraju svoj poznati pozdrav poljupcima u obraz. Širom poslovnog sveta dogovori se, umesto rukovanjem, zaključuju dodirivanjem laktova. Međutim, ova dva načina pozdravljanja ukorenjeni su duboko u ljudsku kulturu, pa se ne mogu tako lako obustaviti.

Kako je sve počelo?

Popularna teorija o poreklu rukovanja je da je sve počelo kao gest mira. Stiskom nečije ruke, stavljali ste im do znanja da ne držite oružje, a rukovanje, odnosno protresivanje ruke, bio je način da se uverite da partner nema ništa u rukavu. U starom veku, rukovanje se pojavljivalo na vazama, grobnim spomenicima i na kamenim pločama u scenama venčanja, bogova koji sklapaju dogovore, scenama mladih ratnika koji kreću u rat i umrlih koji su stigli u zagrobni svet. U književnosti, ovaj pozdrav se sreće u Ilijadi i Odiseji – prenosi  “Nacionalna geografija”.

Raznovrsna upotreba rukovanja čini njegovu interpretaciju prilično teškom.

Preuzeto: telegraf.rs

Tagovi:
Pročitajte još: