Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Čista i perfektna koža: Četiri saveta kako da iscedite bubuljice, a da vam ne ostanu ožiljci

Bubuljice

Ako mučite muku sa bubuljicama, verovatno što pre želite da ih se rešite, ali uporno ceđenje vam u tome sigurno neće pomoći.

Štaviše, čak ćete sebi napraviti problem jer će vam ostati ožiljci i mrlje na licu koje kasnije nećete moći da uklonite.

Zato je bitno da budete veoma pažljivi kada je ceđenje bubuljica u pitanju i da znate kada smete, a kada ne smete to da radite.

Ako ste odlučili sami da uklonite bubuljice, postoji nekoliko saveta kako to da uradite na siguran način. Prvo i najvažnije – znajte da ako odlučite da sanirate bubuljice kod kuće, ulazite u opasnu zonu rizikujući posledice poput ožiljaka, hiperpigmentacije i infekcije.

Međutim, ako želite da znate kako to da uradite na najsigurniji način, sledite savete kozmetičkog dermatologa doktora Karana Lala.

1. Bubuljice sigurne za ceđenje

Bubuljice za koje doktor Lal kaže da ih je najsigurnije cediti su one koje imaju malu belu gnojnu kvržicu u sredini. One se lakše izbijaju blagim pritiskom, što je neophodno radi sigurnosti. Crvene bubuljice koje swu čvrste ne bi trebalo da dirate, one se nalaze mnogo dublje u koži, a njihovo stiskanje nosi mnogo veći rizik od nuspojava poput ožiljaka i hiperpigmentacije.

Doktor Lal takođe upozorava na bubuljice oko nose i intermedijalnog područja obraza, budući da ceđenje na tom području nosi rizike, ali i opasne nuspojave koje mogu da uzrokuju razne komplikacije.

2. Budite nežni

Lagani pritisak ključan je kada sami izbijate bubuljice, kako biste izbegli ožiljke i hiperpigmentaciju. On predlaže korišćenje dva štapića za uho za nežno istiskanje akne sa svake strane dok ne počne da izbija gnoj.

Izbegavajte ceđenje bubuljica do kraja – želite da se rešite gnoja i ničega drugog, pa ako vidite krv, otišli ste predaleko.

3. Čistoća

Uz blagi pritisak, ključan je rad sa čistom i dezinfikovanom kožom, prstima i instrumentima. Iako Lal ne predlaže korišćenje alkohola za trljanje bubuljica nakon pucanja, kaže da je sasvim u redu da ga koristite pre kako biste nežno očistili područje i izbegli unošenje bakterija u kožu.

4. Nastavite s odgovarajućom negom

Stručnjak napominje da svaki put kada izbacite sadržaj iz akne, stvarate otvorenu ranu, a kada napravite ranum potrebno je da ista pravilno zaceli.

Tu naknadna nega igra važnu ulogu. Primena bilo kakvog aktivnog sastojka poput benzoil peroksida, salicilne kiseline ili retinoda je loša ideja jer će ti sastojci izazvati jaku iritaciu i povećati rizik od hiperpigmentacije. Možete da nastavite da koristite ove sastojke nakon što bubuljica zaceli.

Umesto toga, lekari preporučuju korišćenje hidrokoloidnih flastera ili flastera za akne kako bi se sprečio ulazak bakterija u kožu, te pomoglo bržem zaceljivanju akni i potencijalno smanjio rizik od ožiljaka i hiperpigmentacije.

Tagovi:
Pročitajte još: