fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Izdvajamo: Rok za realizaciju zamenskih putovanja produžen do kraja 2022. godine

aktuelno

Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić saopštila je da je na sednici Vlade Republike Srbije usvojena Uredba o izmeni uredbe o ponudi zamenskog putovanja za turističko putovanje koje je otkazano ili nije realizovano usled bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2. „Novonastala situacija, koja je prouzrokovana pandemijom korona virusa, za posledicu ima masovna otkazivanja turističkih putovanja, koja su delimično ili u celosti uplaćena zaključno sa 15. martom 2020. godine, bez obzira na period realizacije. U interesu samih putnika, a u cilju zaštite aktera turističke privrede i opstanka brojnih agencija i više hiljada radnih mesta, resorno Ministarstvo za turizam predložilo je donošenje izmene uredbe. Izmenom je predviđeno da zamenska putovanja, definisana navedenom uredbom, putnik može iskoristiti najkasnije do 31. decembra 2022. godine“ rekla je Tatjana Matić.

Iz Hrvatske sve više napada na Srbiju

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je sinoć, povodom napada bivše hrvatske premijerke Jadranke Kosor na Aleksandra Vučića, da je iz Hrvatske sve više takvih napada na predsednika Srbije jer Srbija napreduje i sustiže Hrvatsku, kao i da je Kosor žena “koja se više ne pita ni za šta”. “Sve više je napada na predsednika Vučića iz regiona, potpuno mi je jasno odakle to dolazi, dakle Srbija napreduje na način da sustiže Hrvatsku. Verujem da Hrvatskoj to nije naročito prijatno”, rekla je Brnabić za B92 povodom intervjua Kosor za beogradski “Danas”, u kojem je kazala da je Vučić jedini lider u Evropi i šire koji ima ratnu prošlost i da ne može da zamisli da Vučić bude prvi čovek jedne zemlje EU.

Kulturno nasleđe prvi put se definiše posebnim zakonom

Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o kulturnom nasleđu čime je stvoren zakonski okvir za potpunu zaštitu i očuvanje kulturnog nasleđa i kulturnih dobara na jedinstven način, bez obzira na oblik u kojem nastaje i gde se nalazi, kao i prostor budućim podsticajima za trajna ulaganja u kulturno nasleđe. Predlogom zakona regulišu se pitanja u vezi sa nastankom, čuvanjem i zaštitom kulturnih dobara, nadležnostima i radom ustanova zaštite kulturnog nasleđa i obavezama i pravima vlasnika i držaoca. Takođe se uređuju pitanja nematerijalnog kulturnog nasleđa i postavljaju pravni osnovi za uređenje posebnih oblasti zaštite kulturnog nasleđa.

Najave iz Prištine političke, a ne ekonomske mere

Povodom najave iz Prištine da će se uvesti nove mere na neke proizvode iz Srbije, tačnije na konditorske proizvode, ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić je istakla da je reč o političkoj, a ne o ekonomskoj ili trgovinskoj meri, odnosno odluci. “Povodom ove najave iz Prištine, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija će se obratiti institucijama u Briselu, kao i Sekretarijatu CEFTA kao i ambasadama Kvinte. CEFTA je najveći oblik trgovinske zajednice i najava ovakvih odluka ne doprinosi ni razvoju trgovinskih odnosa, a ni političkom dijalogu na Zapadnom Balkanu, za šta se Srbija zalaže”, rekla je Matić.

NALED: Javnim dijalogom do reformi za jačanja privrede

Za učešće u javnim raspravama koji utiču na privredne reforme u Srbiji zainteresovano je 97 odsto poslovnih udruženja, 80 odsto javnog sektora i 70 odsto privrede, podaci su koje je izneo NALED na završnoj konferenciji projekta “Javno-privatni dijalog za razvoj”. Povodom završetka projekta danas je u beogradskom hotelu “Metopol” održana završna konferencija i potpisana Deklaracija koja obavezuje učesnike projekta da nastave da rade na uključivanju svih sektora privrede i društva u ekonomski napredak naše zemlje. Cilj projekta bio je da se izgradi partnerski odnos između sva tri segmenta društva u sprovođenju politika od javnog značaja i da se osnaži civilni sektor za zagovaranje reformi.

U PKS obeležavanje 75. godina UNICEF-a u Srbiji

U Privrednoj komori Srbije danas će biti održana konferencija povodom obeležavanja 75. godina UNICEF-a u Srbiji posvećena promovisanju principa poslovanja i poštovanja prava deteta u saradnji sa poslovnom zajednicom i kompanijama kao važnim partnerima. PKS i UNICEF će, uoči obeležavanja Svetskog dana deteta, predstaviti rezultate istraživanja “Šta misle deca i mladi o uticaju srpskog poslovnog sektora na njihova prava i koliko poslovni sektor u Srbiji podržava decu i mlade”.

Zakon o sezonskim poslovima suzbija rad na crno

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović izjavio je da je Zakon o angažovanju sezonskih radnika u poljoprivredi idealno rešenje za suzbijanje rada na crno, a da su pri tome zadovoljni i radnici i privatni sektor i država. Gostujući na panelu u okviru završne konferencije projekta „Javno-privatni dijalog za razvoj“, koji se danas održava u beogradskom hotelu „Metropol“, Nedimović je naveo da je ovaj Zakon sproveden na inicijativu privatnog sektora, a u saradnji sa NALED-om. „Od ovog Zakona nema boljeg rešenja jer od njega država ima koriti, sistem prijave radnika je jednostavan i nema više potrebe da inspekcija juri ne prijavljene radnike“, kazao je Ministar.

Dodeljena sredstva darovitim studentima

Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zoran Milošević priredio je u Pokrajinskoj vladi prijem za studente koji su dobili sredstva na Konkursu za darovite studente u ustanovama visokog obrazovanja čiji je osnivač AP Vojvodina za 2021. godinu. Ove godine sredstva u iznosu od dva miliona dinara dobilo je 13 darovitih studenata sa pet fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, koje će u narednih deset meseci stipendirati Sekretarijat sa 15.000 dinara mesečno, dok će najmanje 5.000 dinara biti u obavezi da obezbedi poslodavac, odnosno privatna kompanija.

Tagovi:
Pročitajte još: