Đaci iz Srbije osvojili pet medalja na svetskoj olimpijadi iz engleskog

Đaci

Osnovci i srednjoškolci iz Srbije osvojili su pet medalja i grupno ostvarili najbolji rezultat u svetskom finalu takmičenja iz engleskog jezika „Hipo 2022” održanog u Rimu. Naši đaci kući su se vratili sa dva zlata, jednim srebrom i dve bronze.

Prvo mesto u kategoriji „hipo litl” osvojila je Zara Zamurović, učenica OŠ „Đura Jakšić” iz Zrenjanina (mentor Dunja Antonić). Dok je najbolji u najvišoj kategoriji „hipo 5” bio Marko Paunović, učenik Karlovačke gimnazije (mentor Miona Brkanić).

Srebro je u kategoriji „hipo 2” pripalo Iskri Malinić iz Beograda (mentor Vesna Obradović). Treće mesto zauzeli su Lila Stanojević iz Beograda (mentor Maša Smiljanić) u kategoriji „hipo 3”, i Ognjen Zindović takođe iz Beograda (mentor Ana Dimitrijević) u kategoriji „hipo 4”.

Takmičenjem je ove godine bilo obuhvaćeno 67.520 osnovaca i srednjoškolaca iz 60 država. Samo 150 najboljih plasiralo se u svetsko finale u Rimu među kojima i 11 iz Srbije.

Na pitanje u čemu je tajna uspeha naših đaka, nastavnica Marija Šanjević, iz novobeogradske OŠ „Laza Kostić”, čiji je đak petog razreda Mihajlo Elez osvojio šesto mesto u kategoriji „hipo 1”, kaže da su deca od malih nogu preko interneta i televizije izložena engleskom. Napominje da tome treba dodati i kvalitetan školski program učenja. Kao i visoku motivaciju nastavnika koji rade sa znatno većim brojem dece u odeljenju od optimalnog broja za učenje stranih jezika.

Ona je, takođe, saglasna sa ocenom da današnja deca govore engleski bezmalo bolje nego maternji.

„To se vidi kada na časovima imamo onlajn vezu sa učenicima iz drugih država. Naša deca su jača i po izgovoru i po ostalim segmentima jezika”, kaže nastavnica. Takmičenje ovog tipa, dodaje, prilika je da đaci steknu dodatno samopouzdanje i da aktiviraju pasivno školsko znanje.

Takmičenje postoji od 2012. i svake godine se povećava broj učesnika.