fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Dete je iznenada palo u nesvest, šta se dešava: Ovo nije tako retka pojava, sinkopa-nesvestica se dešava iz više razloga

Dete kod lekara

Ako mozgu nedostaje adekvatan krvni pritisak, telo odmah čini sve što može da dovede više krvi (koja nosi kiseonik) u mozak. Kada se dete onesvesti, obično padne ili legne. Kod nesvestice, je lakše krvi da dođe do mozga kada osoba leži ravno; kada stoji, krv mora da se kreće protiv gravitacije da bi stigla do mozga iz srca.

Uzroci nesvestice

U većini slučajeva, nesvestica nije znak opasnog zdravstvenog stanja. Nesvestica kod adolescenata je donekle uobičajena. Međutim, ne treba ga zanemariti.

Dehidracija je najčešći uzrok nesvestice kod dece. Kada telo ne unosi dovoljno tečnosti, krvni pritisak može pasti, što može izazvati neadekvatan dotok krvi u mozak. U mnogim slučajevima, kao prvi korak, pedijatri će preporučiti da deca koja su se onesvestila jednostavno piju više. Oni takođe mogu preporučiti povećan unos soli, ne preskakanje obroka i eliminisanje kofeina. Često će ovo „izlečiti“ problem.

Strah, bol, pretrpane ili vruće prostorije, pogled na krv ili vrući tuš takođe mogu izazvati nesvesticu, kao i određeni lekovi.

Postoje i ozbiljna medicinska stanja koja mogu izazvati nesvesticu. Oni uključuju anemiju (nedovoljna količina gvožđa u krvi), krvne ugruške i srčane mane ili srčane probleme, kao što su:

Aritmije: abnormalni električni signali koji kontrolišu otkucaje srca (na primer, sindrom dugog KT)

Strukturne abnormalnosti u srcu: problemi sa srčanim zaliscima, komorama ili sudovima (na primer, hipertrofična kardiomiopatija ili koarktacija aorte)

Znaci i simptomi sinkope

Pre nego što se onesvesti, dete može da kaže ili pokaže da:

Vrti mi se u glavi
Vidi mrlje ili mu se smračo
Čuje zvonjavu ili prigušene zvukove
Osećaj mučnine
Osećaj vrućine ili hladnoće
Nagle promene pulsa
Bledilo
Gubitak svest i može pasti.
Testiranje i dijagnostika sinkope

Ako je vaše dete lečeno od srčane mane i ono se onesvesti, odmah pozovite svog pedijatra ili pedijatrijskog kardiologa.

Ako je vaše dete zdravo i jednom se onesvesti, zakažite pregled kod svog pedijatra. Objasnite šta se tačno dogodilo. Recite svom pedijatru ako vaše dete ima druge simptome koji mogu ukazivati na srčani problem i ako postoji porodična istorija poznatih srčanih abnormalnosti ili iznenadne smrti pre 50. godine (uključujući sindrom iznenadne smrti odojčadi).

Ako se vaše dete ponovo onesvesti, ponovo pozovite pedijatra. Možda će biti potrebna sveobuhvatnija evaluacija. Nije uvek moguće otkriti zašto se dete onesvesti. Međutim, lekari mogu da provere neka od ozbiljnih zdravstvenih stanja koja mogu izazvati nesvesticu.

Vaš pedijatar može da vas uputi i kod pedijatrijskog kardiologa, lekara specijalizovanog za srčane probleme kod dece. Pedijatrijski kardiolog će saslušati srce vašeg deteta i postaviti pitanja o okolnostima koje su dovele do nesvestice, istoriji bolesti vašeg deteta i istoriji bolesti vaše porodice. Lekar može naručiti elektrokardiogram (EKG ili EKG), zapis električne aktivnosti srca vašeg deteta, kako bi utvrdio da li je srčani problem možda prouzrokovao nesvesticu.

Kardiolog može naručiti druge testove, kao što su test stresa pri vežbanju, transtelefonski monitor ili Holter monitor.

Lečenje

Ako su epizode ​​nesvestice kod vašeg deteta uzrokovane srčanim problemom, možda će biti potrebni lekovi, implantati pejsmejkeri ili defibrilatori. Retko može biti potrebno lečenje kateterizacijom ili operacijom.

Prognoze

Nakon što se dete onesvesti, roditelji su razumljivo zabrinuti. Neki se brinu da njihovo dete ima srčani problem. Ovo je vrlo malo verovatno – većina dece koja se onesveste nemaju osnovne probleme sa srcem. Međutim, nemojte zanemariti nesvesticu. Važno je da posetite lekara ako se vaše dete onesvesti čak i jednom.

Tagovi:
Pročitajte još: