Australija u nokaut fazi: Leki srušio Dansku i snove Tunižanima

Sport

“Kenguri” su se iz grupe D pridružili Francuskoj u osmini finala.

Fudbalerima Francuske koji su već nakon drugog kola obezbedili plasman u osminu finala, iz grupe D pridružila se i Australija koja je bila bolja od Danske rezultatom 1:0 (0:0).

Popularnim “kengurima” je u nekim varijatama bio dovoljan remi za plasman u narednu rundu takmičenja, međutim, upisali su tri boda i srušili nadu Tunisu da može da im preotme drugu poziciju.
Danska je imala inicijativu i povoljnije prilike preko Lindstrema i Jensena u prvom poluvremenu, u slučaju ubedljivog trijumfa i povoljnog ishoda na meču Tunis – Francuska, mogli su i Skandinavci u narednu rundu takmičenja.

U 60. minutu Australija je izvela brzu, kontru. Metju Leki je primio loptu od Mekgrija, krenuo u solo prodor po levoj strani. Kada je ušao u kazneni prostor “izlomio” je dvojicu čuvara i pogodio suprotan ugao Kaspera Šmajhela za prolaz u osminu finala.

Dva minuta ranije, na drugom meču, slavili su Tunižani, postigli su pogodak koji im je bar u tih 120 sekundi značio prolaz dalje.
Kapiten Vahbi Kazri je nakon izgubljnje lopte Jusufa Fofane na centru krenuo u solo prodor pretrčao dvojicu igrača “trikolora” i matirao Mandadu za 1:0. To im, međutim, nije bilo dovoljno za plasman u nokaut fazu.
U osmini finala Francuska i Australija se ukrštaju sa ekipama iz grupe C.

KRAJ meča, Tunis je pobedio Francusku sa 1:0
90+8. minut: U gužvi pred golom Tunisa Antoan Grizman je postigao gol koji je poništen zbog ofsajda.
KRAJ meča, Australija je u osmini finala

Dva minuta ranije, na drugom meču, slavili su Tunižani pogodak koji im je bar u tih 120 sekundi značio prolaz dalje. Kapiten Vahbi Kazri je nakon izgubljnje lopte Jusufa Fofane na centru krenuo u solo prodor pretrčao dvojicu igrača “trikolora” i matirao Mandadu za 1:0.

90+6. minut: Nesporazum u odbrani Australije, Danska je iznudila korner posle čega je Kornelius imao priliku.

90+2: Australija se brani u finišu meča, bezuspešni napadi Danske.

88. minutu: šansa za Dansku da pomrsi račune Australiji, udarac Bakusa iskosa sa desne strane okrznuo je spoljni deo mreže.

85. minut: Dobra akcija Franccuske, Volej Rabio završio je pored stative.

77. minut: Australija čuva stečenu prednost i plasman u nokaut fazu na Mundijalu u Kataru.

60. minutu: GOOOOL!!! Australija je šokirala Dansku, nakon brze kontre i solo akcije Metjua Lekija došla je u vođstvo i zadržala mesto u nokaut fazi uprkos vođstvu Tunisa protiv Francuske.

58. minut: GOOL!! Tunis je poveo 1:0 protiv Francuske i sada je na drugom mestu koje vodi u osminu finale Mundijala!. Loptu je na centru izgubio Jusuf Fofana, krenuo je napad Tunižana, lopta je došla do Vahbi Kazrija koji je u solo prodoru nadmudrio dvojicu protivničkih igrača i matirao Mandadu – 1:0.

53. minutu: Jedan od najboljih igrača Tunisa Aisa Laiduni bio je u naletu, možda je bilo logičnije da centrira u petgerac, međutim, odlučio se za udarac iskosa koji je završio iznad gola.

46. minut: počelo je drugo poluvreme, Tunis ga je otvorio gužvom u kaznenom prostoru Francuske, na drugom meču, prvi ozbiljniji napad imali su Australijanci.

45+2. minut: Prvo poluvreme je završeno na oba meča, golova nije bilo, samim tim, za sada je uz Francusku putnik u nokaut fazu selekcija Australije.

42. minut: Jasper Lindstrom se sjajnim driblingom oslobodio čuvara na levom krilu, krenuo je ka golu Australije, ali je slabo centrirao.

35. minut: bomba kapitena Tunisa Vahbi Kazrija sa 20 metara, golman “trikolora” Stiv Mandada je odbranio neugodan šut.

29. minut: Danska je ponovo zapretila po levoj strani, Lindstrem je dobio duel i ubacio loptu u peterac do Jensena, ali je Degenek bio dobro postavljen.
25. minut: brza kontra Francsuke, Kolo Muani je proigrao Kingsli Komana koji je utrčao sa levog boka iu šutirao, ali je pokušaj

napadača Bajerna bio neuspešan.

19. minut: napadač Danske Mele je prošo po levoj strani i zavrnuo loptu u peterac, odbrana Australije otklonila je opasnost.

11. minut: opasan napad Danaca, ispred svog gola sjajno je intervenisao štoper Australije i otklonio opasnost. Već u narednom ataku Danci su uputili prvi šut ka golu, pokušao je Matijas Jensen da donese vođstvo, a golman Metju Rajan loptu skrenuo u korner.

9. minut: Posle nabačene lopte sa leve strane odlično je reagovao Nader gandri i zatresao mrežu Francuske. Gol je međutim, poništen zbog ofsajda.

4. minutu Australiju i remi protiv Danske vodi u osminu finala, pa se krenuli agresivno od starta meča. Žuti karton je već zaradio Aziz Behič.
Utakmice su počele
Pred nama je dan odluke u Grupi D. Sigurno je samo da će u osmini finala igrati Francuska, selekcija koja je pobedila i Australiju (4:1) i Dansku (2:1) i sada joj predstoji lagan posao protiv Tunisa, s obzirom na to da nemaju imperativ i da je čudo potrebno kako bi ostali bez prve pozicije.
Tunisu je selektor svetskih prvaka Didije Dešan olakšao posao, jer je usled postignutih rezultata u prve dve utakmice, odlučio da većinu startera odmori, ali to svakako ne znači da su “trikolori” lak zalogaj za Tunišane. Afričkoj selekciji pobeda može mnogo da donese, ali pod uslovom da se druga utakmica završi remijem ili da eventualni trijumf Danske ne bude većom razlikom.
Australiji pobedom “overava” narednu fazu.

Strelac: Leki u 60. minutu
Stadion: Al Džanub. Gledalaca: 40.000. Sudija: Mustafa Gorbal (Alžir).

AUSTRALIJA: Rajan (C), Degenek, Behih, Soutar, Rouls, Leki (od 89. Hrustić), Irvin, Moj, Mek Gre (od 74. Rajt), Godvin (od 46. Bakus) , Djuk (od 82. Meklaren).

DANSKA: Šmajhel, R. Kristensen, Andersen, A. Kristensen (od 46. Bah), Mele, Hojbjerg, Jensen (od 59. Damsgard), Lindstrom, Skov Olsen, Eriksen (C), Braitvajt (od 59. Dolberg).

TUNIS – FRANCUSKA 1:0
Strelac: Kazri u 60. minutu.
Stadion: Edjukejšen siti. Gledalaca: 42.000. Sudija: Metju Konger (Novi Zeland).

TUNIS: Damen – Gandri, Meriah, Talbi – Kešrida, Škiri, Lajduni, Malul – Ben Sliman, Ben Romdan (od 74. Šaleli) – Hazri (od 60. Džebali).
FRANCUSKA: Mandanda – Disasi, Varan (od 63. Saliba), Konate, Kamavinga – Veretu (od 63. Rabio), Čuameni, Fofana (od 73. Grizman) – Genduzi (79. Dembele), Koman (od 63. Mbape), Kolo Munani.