Anadolu Efes po prvi put u klupskoj istoriji na vrhu Evrope! Micić najzaslužniji!

Košarkaši turskog Anadolu Efesa pobedili su u finalu Evrolige u Kelnu košarkaše Barselone rezultatom 86:81 (15:22, 24:14, 26:22, 21:23) zahvaljujući fantastičnoj partiji srpskog reprezentativca Vasilija Vase Micića i po prvi put u istoriji kluba osvojili su pehar namenjen prvaku Evrope.

Najzaslužniji za trijumf Andadolu Efesa je svakako najkorisniji igrač ovosezonskog dela Evrolige naš Vasilije Micić. Micić je za nešto manje od 35 minuta provedenih na parketu dvorane u Kelnu ubacio u koš Barselone 25 poena. Za dva poena šutirao je 6/10, trojke je gađao 2/4, a sa linije slobodnih bacanja imao je samo jedan promašaj 7/8. Upisao je Vasa i tri skoka, pet asistencija, te je iznudio čak 8 faulova igrača Barselone.

Pored Micića dvocifreni u ekipi Anadolu Efesa bili su još Larkin sa 21 poenom i Sanli sa 12 poena.

U Barseloni čak četvorica igrača su bila dvocifrena. Najefikasniji je bio Higins sa 23 poena, potom sledi Kjurik sa 18 poena, Dejvis je zabeležio dabl-dabl učinak (17 poena, 11 skokova), a Nikola Mirotić ubacio je 11 poena.

Bilo je ovo pravo košarkaško finale začinjeno dramom do poslednjih sekundi meča. Meč su bolje otvorili košarkaši Barselone i prvu četvrtinu su rešili u svoju korist 25:22, a onda je usledio period odlične igre Anadolu Efesa koji su uspeli da konsoliduju svoje redove i odličnom igrom preokrenu rezultat. Na poluvreme se otišlo rezultatom 39:36 za Anadolu Efes. U trećoj četvrtini proradio je Micić. Svega tri poena je zabeležio do poluvremena, a u trećoj četvrtinu zabeležio je 11 poena i odlepio je svoj tim na 11 poena razlike na tri minuta pre kraja treće četvrtine. Međutim, Barselona je u tri minute uspela da smanji zaostatak i posle 30 minuta igre u finalu na semaforu je stajao rezultat 65:58 za Anadolu Efes. Poslednju deonicu meča bolje su otvorili igrači Barselone. To je rezultiralo izjednačenjem 69:69 na 5 minuta do kraja meča. Nakon tajm-auta Anadolu Efesa u igru se vratio Micić, koji je odmah po ulasku u igru pogodio veoma važnu trojku za svoj tim, a posle njega pogađali su Larkin, Singlton što je rezultiralo vođstvom Efesa od pet poena razlike 79:74 na minut pre kraja meča. Na 13 sekundi do kraja Efes je imao prednost od šest poena, ali Kjurik iznuđuje tri slobodna bacanja koja uspešno pogađa i smanjuje prednost na svega tri poena. Odmah potom usledio je brzi faul nad Micićem, koji sa dva bacanja overava pobedu Efesa i slavlje je moglo da počne.

Anadolu Efes je na ovaj način stigao do svoje prve evropske titule namenjene klupskom prvaku Evrope!