fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Italijani zainteresovani za proizvodnju robota za preciznu poljoprivredu “Agrar”

Pametna poljoprivreda

Kada je pre nekoliko meseci u Naučnotehnološkom parku u Nišu predstavljena platforma univerzalnog robota za preciznu poljoprivredu, projektovanog i proizvedenog u saradnji kompanije Koming (Coming) i Mašinskog fakulteta Univerziteta u Nišu, malo je ko očekivao da će već ovog proleća robot “Agar” biti spreman za praktičnu primenu.

A to se upravo dogodilo ovih dana kada se ovaj fakultet priprema za obeležavanje 63 godine postojanja i svog uspešnog rada, osnovan je 18. maja 1960. godine, a nakon izuzetnog angažovanja dvadesetak mladih istraživača članova stručnog tima sa ove visokoškolske, obrazovne i naučne ustanove.

– Priveden je kraju poduhvat kojim se kruniše više od pet godina rada na našem fakultetu na realizaciji robotskih sistema. Pre nekoliko godina već je predstavljen naš robot – pastir, a sada je spremno sve i da se uskoro pristupi komercijalnoj, serijskoj proizvodnji platforme robota koji će obavljati sve poslove i operacije u agraru, od sadnje poljoprivrednih kultura, preko đubrenja i prskanja, do ubiranja plodova.

Predstoji obavezno testiranje robota na farmama i gazdinstvima, za šta smo već spremni, kao i uspostavljanje saradnje sa institutima iz oblasti razvoja rešenja za digitalnu poljoprivredu i dogovora sa Fondom za inovacione delatnosti naše zemlje oko sufinansiranja. Svakako, i predstavljanje naših najnovijih dostignuća na Sajmu tehnike u Beogradu i Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu, koji se održavaju ovog maja. Promocija je već zakazana i na prestižnom evropskom sajmu u Hanoveru, u Nemačkoj – rečeno je Politici na niškom Mašinskom fakultetu.

U ovoj naučnoj i obrazovnoj ustanovi posebno ističu da, osim uspešne i višegodišnje saradnje sa domaćim proizvođačima poljoprivrednih mašina i opreme, postoje realni izgledi da se uspostavi saradnja i partnerstvo sa renomiranim kompanijama Evrope.

– Sve je veće interesovanje inostranih firmi za niške robote, a najuporniji su i prednjače u namerama za uspostavljanje “direktnih veza” i predlozima za zajedničku realizaciju projekata i komercijalnu proizvodnju robota za tržište, predstavnici poznate kompanije iz Italije, čije se ime još uvek čuva u tajnosti. Od sredine prošle jeseni dogovori o saradnji sa Italijanima su svakodnevni, tako da se očekuje da će biti potpisani protokoli i sklopljeni ugovori o strateškom partnerstvu na planu serijske izrade robotskih sistema za poljoprivredu – rečeno ja za Politiku.

Direktna primena robot platforme za preciznu poljoprivredu doneće značajno smanjenje troškova rada, doprineće stabilizaciji promenljivih cena i, posebno, nadomestiti nedostatak radne snage, sa kojim su suočene. Interesovanje u poljoprivredi za robotske sisteme sa niškog Mašinskog fakulteta je veliko, što je iniciralo ne samo završetak projekta već i nove poduhvate u ovoj univerzitetskoj ustanovi.

Sa rukovodiocima projekata i koordinatorima – prodekanom fakulteta za naučnoistraživački rad prof. dr Milošem Simonovićem sa Katedre za mehatroniku i uravljanje, i prof. dr Milanom Banićem, sa Katedre za mašinske konstrukcije i inženjering, dvadesetak mladih stručnjaka je angažovano u radu na još desetak “projekata budućnosti” iz oblasti robotike, energetike, veštačkih inteligencija i digitalne industrije.

Zato se očekuje da će uz saradnju sa kompanijama iz IT sektora i mašinstva, u najskorije vreme sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Nišu biti još lepih vesti o uspešnoj saradnji nauke i privrede. I uzleta robotike iz Niša u Evropu i svet.

Tagovi:
Pročitajte još: