Holandija i Senegal u osmini finala: Ekvadorci platili ceh defanzivnoj taktici

Utakmica

Holandija pobedila Katar 2:0, Senegal bolji od Ekvadora 2:1 (1:0).

Holandija i Senegal su u osmini finala Mundijala iz Grupe “A”. Očekivanim trijumfom nad Katarom 2:0 (1:0), izabranici Luja Van Gala obezbedili su prvo mesto i duel sa drugoplasiranim iz Grupe “B” (3. decembar). Senegal je hrabrom igrom od starta došao do pobede nad Ekvadorom 2:1 (1:0) i prolaskom u nokaut fazu sa drugog mesta, pa će igrati protiv pobednika grupe “B” (4. decembar).

“Lale” se nisu mnogo potrošile protiv domaćina koji je SP završio bez boda i tako ušao u istoriju, ali su zato Ekvadorcvi, kojima je bio i bod dovoljan, platili ceh kukavičkoj taktici, te su Senegalci zasluženo stigli do trijumfa prvencem Kalida Kulibalija, štopera Čelsija.
Posle prvih 45 minuta u osmini finala bili su Holandija i Senegal jer su imali minimalne prednosti nad Katarom, odnosno Ekvadorom.

Holanđani su igrali rutinski protiv domaćina Mundijala, nisu previše pritiskali i čekali su na neku dobru kombinaciju koja je stigla u 26. minutu. Klasen i depaj su kombinatorikom ostavili po centrali prazan prostor za Gakpa, a napadač PSV-a je dobar pas pretvorio lako u vodeći pogodak. Bio je to treći gol Gakpa na Mundijalu, pa je postao četvrti Holanđanin koji može da se podiči sa po pogotkom na sva tri uvodna meča u grupnoj fazi SP. Katar je priužao otpor, pokušavali su da uzvrate, ali nisu imali dovoljan kvalitet da ugroze odbranu na čelu sa Van Dajkom.

Senegalcima je igrala samo pobeda protiv Ekvadora pa su po nju pošli od prvog zvižduka sudije Turpana. Napali su frontalno, promašivali su prilike Idrisa Gej, Dia i Sar, dobro je branio i Galindez i kada se činilo da će se Južnoamerikanci odbraniti, Hinkapi je srušio neoprezno Sara i skrivio penal. ISmaila Sar je realizovao jedanaesterac i doneo veliku radost Senegalcima.

Holanđani su već posle četiri minuta u drugom delu cementirali prvo mesto u grupi. Depaju je udarac sa dva metra odbranio golman Baršam, ali je “otpadak” u mrežu ubacio Frenki De Jong. Tu je priča na stadionu Al Bajat bila i gotova. Holandija je potpisala prvo mesto u grupi.

“Ludo” je builo drugo poluvreme na meču Ekvador – Senegal. Napali su Ekvadorci i preko Kaiseda su uspeli u 68. minutu da izjednače. Međutim, radost je kratko trajala, jer je Kalid Kulibali, defanzivac Čelsija samo dva minuta kasnije postigao prvenac za Senegal posle odbitka i ponovo je svojoj zemlji omogućio plasman u osminu finala. Napadao je Ekvador, ali nije uspeo da stigne do boda.

Uživo, Ekvador – Senegal 1:2, Holandija – Katar 2:0

Druga poluvremena

90+6. minut: Ekvador je napadao, Senegal se branio i uspeo da odbrani pobedu od 2:1 koja ih sa druge pozicije vodi u osminu finala.

90+6. minut: kraj na meču Holandija – Katar 2:0, “lale” su pobednici Grupe A.

90. minut na meču Ekvador – Senegal: igraće se još šest minuta, toliko nade i za jedne i za druge.

90. minut na meču Holandija – Katar: igraće se još šest minuta, nema dileme, “Lale” su prve u grupi A. Berghuis je pogodio prečku.

83. minut: Dia je imao lepu priliku da Senegalu obezbedi dva gola prednosti, ali nije bio precizan. Desetak minuta deli Senegalce od osmine finala, drugi prolaza u nokaut fazu od tri učešća na SP. Holanđani protiv Katara rutinski privode meč kraju.

80. minut: velika bitka na meču Ekvador – Senegal. Plata je pokušao da izjednači, ali je njegov udarac odbranio Mendi. Senegalci su opasni iz kontre.

70. minut GOOL, ponovo vodi Senegal 1:2 protiv Ekvadora, strelac Kulibali. Štoper Čelsija je postigao prvenac za svoju zemlju kada je odbijenu loptu sa pet metara sproveo u mrežu. Ponovo je Senegal u osmini finala.

68. minut GOOL, Ekvador izjendačava protiv Senegala 1:1, strelac Kaisedo. Posle kornera sa desne strane, lopta je prebačena na drugu stativu gde je bio usamljen Kaisedo i lako zatresao mrežu. Ekvador je sada u osmini finala.

68. minut: Holandija je postigla i treći gol preko Berghujsa, ali je on bio poništen jer je Gakpo igrao rukom.

60. minut: Holandija lako održava prednost, Ekvador pokušava da izjednači protiv Senegala, pokupao je Estupinjan glavom, ali odbrana rivala je za sada odlična.

49. minut GOOL, Holandija vodi 2:0, strelac Frenki de Jong. Depaj je imao zicer, golman je sjajno odbranio udarac sa dva metra, ali je De Jong bio brži od defanzivaca Katara i ubacio loptu u mrežu.

Počeli su druga poluvremena, Holandija i Senegal posle prvih 45 minuta imaju plasman u osmini finala.
Prva poluvremena

45+6: kraj poluvremena na meču Ekvador – Senegal, gde “gosti” imaju prednost golom Sara iz penala. Bili su mnogo bolji rival u prvom delu, uputili su čak 13 udaraca ka Galindezu. Pri ovom rezultatu su drugi na tabeli i idu u osminu finala.

45+3. minut: kraj prvog dela na meču Holandija – Katar, vode “lale” 1:0 golom Gakpoa koji je imao još jednu dobru priliku. Holanđani pri ovom rezultatu imaju sedam bodova i prvi su na tabeli.

43. minut GOOL, vodi Senegal 0:1 protiv Ekvadora, Ismaila Sar je strelac iz penala.

42. minut: penal za Senegal. Hankapi je srušio Sara i sudija Turpan nije imao dielmu.

40. minut: Holanđani su došli do prednosti i igraju sigurno protiv domaćina koji daje sve od sebe da izjednači. Mnogo više vatre je na duelu Ekvadora i Senegala koji je opasniji rival. Iliman Ndjaje je iz dobre pozicije snažno šutirao, ali Galindez je bio na mestu. Odbrana Senegala je za sada dosta dobra, sigurna, pa su Ekvadorci bez šanse.

26. minut GOOL, vodi Holandija protiv Katara 1:0, strelac Gakpo. Depaj i Klasen su ostavili prostor Kodiju Gakpu koji je ušao o centrali i lako matirao golmana Katara. Treći njegov gol na SP.

25. minut: Ekvador i Katar su se oslobodili početnog pritiska. Domaćin Mundijala je izveo i dva vezana kornera, ali bez udarca na gol. Ekvadorci su odaljili igrače Senegala od gola, međutim i dalje su Dia, Sar i Ndjaje mnogo opasniji u napadačkim akcijama. Golman Galindez je na maksimumu koncentracije.

15. minut: Senegalci su preko Die imali još jedan zicer, ali je napadač iz odlične situacije šutirao pored gola. Senegalci bolji rival u uvodnih 15 minuta od Ekvadora koji se uglavnom brani. Holanđani očekivano dominiraju protiv domaćina Mundijala, ali po tradiciji igraju mirno, strpljivo i čekaju svoju priliku.

5. minut: po jednu veliku priliku promašili su Senegal i Holandija. Idriza Gej je sa desetak metara šutirao pored gola iz odlične situacije, dok je na stadionu Al Bajat, Blind u dva navrata bio izblikiran na sedam metara od gola

Počeli su mečvi u Grupi A. Holandija na stadionu “Al Bajat” igra protiv domaćina Katara koji je bez šansi za prolaz u osminu finala i trebalo bi očekivati da selekcija Luja Van Gala dobije ovaj meč na kvalitet i prođe u osminu finala. Brojne su kalkulacije u ovoj grupi jer posle broja bodova odlučuje gol razlika, pa na prvo mesto računaju i Ekvadorci ako pobede Senegal sa većom razlikom nego Holanđani ili čak sa više postignutih golova. Senegalci takođe imaju svoju šansu jer ih pobeda sigurno vodi u osminu finala, a igra im i bod, ako Katar priredi senzaciju i slavi protiv “lala” sa tri gola razlike.

EKVADOR – SENEGAL 1:2 (0:1)
Strelac: Kaisedo u 68. za Ekvador, a Sar u 43. minutu iz penala i Kulibali u 70. za Senegal.
Stadion: “Kalifa Internasional”. Kapacitet: 45.000. Sudija: Klemen Turpan (Francuska).

EKVADOR: Galindez – Presiado (od 86. Porozo), Tores, Hinkapi, Estupinjan – Gruezo (od 46. Sifuentes), Franko (od 46. Sarmiento), Kaisedo – Plata, Estrada (od 64. Reasko), Valensija.
SENEGAL: E. Mendi – Sabali, Kulibali, Džejkobs, Dialo – Sis (od 75. N. Mendi), Pap Gaj – Ndjaje (od 75. Dieng), Idrisa Gaj, Sar – Dia (od 90+5. P.A. Sise).

HOLANDIJA – KATAR 2:0 (1:0)
Strelac: Gakpo u 26. i De Jong u 49. minutu.
Stadion: Al Bajat. Kapacitet: 68.000. Sudija: Bakari Gasama (Gambija)

HOLANDIJA: Hopert – Timber, Van Dajk, Ake – Damfris, De Ron (od 82. Kompainers), De Jong (od 86. Tajlor), Blind – Klasen (od 66. Jansen) – Gakpo (od 82. Veghorst), Depaj (od 66. Berghuis).
KATAR: Baršam – Mohamad (od 85. Koder), Pedro Migel, Kuki, Hasan, Ahmed – Al Hajdos (od 65. Asadala), Madibo (od 65. Budiaf), Hatem (od 85. Alaeldin) – Almez Ali (od 65. Muntari), Afif.