fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

13 saveta za odgajanje mentalno jake dece

Učenje

Vaspitanje dece nije nimalo lak posao, to mogu da potvrde svi roditelji. Jasno je da svako napravi poneku grešku u tom procesu vaspitanja, pa ponekad deca postanu drska i neposlušna.

Ali, ono što je sigurno je da bi svaki roditelj želeo da njegovo dete bude mentalno jako i spremno da se dobro nosi sa svim životnim situacijama. Mame i tate mogu načinom vaspitanja da utiču na to, a psihoterapeutkinja Ejmi Morin je u svojoj knjizi “13 stvari koje mentalno jaki roditelji ne rade” detaljnije govorila o ovoj temi. Njeni saveti koje je objavio sajt forbes.com možda će nekome pomoći…

1. Ne neguju mentalitet žrtve

Desiće se da vam dete, recimo, bude izbačeno iz fudbalskog tima ili da možda ponavlja razred, ali to ga ne čini žrtvom. Odbijanje, neuspeh i nepravda su, nažalost, sastavni deo života. Umesto da dozvole detetu da se samosažaljeva, mentalno jaki roditelji slabosti svog deteta pretvaraju u njihovu snagu.

To rade tako što im pomažu da utvrde šta je to što mogu da urade, uprkos okolnostima u kojima su se našli.

2. Ne nasedaju na osećaj krivice

Osećaj krivice može da ima za posledicu čitavu listu nezdravih strategija vaspitanja – poput toga da popustite detetu u vezi sa nečim za šta ste mu jasno rekli ne, a time lako gube autoritet. Mentalno jaki roditelji znaju da iako je osećaj krivice neprijatan, oni biraju da to izdrže, umesto da zbog tog osećaja prave loše izbore.

3. Ne ponašaju se kao da je dete centar univerzuma

Da, volite svoje dete najviše na svetu i ono vam je centar života, ali evo zašto nije pametno da se ponašate kao je centar univerzuma. Naime, deca koja odrastaju tako su uglavnom egocentrična i očekuju da se svi tako ponašaju prma njima. Da bi dete bilo mentalno jako, neophodno je da ga roditelji vaspitaju tako da razmišlja šta je to što ono ima da ponudi svetu, umesto mišljenja da mu ceo svet nešto duguje.

4. Ne dozvoljavaju da im strah diktira izbore

Ako dete odgajate “pod staklenim zvonom”, to vas možda umiruje, ali nije baš dobro za njegov razvoj. Roditelji koji odgajaju mentalno jaku decu se ponašaju kao vođe, a ne kao zaštitnici.

5. Ne daju detetu moć

Deca koji diktiraju roditeljima kako će da provedu vikend, šta će da jedu, gde će da idu i slično, imaju previše moći. Dete ne treba da bude šef porodice jer to nije zdravo za njega. Najbolja opcija za mentalno jake mališane je da imaju priliku da donose izbore u skladu sa svojim uzrastom, ali da se održava jasna hijerarhija u porodici.

6. Ne očekuju savršenost

Lepo je biti ambiciozan, ali ne treba imati preterano velike zahteve od dece. Mališani će biti mentalno jaki ako su vaspitani tako da znaju da ne mogu da budu najbolji u svemu što rade, već ih roditelji podržavaju u tome da postanu najbolja verzija sebe.

7. Ne daju detetu da izbegne odgovornost

Od ovih roditelja nećete čuti da kažu: “Ne želim da opterećujem svoje dete kućnim poslovima, deca treba da budu deca”. Oni svoje mališane uče veštinama koje su im potrebne da postanu odgovorni odrasli ljudi. Takođe, uče ih da preuzimaju odgovornost za svoje postupke i dodeljuju ima zadatke u skladu sa uzrastom.

8. Ne štite dete od bola

Jako je teško gledati dete kako se bori sa bolom ili anksioznošću. Ali, potrebno je da mališani nauče da se nose i sa neprijatnim emocijama. Da bi izrasli u mentalno jake ljude, roditelji im obezbeđuju podršku koja im je potrebna da se izbore sa bolom, a oni time stiču samopouzdanje da izađu na kraju sa neprijatnim životnim situacijama.

9. Ne osećaju se odgovornim za emocije svog deteta

Verovatno ste u iskušenju da pokušate da oraspoložite dete kada je tužno i da ga smirite kada je ljuto. Ali, to sprečava decu da razviju svoje socijalne i emocionalne veštine. Da bi dete bilo mentalno jako, mora naučiti da bude odgovorno za svoje emocije.

10. Ne sprečavaju dete da pravi greške

Bilo da je reč o tome da dete zaboravi da spakuje opremu za fizičko, pogrešno uradi domaći ili napravi neku drugu grešku, to je sastavni deo života i mališani na taj način najbolje uče. Pustite ih da “zabrljaju” i da se suoče sa posledicama – naravno, onda kada to nije opasno u bilo kom smislu.

11. Ne mešaju disciplinu sa kažnjavanjem

Kažnjavanje podrazumeva da decu primorate da pate zbog nečega što su uradili. Disciplina znači naučiti ih kako da urade nešto bolje sledeći put. Iako je važno da deca nauče da se suoče sa posledicama, najbolje je decu naučiti samodisciplini koja će im pomoći da donose bolje odluke.

12. Ne idu prečicama da bi izbegli neprijatnosti

Ponekad je lakše uraditi nešto umesto deteta jer ćete vi brže i bolje, ali ove “prečice” uče decu nezdravim navikama. Potrebna je mentalna snaga da ne idete “lakšim putem”, već da uradite ono što je najbolje za dete.

13. Ne gube iz vidokruga svoje vrednosti

U vreme kada svi živimo “200 na sat”, lako upadnemo u kolotečinu i popustimo pod pritiskom da se prikažemo kao savršeni roditelji, a u svemu tome zaboravimo na prave vrednosti. Mentalno jaki roditelji stalno imaju na umu šta je stvarno važno i žive u skladu sa svojim vrednostima.

Tagovi:
Pročitajte još: