fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Mačke postaju saveznici u borbi protiv kriminala zahvaljujući novoj metodi testiranja DNK

Mačka

Naučnici su razvili novu metodu testiranja DNK koja može pomoći policiji da uhvati kriminalce na osnovu dlaka njihove kućne mačke.

Kriminalci koji imaju mačke često nenamerno ostavljaju dlake svojih ljubimaca na mestima zločina. Ali do sada forenzički timovi nisu mogli povezati mačje dlake sa njihovim vlasnicima jer većina vlasi nema koren ili je koren mrtav – a to je neophodno da bi se saznalo šta je njihov genetički kod.

Međutim, uskoro bi mačke mogle biti razlog što će njihovi vlasnici kriminalci da završe iza rešetaka, i to zahvaljujući učenjacima sa Univerziteta u Lesteru koji su pronašli način da identifikuju njihovu DNK bez korena. Dr Džon Veton sa Odeljenja za genetiku i genomsku biologiju tog univerziteta izjavio je: “Ako policija ima slučaj u kojem postoje mačje dlake, ali nema ljudske DNK koja bi povezala osumnjičenog sa zločinom, sada je vrlo verovatno da bismo, koristeći naš pristup, mogli isključiti većinu mačaka kao izvor i pokazati jaču vezu sa mačkom osumnjičenog. Sigurno postoje mnogi stari slučajevi širom sveta u kojima policija i forenzički istražitelji traže nove tragove i imaju predmete sa neidentifikovanim dlakama žrtve koje bi ovim pristupom konačno mogle pružiti vezu sa počiniocem zločina.”

Mačja dlaka je već korišćena kao dokaz na sudu

Dr Veton je dodao da se metoda može koristiti kako bi se pomoglo policiji da uhvati kriminalce koji imaju druge vrste krznenih kućnih ljubimaca, posebno pse, jer se njihova dlaka često nalazi na odeći. Policija lako može da identifikuje ljudsku DNK pomoću druge metode, bez korena dlake, jer većina ljudi ima jedinstveni tip ponavljajućeg genetskog koda pod nazivom “kratki tandemski ponavljači”. Međutim, teško je identifikovati većinu kućnih mačaka ovom metodom jer imaju veoma sličnu DNK zbog malog broja zajedničkih predaka. Nova metoda analizira “mitohondrijalnu DNK” mačke kako bi se otkrile male razlike u njihovom genetičkom kodu, a šansa da dve mačke u Velikoj Britaniji imaju isti tip genoma iznosi samo tri odsto.

Doktor se nada da će zahvaljujući novoj metodi testiranja biti uhvaćeni mnogi kriminalci, jer oko 26 odsto domaćinstava u Velikoj Britaniji ima mačku, pa godišnje opadaju hiljade dlaka. Mačja dlaka je već korišćena kao dokaz na sudu u pojedinim slučajevima, kada je bila veoma karakteristična i neobična da se mogla razlikovati od dlaka drugih životinja.

Tagovi:
Pročitajte još: