fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Etno kuća „Margita“ – građevina rađena autentičnom apatinskom klinger ciglom

Etno kuća „Margita“ – građevina rađena autentičnom apatinskom klinger ciglom

Opština Apatin nalazi se na levoj obali Dunava, a nadomak njega nalazi se i Specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje“, što ovaj prostor oduvek čini poželjnim i lepim mestom za život. To je tako kako zbog povoljnog geografskog položaja i blizine reke, tako i zbog plodne zemlje i pitomih ljudi koji su ovde oduvek živeli. Ovde su se, vekovima, naseljavali brojni narodi, koji su u ove prostore utkali svoj duh, svoju tradiciju, običaje, ali i arhitekturu i ostalo nasleđe.

S početka XX veka, u jednom od najlepših gradova naše prostrane ravnice, Apatinu, živele su brojne austrougarske porodice, a veliki uticaj autrougarske kulture posebno se oličava u arhitektonskim rešenjima na ovom prostoru. Jedna od takvih izuzetnih građevina je i Etno kuća „Margita“. Ova zgrada podignuta je dvadesetih godina prošlog veka, a izrađena je od najfinije cigle, autentične apatinske klinger cigle, što govori o tome da su ovu kuću podigli imućni ljudi, budući da ovaj materijal nije bio svima lako dostupan. Ova cigla izuzetan je sinonim za kvalitet, istrajnost i postojanost još i danas. Osim u Apatinu, od nje su izrađivane velelepne građevine svuda po Austrougarskom carstvu, od Budima i Pešte, do Beča.

Etno kuća „Margita“ predstavlja pravi primer građanske kuće, sa urednim, ograđenim dvorištem i mnogobrojnim eksponatima koji potiču iz vremena pre izgradnje same građevine. Što se tiče enterijera, ono što nikoga ne ostavlja ravnodušnim jesu čuvene Kaljeve peći, koje su rađene specijalno za kuću, unikatne su i daju poseban pečat ovom autentičnom prostoru. Možda zvuči neverovatno, ali sve ove peći i dalje su upotrebljive i u funkciji su, jer se na njihovom očuvanju radi temeljno i kontinuirano. Osim toga, nameštaj u kući odiše stilom iz dvadesetih godina prošlog veka, koje su, u kulturološkom smislu, ostavile veliki trag. Dvadesete su bile godine progresa, modernosti i unošenja evropskog stila u domaći enterijer.

Ova kuća, u vreme izgradnje, pripadala je imućnoj porodici koja je imala porodični biznis u vidu proizvodnje sirćeta, pa bogati detalji koji krase enterijer nisu slučajnost. Već na prvi pogled, vidi se da su domaćini imali novca, ali i ukusa.

Danas, Etno kuća „Margita“ predstavlja turističku atrakciju, a neretko privlači posetioce koji u dvorišnom prostoru žele da naprave druženje, prezentaciju, sastanak, kulturno-umetnički ili kakav drugi lep program. Često se organizuju i likovne kolonije, gde se umetnici druže i slikaju u ovom pravom malom raju. Posetiocima je na raspolaganju i stolarska radionica, koju mogu da obiđu i da vide autentične predmete, opremu i alate, kojima su se služili vlasnici kuće u vremenu kada su ovde stanovali. Gostima današnji domaćini redovno ispričaju priču o „Margiti“, koja ostavlja bez daha. Apatinci je već odlično znaju, te ovakve građevine svojim posvećenim radom čuvaju od zaborava. Etno kuća „Margita“, čini se, odoleva zubu vremena, i odolevaće još dugo.

OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE APATIN. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.

Tagovi:
Pročitajte još: