fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Mini-vodič kroz simptome depresije i šta da radite u tom slučaju

Depresija

Klinička depresija predstavlja ozbiljno mentalno oboljenje koje može značajno uticati na kvalitet života pojedinca, a prema podacima SZO svaki četvrti stanovnik planete ima neki mentalni poremećaj.

Danas se obeležava Svetski dan mentalnog zdravlja i veoma je bitno da se podsetimo određenih činjenica koje prate ovo oboljenje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Pejovic (@pitaj__psihologa)

Klinička depresija nije nešto što se može prevazići samo voljom. S odgovarajućim tretmanom i podrškom od strane voljenih osoba, mnogi ljudi koji se bore sa ovim poremećajem mogu postići poboljšanje i vratiti se normalnom životu. Važno je znati da niste sami i da postoji pomoć dostupna.

Prepoznavanje simptoma kliničke depresije, razumevanje kako postupati i pružanje podrške onima koji se s njom bore, ključno je za njihovo ozdravljenje. Evo pregleda simptoma, pravilnog postupanja i načina kako možete pomoći.

Simptomi kliničke depresije

Dugotrajna tuga i osećaj praznine – Osobe s kliničkom depresijom često doživljavaju duboku tugu i osećaj praznine koji traje veći deo dana, gotovo svakodnevno. Teško im je da ustanu iz kreveta i potpuno su nefunkcionalni čak i kad je reč o nekim najobičnijim stvarima tipa navlačenje čarapa ili pranje zuba
Gubitak interesa i užitka – Prisutan je gubitak interesa za aktivnosti koje su nekada voleli i smanjenje sposobnosti da uživaju u stvarima koje su im nekada bile važne.
Osećaj bezvrednosti i krivice -Osobe s depresijom često sebe vide kao beskorisne i osećaju preteranu krivicu, čak i za stvari na koje ne mogu uticati
Promene u apetitu i težinI – Konstatne su promene u apetitu i one mogu rezultirati značajnim gubitkom ili dobijanjem težine.
Problemi sa snom – Javljaju se poteškoće sa spavanjem, što uključuje nesanicu ili prekomerno spavanje.
Premor i smanjena energija – Osobe s depresijom često se osećaju iscrpljeno i nemaju energije za svakodnevne zadatke.
Problemi sa koncentracijom – Vidne su poteškoće u fokusiranju i donošenju odluka.
Samoubilačke misli – Najozbiljniji simptom depresije su samoubilačke misli ili pokušaji, što zahteva hitnu intervenciju stručnih lica.

Kako postupiti ako uočite simptome

Konzultacija sa stručnjakom – Prvi korak je potražiti pomoć od licenciranog psihijatra ili terapeuta koji će postaviti dijagnozu i predložiti odgovarajući tretman.

Adekvatna terapija – Terapija, kao što je kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) ili terapija lekovima, često se koristi za lečenje kliničke depresije i pokazuje dobre rezultate ako je adekvatna.

Podrška okoline -Ohrabrite osobu da se otvori prema vama i ponudite joj emocionalnu podršku. Pobrinite se da se ne oseća osramoćeno zbog svoje bolesti ili kao da je okoliina osuđuje.

Fizička aktivnost i zdrava ishrana – Pomaganje osobi da održava zdravu ishranu i redovno vežba može im pomoći da se osećaju bolje.
Samopomoć – Podstaknite ih da koriste tehnike samopomoći kao što su molitva (ako su pobožni), joga ili duboko disanje kako bi se nosili sa stresom i anksioznošću.

Pružite adekvatnu podršku

Slušajte bez osuđivanja – Aktivno slušanje i pružanje sigurnog prostora za razgovor može biti od suštinskog značaja za izdravljenje.
Ponudite pomoć za traženje tretmana – Pomozite im da pronađu stručnjaka i zakažu susret s njima.
Budite strpljivi – Lečenje depresije može da potraje i zahteva puno strpljenja. Budite uz osobu tokom celog procesa.
Izbegavajte davanje saveta – Iako je dobronamerno, davanje saveta može biti kontraproduktivno. Umesto toga, ponudite podršku i razumevanje.

Tagovi:
Pročitajte još: