Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Linolna kiselina dobra za zdravlje?

Novo proučavanje Državnog univerziteta Ohajo utvrdilo je da su viši nivoi u krvi polinezasićene masne omega 6 kiseline, poznate kao linolna, povezani sa smanjenim rizikom od srčanih oboljenja i dijabetesa.

Obično, kada se govori o smanjenju rizika od srčanih oboljenja i dijabetesa, pominju se omega 3 nezasićene masne kiseline. Dobro je poznato da u tipičnoj zapadnoj ishrani preovlađuju omega 6 u odnosu na omega 3 masne kiseline, što nije dobro, pošto omega 6 masne kiseline imaju proinflamatorno delovanje i doprinose formiranju trombova.
Međutim, ovo novo proučavanje je pregledalo podatke dva ranija proučavanja, koja su obuhvatila 139 ispitanika, muškaraca i žena. Njima su mereni nivoi linolne kiseline u crvenim krvnim zrncima, ali i oleinske kiseline (koja se nalazi u maslinovom i drugim biljnim uljima), kao i dugolančanih omega 3 masnih kiselina (koje sadrže ribe), a potom im je testirana rezistencija na insulin i inflamatorni markeri povezani sa raznim bolestima. 
Rezultati su pokazali da su učesnici koji su imali više nivoe linolne kiseline takođe imali manje masnoće između vitalnih organa (koja ugrožava srce), mršaviju telesnu masu i manje upala u telu. Takođe, kod njih je bilo manje verovatno da će razviti rezistenciju na insulin (koja prethodi dijabetesu).
Iznenađujuće, iako su se pokazatelji upale smanjivali sa povećanjem sve tri vrste masnih kiselina – linolne, oleinske i omega 3 – viši nivoi oleinske kiseline i dugolančane omega 3 (životinjskog porekla) nisu bili povezani sa mršavijom telesnom masom ili manjim rizikom od dijabetesa.
Međutim, problem je kako na zdrav način uneti linolnu kiselinu ishranom. Linolnu kiselinu sadrže jeftina ulja za masovnu potrošnju, kao što su suncokretovo, šafranovo i sojino. Novija saznanja ukazuju da se ova ulje ne preporučuju u ishrani, jer podstiču upale i imaju razna druga nepovoljna dejstva.
Rešenje? Istraživači u ovom istraživanju preporučuju ulje od semenki grožđa. 

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: