Argentina “razbila” Hrvatsku

Mesi - Argentina

Argentina je prvi finalista Mundijala. Golovima Lionela Mesija i Hulijana Alvareza pobedila je Hrvatsku 3:0 (2:0) i šesti put se našla u finalu! Iskoristili su “gaučosi” dve pozicione greške rivala u prvom delu da steknu veliku prednost, a meč-viner bio je mladi Hulijan Alvarez koji je u 34. minutu iznudio penal, zatim spektakularnim prodorom od 50 metara duplirao prednost, a na kraju i lakim golom na pas Mesija fudbalski nokautirao Hrvatsku.

Bilo je ovo i veče Lionela Mesija koji je “ubio” tri rekorda na Mundijalu: izjednačio se sa Lotarom Mateusom po broju odigranih mečeva (25), a srušio nacionalni rekord Gabrijela Batistute po broju golova na SP (11) i izjednačio se po broju asistencija sa Dijegom Armandom Maradonom (po osam). Argentina će u nedelju od 16.00 časova igrati protiv boljeg iz sutrašnjeg duela Maroko – Francuska (20.00, TV Arena Premium 1), a Hrvati će se boriti za treće mesto u subotu (16.00) sa poraženim. Večeras je Hrvatska u svemu bila nadigrana od Argentine, sem početnih pola sata, sve ostalo je pripalo Argentini i spektakularnom tandemu Meo Mesi – Hulijan Alvarez. Uz sjajnu igru u defanzivi.

Kada se igra šahovska partija dva velemajstora onda odlučuje uglavnom ko prvi napravi grešku, neki previd. Hrvatska je imala sve do 34. minuta bolji plan igre, isključila je Mesija, zaustavila Argentinu, a onda je zaboravila na odbranu. Hulijan Alvarez je primio dobro dubinski pas pored zaspale odbrane izašao sam pred Livakovića koji ga je srušio. Orsato je dosudio penal bez razmišljanja, a Lionel Mesi je pokazao da ipak postoje dobri i manje dobri izvođači penala. Umeo je slavni as da promašuje penale, ali Livakoviću nije dao ni promil nade.

Hrvati su krenuli po izjednačenje i zaboravili kako dobru kontru imaju “gaučosi”. Posle ofanzivnog prekida, Hulijan Alvarez je krenuo sam od centra, lomio je trojicu defanzivaca, imao sreće da mu se lopta odbije tako da je sa pet metara već u 39. minutu nokautirao Hrvatsku. Da nije bilo Livakoviča koji je sjajno odbranio udarac Mek Alistera sve bi se završilo u prvom delu. Argentina je iskoristila svoje prilike, Hrvati su skupo platili ceh greškama.

Nije imao šta da kalkuliše Zlatko Dalić, poslao je trojicu ofanzivaca, ali i ostavio odbranu na vetrometini. Lionel Mesi je pravi mađioničar, bacao je Gvardiola tri puta i asistirajući Hulijanu Alvarzu zatvorio meč u 69. minutu. Upisao je i treći rekord Leo, sa osam asistencija izjednačio se sa Dijegom Maradonom.

Imaće Leo veliki motiv u nedelju da se konačno okiti i tom jedinom titulom koja mu nedostaje. Možda za kraj reprezentativne karijere.