„Azuri“ preko penala do finala!

Reprezentacija Italije prvi je finalista Evropskog prvenstva u fudbalu. Italijani su sinoć u „triler“ polufinalu kontinentalnog prvenstva na londonskom „Vembliju“ savladali reprezentaciju Španije nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca rezultatom 4:2. Prethodno je meč u regularnom delu završen bez pobednika rezultatom 1:1, a pošto ni u dodatnih 30 minuta produžetaka nije došlo do promene rezultata, pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.

Strelci u regularnih 90 minuta bili su Kijeza u 60. minutu za Italiju i Morata u 80. minutu za Španiju.

U prvom poluvremenu videli smo taktičko nadmudrivanje dva protivnika. Španci su bili napadački nastrojeni, držali su loptu više u svom posedu, dok su se Italijani odlično branili i pokušavali su da iz kontri izgrade svoje akcije.

Promenili su „azuri“ taktiku u drugom poluvremenu i to im je donelo vođstvo u 60. minutu. Izgradili su odličnu akciju, koju je realizovao Federiko Kijeza fantastičnim udarcem s leve strane iskosa u dalji ugao golmana „crvene furije“ Unai Simona.

Selektor Španije Enrike odmah na vođstvo Italijana odgovorio je uvođenjem još jednog napadača. Njegovo džoker na ovom meču bio je iskusni Alvaro Morata, koji je u 80. minutu doneo izjednačujući pogodak ekipi „crvene furije“, nakon što je odigrao dupli pas sa veznjakom Danijelom Olmom.

Do kraja regularnih 90 minuta nije bilo više pogodaka, te su se shodno fudbalskim pravilima igrali produžeci. U produžecima Španci su delovali bolje u prvih 15 minuta, a u drugih 15 minuta produžetka Italijani su preko Berardija pripretili sa tri šanse, ali mreže su ostale netaknute i nakon ovog dela igre, te se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

„Penal rulet“ započeli su Italijani. Lokateli je prvi šutirao i promašio. Španci preko Olma izjednačuju u promašajima. Mrežu „crvene furije“ u penal završnici prvi je načeo Beloti, a Moreno izjednačio na 1:1. Treću serija otvorio je pogotkom Bonuči, a Alkantara uzvratio identičnom merom za 2:2. Bernadeski je nastavio niz pogodaka za „azure“ u četvrtoj seriji, a onda je Donaruma odbranio penal jedinom strelcu u regularnom toku za „crvenu furiju“ Morati i doveo na korak Italijane do finala. Taj korak napravio je Žoržinjo savladavši Simona u poslednjoj petoj seriji.

Italija je u finalu i čeka pobednika meča Engleska – Danska, koji je na programu večeras od 21 čas na londonskom „Vembliju“.