Marinine „lavice“ napravile istorijski podvig! Srpkinje jače od Špankinja, sudija i publike zajedno!

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije napravila je pravu senzaciju na Evropskom prvenstvu u košarci. Srpkinje su u izuzetno dramatičnom četvrtfinalnom meču kontinentalnog prvenstva pobedile nakon produžetka selekciju Španije rezultatom 71:64 (13:15, 10:12, 20:16, 19:19, 9:2).

Srpske košarkašice su odigrale od 2007. godine sedam mečeva sa Špankinjama i svih sedam mečeva su izgubile. Pobeda reprezentativki Srbije utoliko je veća pošto je reprezentacija Španije imala pomoć svoje publike u Valensiji i što su ovom pobedom srpske „lavice“ došle do borbe za medalju.

Najefikasnija i najbolja igračica u srpskom timu bila je Sonja Vasić sa 19 poena, 9 skokova i 4 asistencije. Pored Sonje dvocifren košgeterski učinak napravile su još Ivon Anderson sa 17 poena i Nevena Jovanović koja je napravila dabl-dabl učinak sa 15 poena i 10 skokova.

Kod Špankinja najefikasnija igračica bila je Uvinja sa 14 poena, a ispratile su je Ndour sa 12 i Kazorla sa 11 poena.

Meč između Špankinja i Srpkinja protekao je u izuzetno čvrstoj igri obe reprezentacije. Prvu četvrtinu dobila je selekcija Španije rezultatom 15:13. Odlično su Špankinje otvorile i drugu četvrtinu. Već u 15. minutu povele su sa 25:17, da bi ubrzo usledio naš odgovor preko Jelene Bruks i Ane Dabović, kojom su naše košarkašice smanjile prednost domaćina na 25:22. Na odmor se otišlo vođstvom reprezentacije Španije 27:23.

Posle odmora Srpkinje su se vratile preporođene. Ubrzo su naše košarkašice došle do izjednačenja, a pred kraj treće deonice imali smo i vođstvo od plus 5 poena 43:38, međutim do kraja deonice uspele su Špankinje da izjednače i da se u poslednju deonicu meča uđe nerešenim rezultatom.

U poslednjoj četvrtini reprezentacija Španije vodila je većim delom. Na 2:34 do kraja imale su košarkašice Španije prednost 61:55, ali tad su se Srpkinje probudile i preokrenule meč. Vodile su naše 62:61 na 18.4 sekunde pre kraja i imale dva faula do bonusa. Na 1.5 sudije dosuđuju dva slobodna bacanja za reprezentaciju Španije, iako su naše reprezentativke faulirale Uvinju na zemlji. Sreća po naše Uvinja je pogodila samo jedno od dva slobodna bacanja i meč je otišao u produžetak.

Odigrale su fantastično naše igračice u produžetku. Odbrana je funkcionisala besprekorno i zahvaljujući odličnoj odbrani naše košarkašice u ranoj fazi produžetka povele su sa četiri poena razlike, koju su znalački čuvale do kraja. Na 36.2 sekunde pri rezultatu 68:64 za naše Karera je napravila faul u napadu, a Srpkinje su u sledećem napadu trojkom fantastične Nevene Jovanović 12 sekundi pre kraja zapečatile meč i postavile konačnih 71:64 za plasman u polufinale Evropskog prvenstva u Valensiji.

U polufinalu Evropskog prvenstva za košarkašice reprezentacija Srbije u polufinalu će snage odmeriti sa selekcijom Belgije. Belgijanke su u četvrtfinalu pobedile reprezentaciju Rusije rezultatom 85:83. Meč između Srpkinja i Belgijanki odigraće se u Valensiji 26. juna.