fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

“Banana država”: Kako je nastao i šta označava ovaj popularni termin

Banana

U današnjem svetu, izraz “banana država” se koristi kako bi se opisale politički nestabilne zemlje koje su pod uticajem korumpiranih političara i stranih kompanija. Iako možda neke od ovih zemalja nemaju veze sa uzgojem banana, sam izraz potiče iz vremena kada su se srednjoameričke zemlje, poput Hondurasa, Nikaragve i Paname, pretežno bavile uzgojem i izvozom ovog tropskog voća.

U periodu početkom 20. veka, ove zemlje su bile politički nestabilne, a vlast su često držale korumpirane političke grupe ili vojne hunte koje su bile pod snažnim uticajem stranih kompanija. Velike američke kompanije su dominirale u ovim zemljama, imajući veću moć od samih vlada ili stanovništva. Socijalne razlike su bile ogromne, infrastruktura slaba, a privreda primitivna. Obrazovanje je bilo nedovoljno razvijeno zbog nedostatka ulaganja u obrazovni sistem. Ove države su se oslanjale na spoljni kapital, a inflacija je često bila prisutna.

Zanimljivo je da je izraz “banana republika” prvi put upotrebio američki pisac Vilijam Sidni Porter, poznat i pod pseudonimom O. Henri. U svom romanu “Kupus i kraljevi” objavljenom 1904. godine, Porter je opisivao fiktivnu Republicu Anhuriju, koja je verovatno aludirala na Hondura. U jednom delu romana spominje se “banana-republike, Anhurije”, što je verovatno bio prvi pisani trag ovog izraza.

Tokom vremena, izraz “banana država” je postao prihvaćen među umetnicima, a kasnije i u političkoj teoriji. Čileanski pesnik i Nobelovac Pablo Neruda u svom delu “Opšta pesma” iz 1950. godine ima pesmu pod nazivom “La United Fruit Co”, u kojoj kritikuje uticaj velikih stranih kompanija, posebno United Fruit Company, na srednjoameričke zemlje. U jednom delu pesme, koristi se izraz “banana država” kako bi se opisala situacija u kojoj su te zemlje bile.

Danas, izraz “banana država” se koristi kako bi se opisale zemlje u kojima strane kompanije imaju značajan uticaj na donošenje vlasti, što često vodi korupciji, kriminalu i nepotizmu. U ovakvim državama, bogati pojedinci i moćnici profitiraju dok većina stanovništva živi u teškim uslovima. Vlast je često nestabilna, a izbori često prate sumnje u njihovu regularnost.

Iako je izraz prvobitno bio vezan za zemlje u razvoju, danas se koristi i u tradicionalno razvijenim demokratskim sistemima, poput Francuske, Švajcarske ili SAD, kako bi se kritikovala kontroverzna odluka vlasti. Ovaj termin je postao deo žargona i često se koristi u medijima kako bi se istakle negativne strane političke situacije u određenoj zemlji.

Tagovi:
Pročitajte još: